27η αγ.: Επιστρέφει στο Champions League η Ντόρτμουντ, παλεύει η Λεβερκούζεν

Η Ντόρτμουντ νίκησε με ανατροπή την Άουγκσμπουργκ και επανέρχεται κι επίσημα στο Champions League. Η Λεβερκούζεν βρίσκεται στο -2 από την τετράδα μετά από τη νίκη της επί της Στουτγκάρδης.

Κάστρο-Ντόρτμουντ

Η Άουγκσμπουργκ έκανε το... λάθος να προηγηθεί με τον Άλφρεντ Φινμπόγκασον και η Ντόρτμουντ απάντησε με τρία γκολ και νίκη 3-1 που τη στέλνει και μαθηματικά στο Champions League της νέας αγωνιστικής περιόδου. Η Μπορούσια ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο το γκολ του πρώην επιθετικού του Ολυμπιακού στο 16' σκόρπισε έναν ελαφρύ προβληματισμό στους Βεστφαλούς, που αγωνίζονταν δίχως τον πρώτο σκόρερ τους, Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ. Στον αγωνιστικό χώρο βρισκόταν ο δεύτερος καλύτερος παίκτης φέτος, ο Χενρίχ Μεχιταριάν, ο οποίος στο 45' σημείωσε το 20ό τέρμα της σεζόν, έχοντας και 24 ασίστ.

Ντόρτμουντ-Άουγκσμπουργκ

Το 2ο ημίχρονο ανήκε εξ ολοκλήρου στην ομάδα του Τόμας Τούχερ και στον Άλεξ Μάνινγκερ. Παρά τις προσπάθειες του Αυστριακού τερματοφύλακα, όμως, η ανατροπή δεν αποφεύχθηκε. Ο Γκονσάλο Κάστρο έκανε το 2-1 στο 69ο λεπτό και έξι λεπτά αργότερα, μετά από απίθανο επέμβαση του Μάνινγκερ, ο Αντριάν Ράμος πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το τελικό 3-1 για τους φιλοξενούμενους, που έμειναν αήττητοι για 10ο σερί παιχνίδι. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα για την Ντόρτμουντ, ενώ ο Κώστας Σταφυλίδης έμεινε εκτός αποστολής για την Άουγκσμπουργκ.

Άουγκσμπουργκ (3-4-3): Μάνινγκερ, Γκουβελέου, Χονγκ, Κλάβαν, Φερχάεγκ, Κορ, Μπάιερ (46' Φόιλνερ), Μαξ, Φινμπόγκασον, Κου (78' Μπομπαντίγια), Καϊουμπί (89' Έσβαϊν)

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Μπίρκι, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Ντουρμ, Βάιγκλ, Σαχίν (68' Πάσλακ), Μεχιταριάν, Καγκάβα (62' Λάιτνερ), Ρόις (46' Κάστρο), Ράμος

Λεβερκούζεν-Στουτγκάρδη

Με τον στόχο του Europa League να μην υπάρχει πια μετά από τον αποκλεισμό από τη Βιγιαρεάλ, η Λεβερκούζεν αφοσιώνεται στο πρωτάθλημα και στη μάχη επανόδου στο Champions League. Η Στουγκάρδη προερχόταν από δύο γεμάτα παιχνίδια όπου είχε σκοράρει οκτώ φορές συνολικά, ωστόσο δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 2-0 από μία καλύτερη ομάδα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα της "Μερτσέντες Μπεντς Αρένα".

Βέρνερ-Στουτγκάρδη

Μόλις στο 11ο λεπτό, ο Γιούλιαν Μπραντ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, που είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αν και όχι πολλές ευκαιρίες. Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Καρίμ Μπελαράμπι διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ, η οποία δεν κλείστηκε στην άμυνα (με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο νοκ άουτ μέχρι τέλους της σεζόν μετά από τον τραυματισμό του την Πέμπτη στον αστράγαλο) και επιχείρησε να αυξήσει τον δείκτη του σκορ, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Ο Γίργκεν Κράμι έριξε στη μάχη τους δύο Ουκρανούς του πάγκου, Αρτέμ Κράβετς και Μπόρις Τάστσι, καθώς και τον Αλεξάντρου Μάξιμ, ωστόσο δεν βρήκε κάποιο γκολ.

Στουτγκάρδη (4-1-4-1): Τίτον, Κλάιν, Σβάαμπ, Νίντερμαϊερ, Ινσούα, Ντιέ (68' Τάστσι), Ρουπ, Γκέντνερ, Ντιντάβι (54' Κράβετς), Κόστιτς, Βέρνερ (68' Μάξιμ)

Λεβερκούζεν (4-4-2): Λένο, Χένριχς, Τα, Ραμάλιο, Γουεντέλ, Μπελαράμπι (68' Κρουζ), Κράμερ, Γιουρτσένκο (84' Φρέι), Μπραντ (89' Μεχμέντι), Ερνάντες, Κίσλινγκ