29η αγ.: Μοιρασιά με... Παπασταθόπουλο στο ντέρμπι του Ρουρ

Σάλκε και Ντόρτμουντ δεν κατάφεραν να αναδείξουν νικητή στο σπουδαίο ντέρμπι του Ρουρ.

Παπασταθόπουλος-Χούντελααρ-Σάλκε-Ντόρτμουντ

Η Σάλκε έκοψε τις ελπίδες τίτλου της Ντόρτμουντ και η Ντόρτμουντ περιόρισε εκείνες της Σάλκε για το Champions League, μετά από ένα εντυπωσιακό 2ο ημίχρονο στο 170ό ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ που έληξε ισόπαλο 2-2. Η διαδικασία... αλληλεξουδετέρωσης άρχισε με την Μπορούσια στα "ηνία" στο 1ο μέρος και μία μεγάλη ευκαιρία του Κρίστιαν Πούλισιτς (έδιωξε ο Ραλφ Φάρμαν), αφού ο Τόμας Τούχελ προτίμησε να κρατήσει στον πάγκο τη βασική επιθετική τριπλέτα των Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, Μάρκο Ρόις και Χενρίχ Μεχιταριάν (καθώς και άλλους βασικούς), ενόψει του επαναληπτικού προημιτελικού του Europa League με τη Λίβερπουλ στο "Άνφιλντ". Το 2ο μέρος περιελάμβανε τη μεγαλύτερη δράση. Στο 549, ο Σίντζι Καγκάβα άνοιξε το... μενού με ένα απίθανο ορεκτικό, μία λόμπα από τα όρια της περιοχής με την οποία νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η απάντηση ήταν άμεση, σε μία φάση διαρκείας στην περιοχή της Ντόρτμουντ, όπου κανείς δεν κατάφερε να διώξει και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος δεν πρόλαβε με το τάκλιν του τον Λιρόι Σανέ, ο οποίος έκανε το 1-1 στο 51'.

Μπέντερ-Μπελχαντά-Σάλκε-Ντόρτμουντ

Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε πέντε λεπτά, αφού τόσο χρειάστηκε ο Ματίας Γκίντερ να ανακτήσει το προβάδισμα των Βεστφαλών με κεφαλιά. Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και στο 66' ο Παπασταθόπουλος έχασε τον Κλάας Γιαν Χούντελααρ μετά από διεκδίκηση κεφαλιά, τον έπιασε αργότερα στην περιοχή, ο Ολλανδός έπεσε μόνος του αλλά ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και ισοφάρισε σε 2-2. Στην επόμενη φάση, ο Sokratis ανέτρεψε κανονικά αυτήν τη φορά τον αντίπαλό του σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά ο διαιτητής είδε "θέατρο" και δεν έδειξε κάτι. Η είσοδος των Μεχιταριάν, Ιλκάι Γιντογάν και Ομπαμεγιάνγκ για την Μπορούσια έφερε μεγαλύτερους κινδύνους στην εστία του Φάρμαν, σε αντίθεση με αυτούς του Ρόμαν Μπίρκι, ωστόσο το σκορ παρέμεινε 2-2.

Σάλκε (3-4-3): Φάρμαν, Ρίτερ, Ματίπ, Νόισταντερ, Καϊσάρα (60' Μέγερ), Γκάις, Χιέιμπιεργκ, Κολάσινατς (74' Αόγκο), Σανέ, Χούντελααρ, Μπελχαντά (82' Τσούπο Μότινγκ)

Ντόρτμουντ (3-4-3): Μπίρκι, Μπέντερ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς (46' Μεχιταριάν), Γκίντερ, Λάιτνερ (73' Ομπαμεγιάνγκ), Σαχίν, Ντουρμ, Πούλισιτς (73' Γιντογάν), Ράμος, Καγκάβα

Μπραντ-Λεβερκούζεν

Μετά το Revierderby, ακολούθησε το Rheinderby στο πρόγραμμα της Κυριακής, με τη Λεβερκούζεν να επικρατεί 2-0 στην Κολονία της τοπικής ομάδας και να "ψαλιδίζει" τη διαφορά της από τη Χέρτα και την 3η θέση που οδηγεί στους ομίλους του Champions League στον έναν πόντο. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν δύο γκολ στο τέλος του 1ου ημιχρόνου με τον Γιούλιαν Μπραντ και τον Χαβιέρ Ερνάντες (το 15ο στο πρωτάθλημα) και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, στην επιστροφή στους πάγκους του προπονητή τους, Ρόγκερ Σμιντ, μετά από την τιμωρία του για τη συμπεριφορά στο παιχνίδι με την Ντόρτμουντ.

Ερνάντες-Λεβερκούζεν

Οι "τράγοι" ανέβασαν τον ρυθμό τους στο 2ο ημίχρονο, έχασαν ευκαιρίες με τους Αντονί Μοντέστ και Ζίμον Τσόλερ, ωστόσο δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Μπερντ Λένο. Στο τέλος, μάλιστα, ο Λεονάρντο Μπιτενκούρτ διαπληκτίστηκε με τον Αντμίρ Μεχμέντι, αποβλήθηκε, και από τη σύρραξη που ακολούθησε ο Γουεντέλ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έμεινε εκτός αποστολής για τους νικητές, λόγω σοβαρού τραυματισμού που θα τον αφήσει νοκ άουτ μέχρι το τέλος της σεζόν.

Κολονία (4-2-3-1): Χορν, Ρίσε, Μάροχ, Χάιντς, Χέκτορ, Λέμαν (68' Χόζινερ), Φογκτ (46' Μλαντένοβιτς), Τσόλερ (78' Χάρτελ), Μπιτενκούρτ, Γκέρχαρντ, Μοντέστ

Λεβερκούζεν (4-2-3-1): Λένο, Γεβντάι, Τα, Ραμάλιο, Γουεντέλ, Κράμερ, Γιουρτσένκο (80' Μεχμέντι), Μπελαράμπι (56' Κίσλινγκ), Τσαλχανόγλου, Μπραντ, Ερνάντες (73' Αράνγκις)

# Ο Δημήτρης Διαμαντάκος αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας "λευκή" ισοπαλία της Καρλσρούης με την Κάιζερσλαουτερν για την Zweiteliga.