26η αγ.: Ξέσπασε η Μπάγερν, απότομη προσγείωση για Βόλφσμπουργκ

Μετά από δύο αγωνιστικές, η Μπάγερν επέστρεψε στις νίκες και περιμένει τη... Γιουβέντους. Από τα προημιτελικά του Champions League στον.. αποκλεισμό η Βόλφσμπουργκ, η οποία ηττήθηκε από τη Χόφενχαϊμ και χάνει το "τρένο" της νέας σεζόν.

Μπάγερν

Η εντός έδρας ήττα από τη Μάιντς και η "λευκή" ισοπαλία με την Ντόρτμουντ είχαν προκαλέσει μία μικρή ανησυχία στις τάξεις της Μπάγερν, που αντιλαμβανόταν ότι το πρωτάθλημα δεν ήταν τόσο σίγουρο όσο φάνταζε στην αρχή του rückrunde. Η Β έρντερ Βρέμης προερχόταν από δύο τεσσάρες, ωστόσο η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν τόσο μεγάλη όσο αποτυπώνεται στο τελικό 5-0 της "Άλιαντς Αρένα", τέσσερις ημέρες πριν από τον επαναληπτικό του 2-2 στο Τορίνο με αντίπαλο τη Γιουβέντους για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Μίλερ-Μπάγερν-Βέρντερ

Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Τιάγκο Αλκάνταρα έδειξε ποιος είναι το "αφεντικό" στον αγωνιστικό χώρο. Με κατοχή μπάλας άνω του 75% μονίμως, οι γηπεδούχοι απειλούσαν και δεν απειλούνταν. Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη, με τον Τόμας Μίλερ να κάνει το 2-0 στο 31' και να διαμορφώνει συνθήκες νίκης. Με τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι στον πάγκο (όπως και οι Ντάγκλας Κόστα και Αρτούρο Βιδάλ), ο Μίλερ ανέλαβε το φορτίο της επίθεσης, σκοράροντας ξανά στο 65'. Λίγο αργότερα, έδωσε τη θέση του στον Πολωνό στράικερ, ο οποίος σκόραρε για 24η φορά στο πρωτάθλημα κι έπιασε το ρεκόρ του στη Bundesliga με τη φανέλα της Ντόρτμουντ το 2012-2013. Ο Τιάγκο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Μπάγερν (4-1-4-1): Νόιερ, Λαμ, Κίμιχ (68' Ραφίνια), Μπενατιά, Αλάμπα, Αλόνσο, Κομάν, Γκέτσε (54' Ρόντε), Τιάγκο, Ριμπερί, Μίλερ (74' Λεβαντόβσκι)

Βέρντερ (5-4-1): Βίντβαλντ, Γκέμπρε Σελασιέ, Γκάλβεθ, Βέστεργκααρντ, Τζιλομποτζί, Σ. Γκαρσία (Ου. Γκαρσία), Γιαταμπαρέ, Βελίκοβιτς (46' Λόρεντζεν), Γκρίλιτς, Εζτουναλί (46' Κλάινχαϊσλερ), Ούτζα

Κράμαριτς-Φόλαντ-Χόφενχαϊμ

Απότομη προσγείωση για τη Βόλφσμπουργκ, η οποία λίγες ημέρες μετά από την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Champions League, αντιλαμβάνεται ότι μόνο εάν κατακτήσει τη διοργάνωση, θα αγωνιστεί και του χρόνου εκεί. Η εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Χόφενχαϊμ άφησε τους "λύκους" πίσω στη μάχη της τετράδας στη Bundesliga και σε δεινή θέση σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Η ομάδα του 28χρονος Γιούλιαν Νάγκελσμαν άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Αντρέι Κράμαριτς και δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το προβάδισμα στο 1ο ημίχρονο.

Χόφενχαϊμ-Βόλφσμπουργκ

Η ομάδα του Ντίτερ Χέκινγκ δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, δεν δημιουργούσε και όποτε απειλούσε, έβρισκε μπροστά της τον Όλιβερ Μπάουμαν. Τα πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν χειρότερα, μάλιστα, εάν ο Κέβιν Φόλαντ δεν έστελνε το πέναλτι που εκτέλεσε ψηλά άουτ. Η πρώτη κίνηση των φιλοξενουμένων από τον πάγκο ήταν η είσοδος του Βιεϊρίνια στη θέση του αρνητικού Μαξ Κρούζε, ενώ λίγο αργότερα προστέθηκαν οι Μπρούνο Ενρίκε και Μάρσελ Σάφερ. Δύο ευκαιρίες του Αντρέ Σίρλε ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η κυπελλούχος Γερμανίας, η οποία δεν κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας, με τη Χόφενχαϊμ να δείχνει σημάδια ζωής και να αναπτερώνει τις ελπίδες αποφυγής του υποβιβασμού.

