32η αγ.: Η μοίρα απάντησε στη Μονακό

Η Μπορντό πέρασε νικηφόρα από το Μονακό κι έβαλε "φωτιά" στη μάχη της 2ης θέσης στη Ligue 1.

Μονακό-Μπορντό

Μία αγωνιστική μετά από τη νίκη μέσα στο Παρίσι επί της πρωταθλήτριας Παρί Σεν Ζερμέν, η Μονακό την έπαθε με τον ίδιο τρόπο και γνώρισε αναπάντεχη εντός έδρας ήττα από την ντεφορμέ Μπορντό με 1-0, με συνέπεια να παραμείνει ανοιχτή η μάχη για τη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, η οποία οδηγεί απευθείας στη φάση των ομίλων του επόμενου Champions League.

Οι Μονεγάσκοι κατέγραψαν ορισμένες ευκαιρίες στο 1ο ημίχρονο απέναντι σε μία συμπαγής ομάδα του Ουλρίχ Ραμέ στο 2ο παιχνίδι του στον πάγκο. Το σκορ, όμως, άνοιξε από κοντά ο Τομάς Τουρέ στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου από κοντά. Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Αντάμ Ουνάς έκανε δύο τα τέρματα των "γιρονδίνων" και ο Τουρέ έχασε σπουδαία ευκαιρία αργότερα για να "κλειδώσει" τη νίκη. Η είσοδος του Γκουίντο Καρίγιο έδωσε ώθηση στην ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ. Δύο κεφαλιές του Αργεντινού δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Ζερόμ Πριόρ, ωστόσο αυτό το έκανε ο Βάγκνερ Λοβ στο 91', με τον διαιτητή να ακυρώνει λανθασμένα το γκολ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Φρεντρίκ Γκιλμπέρ σημείωσε αυτογκόλ, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε.

Μονακό (4-2-3-1): Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Ράτζι, Καρβάλιο, Ετσιετζίλε (57' Κοεντράο), Τουλαλάν, Μπακαγιοκό (58' Καρίγιο), Σίλβα, Μπαλουλί, Λεμάρ, Λοβ

Μπορντό (4-2-3-1): Πριορ, Ποκό, Γκιλμπέρ, Πάμπλο, Κοντέντο, Γιαμπερέ, Πλάσιλ, Τουρέ (86' Ζουσιέ), Ουνάς (75' Ρολάν), Πουντζέ, Κριβεγί (70' Τέλιν)