2η αγ.: Βίοι αντίθετοι για Ντόρτμουντ και Σάλκε

Η Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση της Μάιντς στη Βεστφαλία, ωστόσο η Σάλκε δεν τα κατάφερε το ίδιο καλά με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Ομπαμεγιάνγκ-Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ δεν ακολούθησε τον χθεσινό ρυθμό της Μπάγερν, ωστόσο πήρε τους βαθμούς της νίκης με αντίπαλο τη Μάιντς, έστω και με το "φτωχό" 1-0. Η Μπορούσια παρατάχθηκε με αρκετές από τις θερινές μεταγραφές στην πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν φοβήθηκαν και τουλάχιστον στο 1ο ημίχρονο κυνήγησαν με αξιώσεις το γκολ. Δεν είχαν στις τάξεις τους, όμως, το "πολυβόλο" Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 17' και από την αρχή της χρονιάς δείχνει έτοιμος για ακόμα μία μάχη με τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι.

Ντόρτμουντ-Λεσλ-Μάιντς

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο, είχαν την μπάλα στα πόδια τους και δεν κινδύνεψαν. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος είχε λιγοστή δουλειά στην άμυνα, σε αντίθεση με τους αντιπάλους αμυντικούς που έπρεπε να... συγκρατήσουν τον Ουσμάν Ντεμπελέ. Ο 19χρονος Γάλλος ξεδίπλωσε ορισμένα στοιχεία από το ταλέντο του, ωστόσο η επιπολαιότητα στην τελική ενέργεια κόστισε επιθέσεις στους Βεστφαλούς που θα μπορούσαν να μετατραπούν σε περαιτέρω γκολ. Το 2-0 το βρήκαν στο 89' με πέναλτι του Ομπαμεγιάνγκ, ωστόσο η απάντηση του Γιοσινόρι Μούτο στο 92' προκάλεσε ανησυχία στους γηπεδούχους, που εν τέλει κράτησαν τη νίκη.

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Μπίρκι, Πάσλακ (77' Πίστσεκ), Παπασταθόπουλος, Μπάρτρα, Σμέλτσερ, Κάστρο (59' Βάιγκλ), Ρόντε (86' Γκερέιρο), Ντεμπελέ, Καγκάβα, Σίρλε, Ομπαμεγιάνγκ

Μάιντς (4-1-4-1): Λεσλ, Ντονάτι, Μελ, Μπαλόγκουν, Μπροσίντσκι, Γκμπαμέν, Κλέμενς (81' Μούτο), Φράι, Σερντάρ (71' Εζτουναλί), Ονισίγουο, Μάλι (86' Ντε Μπλάσις)

Χούντελααρ-Αμπραάμ-Σάλκε-Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Άκυρη εκκίνηση για τη Σάλκε, η οποία ηττήθηκε 1-0 από την Άιντραχτ στην Φρανκφούρτη και έδειξε ότι τα περσινά προβλήματα που την άφησαν εκτός θέσεων Champions League δεν εξαλείφθηκαν απλά με την αλλαγή προπονητή. Ο Μάρκους Βάιντσιρλ, πάντως, δεν εμπιστεύτηκε τις μεταγραφές του καλοκαιριού, δίνοντας θέση βασικού μόνο στον έμπειρο στόπερ Νάλντο και κρατώντας στον πάγκο τους Μπριλ Εμπολό, Μπάμπα Ράχμαν και Ναμπίλ Μπενταλέμπ που αποκτήθηκε προ... ωρών ως δανεικός από την Τότεναμ.

Ντι Σάντο-Άμπραάμ-Σάλκε-Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Ο ηγέτης των γηπεδούχων, Άλεξ Μάιερ, άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό. Οι παίκτες του Νίκο Κόβατς είχαν την υπεροχή και κράτησαν με άνεση το προβάδισμα στην πρώτη ώρα αγώνα. Ο Βάιντσιρλ έριξε στη μάχη σταδιακά και τις τρεις μεταγραφές, ωστόσο δεν βρήκε ανταπόκριση. Τουναντίον, η Άιντραχτ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερο προβάδισμα, εάν ο Μάιερ κατάφερνε να ευστοχήσει στο πέναλτι που εκτέλεσε στο 68'. Η αποβολή του Μάικλ Έκτορ στο 79' έδωσε μία τελευταία ευκαιρία στη Σάλκε, ωστόσο δεν την αξιοποίησε και άρχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα με ήττα.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (4-2-3-1): Χραντσέτσκι, Βαρέλα, Έκτορ, Αμπραάμ, Οτσίπκα, Χασέμπε, Μασκαρέλ, Χούστι (56' Τσάντλερ), Μάιερ, Γκατσίνοβιτς (90' Σεφέροβιτς), Χέργκοτα (81' Βαγέχο)

