29η αγ.: Ασταμάτητη η Λιόν, έξι μήνες χωρίς εντός έδρας νίκη η Μαρσέιγ

Η Λιόν πήρε φόρα μετά από την Παρί Σεν Ζερμέν και διέσυρε τη Γκινγκάμπ. Ούτε την προτελευταία της βαθμολογίας δεν μπορεί να νικήσει στο "Βελοντρόμ" η Μαρσέιγ...

Λιόν-Λακαζέτ

Μετά από τη νίκη επί της Παρί Σεν Ζερμέν, τίποτα δεν μοιάζει δύσκολο για τη Λιόν, η οποία διέλυσε με 5-1 τη Γκινγκάμπ στο "Παρκ Ολιμπίκ Λιόν" και επέστρεψε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στα πλέι οφ του Champions League. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ρασίντ Γκεζάλ έδειξε τι θα επακολουθούσε για τους "γκον". Η παραφωνία της ισοφάρισης από τον Μεβλούτ Ερντίντς δεν ανησύχησε τον Μπρουνό Ζενεζιό, ο οποίος είδε τον Αλεξάντρ Λακαζέτ να κάνει γρήγορα το 2-1 και ακολούθως τον Μαξουέλ Κορνέ να αυξάνει τον δείκτη του σκορ.

Λιόν-Γκινγκάμπ

Στο 2ο ημίχρονο δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια τους και αποτέλεσαν εύκολη λεία για τους γηπεδούχους. Ο Λακαζέτ διπλασίασε τα τέρματά του στο 61' και η πίεση της Λιόν έφερε και άλλο γκολ, αυτήν τη φορά αυτογκόλ του Ρεϊνάλντ Λεμέτρ στο 86ο λεπτό. Το 5-1 ήταν και το τελικό σκορ για τους "γκον" που πραγματοποίησαν μία από τις καλύτερες εμφανίσεις τους στη σεζόν.

Λιόν (4-3-3): Λόπες, Ραφαέλ (81' Ζαγέ), Γιανγκά Εμπιουά, Ουμτιτί, Μορέλ, Γκρενιέ, Γκοναλόν, Νταρντέρ (86' Μαλμπράνκ), Γκεζάλ, Λακαζέτ, Κορνέ (76' Λαμπιντί)

Γκινγκάμπ (4-4-2): Λοσλ, Μαρτέν Περεϊρά, Κερμπρά, Ανγκουά, Γιάκομπσεν (46' Λεμέτρ), Σαλιμπίρ, Ματίς (57' Ντιαλό), Σανκαρέ, Ζιρές (63' Μπλας), Ερντίντς, Μπριάν

Μαρσέιγ

Σχεδόν έξι μήνες μετά από την τελευταία εντός έδρας νίκη στη Ligue 1 και έναν μήνα μετά από την τελευταία νίκη στο πρωτάθλημα, η Μαρσέιγ είχε την τέλεια ευκαιρία να κάνει restart στη σεζόν και να κυνηγήσει μία αγωνιστική ανάκαμψη για την Ευρώπο που απέχει μόλις επτά βαθμούς. Φευ. Η προτελευταία της βαθμολογίας Τουλούζ αποδείχθηκε σκληρό "καρύδι" και άντεξε στο "Βελοντρόμ", φεύγοντας με την ισοπαλία 1-1.

Φλέτσερ-Μαρσέιγ

Πρωταγωνιστές της συνάντησης οι δύο τερματοφύλακες. Στο 1ο ημίχρονο, οι Μασσαλοί "σφυροκοπούσαν" τον 17χρονο Αλμπάν Λαφόν αλλά δεν κατάφεραν να τον νικήσουν. Στο 2ο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές, έφτασαν στο γκολ με τον Γουισάμ μπεν Γεντέρ και έδειχναν έτοιμοι για την έκπληξη. Παρά την ισοφάριση από το αυτογκόλ του Σομάλια μετά από προσπάθεια του Στίβεν Φλέτσερ, αυτοί είχαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για τη νίκη, αλλά ο Στεβ Μανταντά διέσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του Μίτσελ.

Μαρσέιγ (4-4-2): Μανταντά, Μανκίγιο, Ρολάντο (63' Αλεσαντρινί), Ρέκικ, Μεντί, Καμπελά (87' Τοβέν), Ίσλα, Ντιαρά (46' Μπαραντά), Ενκουντού, Μπατσουαγί, Φλέτσερ

Τουλούζ (4-2-3-1): Λαφόν, Σομάλια, Ντιόπ, Τισεράν, Μουμπάντζ, Ντουμπιά (79' Τρέχο), Μπλιν, Ακπά Ακπρό (76' Μποντιζέ), Ντιντό (87' Σιριεΐ), Μπράιτβαϊτε, Μπεν Γεντέρ

# Οι φίλοι της Λιόν δεν ξεχνούν το γκολ του Τζιμί Μπριάν στο ντέρμπι του Ροδανού του "Ζοφρουά Γκισάρ" τη σεζόν 2013-2014, με το οποίο η Λιόν πήρε τη νίκη 2-1 επί της... μισητής Σεντ Ετιέν με 2-1 στο 93'.