2η αγ.: Άνετα η... άστοχη Παρί, σε... κρίση η Μαρσέιγ

Η Παρί Σεν Ζερμέν έμεινε στα τρία γκολ κόντρα στη "νεοφώτιστη" Μετς δεν ένα παιχνίδι με αμέτρητες ευκαιρίες για γκολ. Δύο αγώνες χωρίς νίκη για τη Μαρσέιγ, η οποία ηττήθηκε 2-1 από την Γκινγκάμπ εκτός έδρας.

Λούκας-Παρί Σεν Ζερμέν

Η Παρί Σεν Ζερμέν συνεχίζει την προέλαση προς το πέμπτο σερί πρωτάθλημα χωρίς πρόβλημα. Ή μάλλον, με μερική ανησυχία, όχι για τις... εντός των τειχών αντιπάλους, βέβαια. Η Μετς δεν αποδείχθηκε εμπόδιο, υποτάχθηκε με 3-0 στο "Παρκ ντε Πρενς" και θα πρέπει να είναι άκρως ευχαριστημένη από τη μικρή έκταση του σκορ, σε έναν αγώνα που οι Παριζιάνοι θα μπορούσαν να είχαν σπάσει τα κοντέρ.

Ραμπιό-Παρί Σεν Ζερμέν-Μετς

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς μπορεί να μην ανήκει πια στο ρόστερ των τρεμπλούχων Γαλλίας, ωστόσο υπάρχει ο Έντινσον Καβάνι, ο οποίος καλείται να αδράξει την ευκαιρία και τον ρόλο από τον αρχισκόρερ της ομάδας. Απέτυχε παταγωδώς σε αυτό το παιχνίδι, αφού έχασε τα... άχαστα, ωστόσο η... μπάλα δεν τιμώρησε την ομάδα του Ουνάι Έμερι. Στο 52' ο Λούκας Μούρα άνοιξε το σκορ, στο 67' ο Λοβρίν Κιρζαβά διπλασίασε τα τέρματα και στις καθυστερήσεις ο Μάρκο Βεράτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-2-3-1): Τραπ, Οριέ, Λουίζ, Κιμπέμπ, Κιρζαβά, Ραμπιό (72' Ματουιντί), Μότα, Λούκας (65' Βεράτι), Παστόρε (80' Μπεν Αρφά), Ντι Μαρία, Καβάνι

Μετς (4-2-3-1): Ντιντιγιόν, Ριβιερέζ, Μιλάν, Φαλέτ, Σινιορινό, Ντουκουρέ (71' Ντιαλό), Μαντζέκ, Ζουφρ (82' Μολέ), Κοάντ, Ενγκουετέ (70' Σαρ), Ερντίντς

Τρίτη εβδομάδα του Αυγούστου και η Μαρσέιγ κατόρθωσε να τελεί υπό κρίση. Δίχως κανονικό προπονητή, δίχως ρόστερ και δίχως διαθέσιμα χρήματα, με μία διοίκηση που επιζητά αγοραστή, έμεινε και χωρίς πόντο στον αγώνα με την Γκινγκάμπ, από την οποία ηττήθηκε με 2-1. Μόλις στο 32ο δευτερόλεπτο άρχισε να κυνηγάει στο σκορ, λόγω του τέρματος από τον Γιανίς Σαλιμπίρ. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν περισσότερα γκολ στο 1ο ημίχρονο, εάν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί.

Την ίδια ώρα, οι Μασσαλοί προσέφεραν... νύστα σε θεατές και τον Φλοριάν Τοβέν, ο οποίος περίμενε στον πάγκο την ευκαιρία του. Ο Ζερεμί Σορμπόν έκανε το 2-0 στο 58', ένα λεπτό μετά από την είσοδο του Γάλλου εξτρέμ, ο οποίος μείωσε στο 78', αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο, με τον Μπαφετιμπί Γκομίς ακίνδυνο και μονίμως σε θέση οφσάιντ.

Γκινγκάμπ (4-4-2): Γιόνσον, Ικοκό, Κερμπρά, Σορμπόν, Μαρσάλ, Σαλιμπίρ (86' Ανγκουά), Ντο, Ντιαλό (73' Μανέ), Κοκό, Μπριάν, Πριβά (63' Μπλας)

Μαρσέιγ (4-2-3-1): Πελέ, Σάκαϊ, Χούμποτσαν, Ντόρια, Ρέκικ, Ντιαμπί (69' Λεγιά), Ντιαρά, Καουί (57' Τοβέν) Καμπελά, Σαρ (60' Λοπέζ), Γκομίς

# Πριν από τη σέντρα του αγώνα με τη Μετς, η Παρί Σεν Ζερμέν παρουσίασε τα τρόπαια που αφορούν στην περσινή σεζόν.