Σάλκε (4-2-3-1): Φάρμαν, Καϊσάρα, Νάλντο, Χέβεντες, Κολάσινατς (62' Μπαμπά), Αόγκο (74' Μπενταλέμπ), Γκάις, Ντι Σάντο (46' Εμπολό), Μέγερ, Τσούπο Μότινγκ, Χούντελααρ

Moenchengladbach's midfielder Andre Hahn celebrates scoring the 1:0 with his teammates during the German first division Bundesliga football match of Borussia Moenchengladbach vs Bayer 04 Leverkusen in Moenchengladbach, western Germany, on August 27, 2016.  / AFP / SASCHA SCHUERMANN / RESTRICTIONS: DURING MATCH TIME: DFL RULES TO LIMIT THE ONLINE USAGE TO 15 PICTURES PER MATCH AND FORBID IMAGE SEQUENCES TO SIMULATE VIDEO. == RESTRICTED TO EDITORIAL USE == FOR FURTHER QUERIES PLEASE CONTACT DFL DIRECTLY AT + 49 69 650050
        (Photo credit should read SASCHA SCHUERMANN/AFP/Getty Images)
Γκλάντμπαχ AFP/GETTY IMAGES

Στην αναμέτρηση του... Champions League μεταξύ Γκλάντμπαχ και Λεβερκούζεν, η Μπορούσια επικράτησε με 2-1 και πήρε προβάδισμα στη μάχη της τετράδας από τη βασική αντίπαλό της. Τα "πουλάρια" μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, δοκίμασαν αρκετές φορές τα αντανακλαστικά του Μπερντ Λένο κι εν τέλει έφτασαν στο γκολ στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου. Οι δύο βασικοί στόπερ των φιλοξενουμένων (με αναπληρωματικό τον Κυριάκο Παπαδόπουλο) Τζόναθαν Τα και Εμέρ Τοπράκ, δεν συνεννοήθηκαν και ο Αντρέ Χαν άνοιξε το σκορ.

Γκλάντμπαχ

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στο 2ο ημίχρονο και είχαν δοκάρι με τον Τα. Στο 78', ο Ρόγκερ Σμιντ έριξε στη μάχη τον Γιόελ Πογιάνπαλο και ένα λεπτό αργότερα ο Φινλανδός επιθετικός σκόραρε στο ντεμπούτο του με τον σύλλογο. Το τέρμα δεν ήταν αρκετό για τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως, αφού ο Λαρς Στιντλ σημείωσε το νικητήριο τέρμα για την Γκλάντμπαχ στο 85'.

Γκλάντμπαχ (3-4-1-2): Ζόμερ, Ελβέντι, Κρίστενσεν, Γιάντσκε (46' Βέστεργκααρντ), Τραορέ (61' Τζόνσον), Στρομπλ, Κράμερ, Βεντ, Στιντλ, Χαν (84' Αζάρ), Ραφαέλ

Λεβερκούζεν (4-4-2): Λένο, Γεβντάι, Τα, Τοπράκ, Γουεντέλ, Μπελαράμπι, Αράνγκις (78' Πογιάνπαλο), Μπάουμγκαρτλινγκερ, Καμπλ, Τσαλχανόγλου (64' Μεχμέντι), Φόλαντ (64' Μπραντ)

# Ο Κώστας Σταφυλίδης αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας της Άουγκσμπουργκ από τη Βόλφσμπουργκ με 2-0. Ο Γιάννης Γκέλιος έμεινε εκτός αποστολής.

# Ο Δημήτρης Διαμαντάκος αγωνίστηκε για 68 λεπτό χωρίς να σκοράρει στην εντός έδρας "λευκή" ισοπαλία της Καρλσρούης με τη Μόναχο 1860 για την Zweiteliga.

# Ο Ελληνογερμανός Ζεμπάστιαν Βασιλειάδης σκόραρε στο 84', περνώντας ως αλλαγή δέκα λεπτά νωρίτερα, και ο Αλέξανδρος Καρτάλης ήταν βασικός και έγινε αλλαγή στο 63' στην εκτός έδρας νίκη της Άλεν με 2-0 επί της Γιαν Ρέγκενσμπουργκ

# Τουλάχιστον εντυπωσιακοί οι φίλοι της Μάιντς στο Ντόρτμουντ.