Χόφενχαϊμ (4-3-3): Μπάουμαν, Καντεράμπεκ, Μπίτσακτσιτς, Ζίλε, Τολιάν, Βάργκας (55' Οχς), Σαρ (67' Κανούζ), Αμίρι, Ουτ, Κράμαριτς (77' Ελγιουνουσί), Φόλαντ

Βόλφσμπουργκ (4-3-3): Καστέλς, Τρας (71' Ενρίκε), Κνόχε, Ντάντε, Ροντρίγκες, Γκιλαβογκί, Γκουστάβο, Άρνολντ (75' Σάφερ), Καλιτζιούρι, Κρούζε (60' Βιεϊρίνια), Σίρλε

Ντάρνταϊ-Χέρτα

Η Σάλκε μετρούσε 14 παιχνίδια πρωταθλήματος δίχως ήττα απέναντι στη Χέρτα, μετρώντας δώδεκα νίκες σε αυτό το διάστημα. Στην τελευταία νίκη των Βερολινέζων, στο ρόστερ τους υπήρχε ο νυν προπονητής, Παλ Ντάρνταϊ. Μόνο που φέτος τα πράγματα έχουν αλλάξει και ο ισχυρός είναι η "γηραιά κυρία", η οποία επικράτησε 2-0 στη μάχη της 3ης θέσης, αύξησε στους τέσσερις τους πόντους διαφοράς από τη βασική ανταγωνίστριά της και έμεινε για όγδοο σερί εντός έδρας παιχνίδι αήττητη, πλησιάζοντας το ρεκόρ 10 αγώνων του 2008-2009.

Χέρτα

Οι γηπεδούχοι προσέγγισαν ακόμα ένα παιχνίδι με αμυντικό προσανατολισμό και το γκολ του Βένταντ Ιμπίσεβιτς στο 42' ευνόησε το σχέδιό τους. Μία μεγάλη ευκαιρία του Ντένις Αόγκο θα μπορούσε να είχε αλλάξει τη ροή των γεγονότων και από εκεί και πέρα, μόνο η Χέρτα υπήρχε στο γήπεδο. Ευκαιρίες από τους Τολγκά Τσιγκερτσί και Σαλομόν Καλούν, μέχρι ο Νίκλας Σταρκ να βρει δίχτυα και να κάνει το 2-0 στο 65'. Ο Ιμπίσεβιτς είχε ακόμα μία ευκαιρία, ο Τσιγκερτσί δοκάρι, οι Βλάντιμιρ Νταρίντα και Τζον Άντονι Μπρους ακυρωθέντα γκολ για οφσάιντ και η εικόνα κυριαρχίας της Χέρτα έδωσε τον επίλογο του αγώνα.

Χέρτα (4-2-3-1): Γιάρστεϊν, Βάιζερ, Σταρκ, Μπρουκς, Πλάτενχαρντ, Σκιέλμπρεντ, Τσιγκερτσί, Χαραγκούτσι, Νταρίντα (90' Μπαουμγιόχαν), Καλού (90+2' Στόκερ), Ιμπίσεβιτς (88' Χέγκελερ)

Σάλκε (4-2-3-1): Φάρμαν, Καϊσάρα, Ματίπ, Νόισταντερ, Αόγκο, Γκάις (68' Ντι Σάντο), Χιέμπιεργκ, Σεπφ (68' Σανέ), Μέγερ (76' Σαμ), Μπελχαντά, Χούντελααρ

# Ο Κώστας Σταφυλίδης αγωνίστηκε για 54 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 της Άουγκσμπουργκ με την Ντάρμσταντ.

# Ο Χάρης Μαυρίας αγωνίστηκε για 68 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα της Φορτούνα Ντίσελντορφ από τη Ζάντχαουζεν για την Zweiteliga.

# Ο Αλέξανδρος Καρτάλης αγωνίστηκε για 85 λεπτά στην εντός έδρας "λευκή" ισοπαλία της Άλεν με την πρωτοπόρο της 3. Liga, Ντιναμό Δρέσδης.

# Ο Άγγελος Αργύρης αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας 1-0 της δεύτερης ομάδας της Βέρντερ κόντρα στη Ροτ Βάις Έρφουρτ.

# Ο Σπύρος Φουρλάνος παρακολούθησε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 της Ζόνενχοφ Γκρόσασπαχ κόντρα στην Όσναμπρικ.