26η αγ.: Νίκη εν μέσω τραγωδίας για την Ντόρτμουντ, η Λεβερκούζεν ξανά στη μάχη της Ευρώπης

Η Ντόρτμουντ νίκησε τη Μάιντς, ωστόσο ένας φίλαθλος της πέθανε στις εξέδρες. Η Λεβερκούζεν δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε τη νίκη απέναντι στο μαχητικό Αμβούργο.

Ντόρτμουντ-Ρόις

Η Ντόρτμουντ έκαμψε την αντίσταση της φορμαρισμένης Μάιντς με 2-0, σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από τον θάνατο ενός οπαδού της Μπορούσια από καρδιακή προσβολή την ώρα του αγώνα. Η ομάδα του Μάρτιν Σμιντ προερχόταν από ανέλπιστη νίκη στο Μόναχο επί της Μπάγερν στο προηγούμενο εκτός έδρας παιχνίδι της, ωστόσο οι Βεστφαλοί αποδείχθηκαν πολύ πιο επικίνδυνοι και πιεστικοί στην αναζήτηση του γκολ. Στο 30ό λεπτό, ο Μάρκο Ρόις ολοκλήρωσε με επιτυχία μία από τις πολλές επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων και άνοιξε το σκορ, βάζοντας δύσκολα στους φιλοξενούμενους που έπρεπε να βγουν από την άμυνά τους για να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

Ρόις-Μπαλόγκουν-Ντόρτμουντ-Μάιντς

Δεν το έπραξαν και έτσι το παιχνίδι συνέχισε να είναι μονόπλευρο. Οι ευκαιρίες των γηπεδούχων διαδέχονταν η μία την άλλη και στο 73' ο Σίντζι Καγκάβα έκανε το 2-0 για την ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου (επέστρεψε από τραυματισμό και αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι). Οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν στη συνέχεια και το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, με την ομάδα του Τόμας Τούχελ να μην πανηγυρίσει τη νίκη ως ένδειξη σεβασμού για τον νεκρό φίλαθλο.

Ντόρτμουντ (4-3-3): Μπίρκι, Ντουρμ (46' Πίστσεκ), Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Σμέλτσερ, Καγκάβα, Σαχίν (64' Βάιγκλ), Κάστρο, Μεχιταριάν (85' Ράμος), Ομπαμεγιάνγκ, Ρόις

Μάιντς (4-2-3-1): Κάριους, Μπροσίνσκι, Μπαλόγκουν, Μπελ, Μπισμάν, Μπάουμγκαρτλινγκερ, Φράι (62' Λάτσα), Κλέμενς (62' Ονισίγουο), Μάλι, Σαμπέριο (76' Σερντάρ), Κόρντομπα

Λεβερκούζεν

Ένα αυτογκόλ του Άλμπιν Έκνταλ και οι χαμένες ευκαιρίες του Άρτιομς Ρούντνεβς έδωσαν στη Λεβερκούζεν τη νίκη 1-0 επί του Αμβούργου και την επανέφεραν στον δρόμο των επιτυχιών μετά από τέσσερις αγώνες πρωταθλήματος δίχως "τρίποντο". Η ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ προερχόταν από την ήττα 2-0 στην Ισπανία από τη Βιγιαρεάλ για το Europa League και η ψυχολογία βρισκόταν στο ναδίρ, μέχρι ο Σουηδός μέσος να λειτουργήσει υπέρ της και να ανοίξει το σκορ στο 18'. Ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο οι δύο τερματοφύλακες βρέθηκαν σε καλή μέρα και κράτησαν σε χαμηλά επίπεδα το σκορ.

Άντλερ-Λεβερκούζεν-Αμβούργο

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πίεζαν τους γηπεδούχους, που παρατάχθηκαν για πρώτη φορά μετά από καιρό με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο στην ενδεκάδα, αλλά όχι και στο κέντρο της άμυνας. Ο Έλληνας διεθνής ανέλαβε ρόλο αμυντικού μέσου, αλλά δεν τα πήγε πολύ καλά. Ο Ρούντνεβς έχανε διαρκώς ευκαιρίες και ακόμα και η διακοπή από τον τραυματισμό του Μπερντ Λένο (σκίσιμο στα χείλη μετά παό αγκωνιά του Κλέμπερ Ρέις στον αέρα) δεν άλλαξε το μομέντουμ. Στις καθυστερήσεις, ο Τιν Γεβντάι αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση (πρώτα για μαρκάρισμα, μετά για διαμαρτυρία) και αποβλήθηκε, ενώ στο 98' ο Ντένις Ντίκμαϊερ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει.

Λεβερκούζεν (4-2-3-1): Λένο, Γεβντάι, Τα, Τοπράκ, Γουεντέλ, Παπαδόπουλος, Φρέι (77' Ραμάλιο), Μπελαράμπι (60' Κρουζ), Τσαλχανόγλου, Μπραντ, Ερνάντες (69' Κίσλινγκ)

Αμβούργο (4-2-3-1): Άντλερ, Σάκαϊ (46' Ντίκμαϊερ), Τζουρού, Ρέις, Οστρζόλεκ, Έκνταλ, Χόλτμπι (78' Λασογκά), Μίλερ, Χουντ, Ιλίτσεβιτς (61' Ντέρμιτς), Ρούντνεβς

# Ο Δημήτρης Διαμαντάκος έμεινε "άσφαιρος" για 90 λετπά στην εντός έδρας "λευκή" ισοπαλία της Καρλσρούης με την Χάιντενχαϊμ για την Zweiteliga.