Τα ρεκόρ του Λεβαντόφσκι

"Μεταλλαγμένος" από την ίωση που τον ταλαιπωρούσε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο στο ματς με τη Βόλφσμπουργκ και μόλις συμπληρώθηκαν 50 λεπτά αγώνα άρχισε να... πυροβολεί.

Στο 51' ισοφάρισε για τους Βαυαρούς, στο 52' έκανε το 2-1, στο 55' το 3-1, στο 57' το 4-1 και στο 60' έγραψε με γκολάρα το 5-1!

Συγκεκριμένα ο Πολωνός φορ σκόραρε στο 50'40", στο 51'40", στο 54'01", στο 56'21" και στο 59'38". Χρειάστηκε δηλαδή λιγότερα από εννέα λεπτά για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα 5 φορές.

Ας δούμε μερικά από τα ρεκόρ που κατέρριψε:

Ο Πολωνός κατέρριψε το ρεκόρ του πιο γρήγορου χατ-τρικ στην ιστορία της Bundesliga, καθώς χρειάστηκε μόλις 3'22", ξεπερνώντας έτσι τον Μίκαελ Τόνις της Ντούισμπουργκ που κρατούσε το ρεκόρ από τις 27 Αυγούστου 1991.

Μέσα σε διάστημα 5'42" ο Λεβαντόφσκι είχε πετύχει ήδη 4 γκολ, επίδοση που αποτελεί επίσης ρεκόρ στην ιστορία της Bundesliga, την οποία παρακολουθούμε μαζί με υπόλοιπα κορυφαία πρωταθλήματα αποκλειστικά στον ΟΤΕ ΤV

Ο φορ της Μπάγερν ολοκλήρωσε το έργο του πετυχαίνοντας και το 5ο γκολ του στο παιχνίδι, σε 8'59", καταρρίπτοντας και αυτό το ρεκόρ (5 γκολ σε λιγότερο από 9 λεπτά).

Παράλληλα τα 5 γκολ σε 9 λεπτά αποτελεί ρεκόρ σε ολόκληρη την ιστορία των 4 μεγαλύτερων πρωταθλημάτων της Ευρώπης!

Δεν έχει ξαναγίνει: 5 γκολ ο Λεβαντόφσκι σε 9 λεπτά!