35η αγ.: Το γύρισε στο τέλος και πέρασε δεύτερη η Λιόν

Η Λιόν νίκησε για πρώτη φορά τα τελευταία 10 χρόνια στην Τουλούζη και οδεύει φουλ για Champions League.

Γκοναλόν-Τουλούζ-Λιόν

Η Λιόν μετρούσε μόλις ένα γκολ στο "Μουνισιπάλ" στα τελευταία εννέα παιχνίδια κόντρα στην Τουλούζ και αυτό στην περσινή ήττα με 2-1. Η κατάρα έσπασε, όμως, και με τρία γκολ σε δώδεκα λεπτά, έφτασε στη νίκη 3-2 επί της προτελευταίας ομάδας της Ligue 1, που οδεύει ολοταχώς στην επιστροφή στη δεύτερη κατηγορία μετά από 13 χρόνια. Στο 1ο ημίχρονο, εξάλλου, η κυριαρχία των "γκον" ήταν καθολική, με τους παίκτες του Πασκάλ Ντιπράζ να αλλάζουν μόλις 86 πάσες, τις λιγότερες τη φετινή σεζόν.

Λιόν-Τουλούζ

Το 0-0 δεν μπορούσε να κρατήσει για πολύ, αν και το πρώτο γκολ προήλθε από τους γηπεδούχους με τον Μαρσέλ Τισεράν. Ο Μπρουνό Ζενεζιό έριξε στη μάχη τον Κλεμάν Γκρενιέ και δικαιώθηκε στο 73' με την ισοφάριση από τον Γάλλο μέσο. Επτά λεπτά αργότερα, ο Αλεξάντρ Λακαζέτ σκόραρε για 18η φορά φέτος και άφησε πίσω του τον Χατέμ Μπεν Αρφά της Νις, στη μάχη της δεύτερης θέση των σκόρερ πίσω από τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς. Η Τουλούζ δεν παράτησε το παιχνίδι, αφού "καιγόταν" για βαθμούς, με τον αρχισκόρερ της Γουισάμ Μπεν Γεντέρ ισοφάρισε στο 82'. Τρίαλ επτά αργότερα, όμως, ο Κορεντέν Τολισό ανέκτησε το προβάδισμα των φιλοξενουμένων και τους έδωσε τη νίκη που τους φέρνει πάνω από Μονακό και Νις στη μάχη του Champions League.

Τουλούζ (4-3-3): Λαφόν, Γιαγκό, Ντιόπ, Τισεράν, Μουμπάντζ, Ντιντό (63' Τρέχο), Μπλεν, Ντουμπιά (76' Σιριεΐ), Ρεγκατίν (70' Ακπά Ακπρό), Μπεν Γεντέρ, Μπράιτβαϊτε

Λιόν (4-3-3): Λόπες, Ραφαέλ, Γιανγκά Εμπιουά, Ουμτιτί, Μορέλ (76' Μπεντιμό), Φερί, Γκοναλόν, Τολισό, Γκεζάλ (68' Γκρενιέ), Λακαζέτ, Βαλμπιενά (68' Φεκίρ)

# Η Παρί Σεν Ζερμέν κατέκτησε ακόμα έναν τίτλο, το Coupe de la Ligue με αντίπαλο τη Λιλ.