Ντόρτμουντ - Μπάγερν 0-0

Το 94ο klassiker δεν βρήκε νικητή, αφού Ντόρτμουντ και Μπάγερν έμειναν στο... πλασματικό 0-0 στη Βεστφαλία για την 25η αγωνιστική της Bundesliga.

Ντόρτμουντ-Μπάγερν

Ντόρτμουντ και Μπάγερν προσέφεραν έναν αγώνα με πολλές φάσεις, αποκρούσεις, δοκάρι, αλλά κανένα γκολ. Το τελικό 0-0 κρατάει αμείωτη τη μάχη του τίτλου της Bundesliga μετά από 25 αγωνιστικές, με τις δύο ομάδες να απέχουν πέντε πόντους στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο Τόμας Τούχελ έκανε την έκπληξη αφού παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 3-4-3, πιθανότατα προσπαθώντας να πολεμήσει τον Πεπ Γκουαρδιόλα με τα δικά του "όπλα". Ο Καταλανός, από την πλευρά, του επέλεξε δύο "υπηρεσιακούς" στόπερ ξανά, κρατώντας τον Μεχντί Μπενατιά στον πάγκο.

Ομπαμεγιάνγκ-Κίμιχ-Ντόρτμουντ-Μπάγερν

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι οι δύο ομάδες πόνταραν στην ταχύτητα. Οι γηπεδούχοι ούτως ή άλλως βρίσκονται σε θέση διεκδικητή τίτλου λόγω του ταχύτερου ποδοσφαιριστή του κόσμου και δεύτερου σκόρερ της κατηγορίας με 22 γκολ, Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, ενώ οι Βαυαροί προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν τα κενά στα μετόπισθεν, λόγω των κενών στις πτέρυγες από τους άπειρους σε άμυνα τριών Έρικ Ντουρμ και Μάρσελ Σμέλτσερ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα σημειώθηκε στο 11ο λεπτό με τον Μάνουελ Νόιερ να λέει "όχι" στον Ομπαμεγιάνγκ. Ακολούθησε ένα "γαϊτανάκι" τελικών προσπαθειών εκατέρωθεν, με κορυφαία το τετ α τετ του Ντάγκλας Κόστα στο 28ο λεπτό, όταν ο Βραζιλιάνος διένυσε το μισό γήπεδο μόνος του για να στείλει την μπάλα στα πόδια του Ρόμαν Μπίρκι.

Το 2ο ημίχρονο άρχισε χωρίς αλλαγές, αλλά με το δίδυμο Ομπαμεγιάνγκ - Νόιερ να δίνει ξανά τον τόνο. Ο Γερμανός τερματοφύλακας έσωσε το τετ α τετ με τον Γκαμπονέζο και τον κράτησε ένα γκολ πίσω από τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι.

Τη σκυτάλη στις ευκαιρίες πήρε η Μπάγερν, με τους Άριεν Ρόμπεν, Αρτούρο Βιδάλ και Ρόμπεν ξανά να μην μπορούν να νικήσουν τον Μπίρκι. Στο 64', οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία, αφού σε γυριστό του Βιδάλ η μπάλα προσέκρουσε με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

Ομπαμεγιάνγκ-Ντόρτμουντ-Μπάγερν

Κανείς από τους δύο προπονητές δεν ήθελε να αλλάξει πολλά στον αγωνιστικό χώρο. Η Ντόρτμουντ είχε οπισθοχωρήσει αναζητώντας κενό στην ανεβασμένη άμυνα των Βαυαρών, η Μπάγερν είχε κλείσει τους Βεστφαλούς και "σφυροκοπούσε" ανά διαστήματα.

Η είσοδος του Φρανκ Ριμπερί στο 75' (στη θέση του Κόστα) δεν έφερε νέα δεδομένα στον αγώνα, ούτε αυτή του Άντριαν Ράμος στο 80' (στη θέση του Μάρκο Ρόις). Ο Κολομβιανός επιθετικός, πάντως, είχε την καλύτερη στιγμή των τελευταίων λεπτών, με καρφωτή κεφαλιά από κοντά και δίχως αντίπαλο.

Το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους στο 94ο "klassiker" και η μάχη του τίτλου μεταξύ των δύο ομάδων αναμένεται να συνεχιστεί μέχρις εσχάτων.

Ντόρτμουντ (3-4-3): Μπίρκι, Πίστσεκ, Μπέντερ, Χούμελς, Ντουρμ, Βάιγκλ, Γιντογάν (90+1' Σαχίν), Σμέλτσερ, Μεχιταριάν, Ομπαμεγιάνγκ, Ρόις (80' Ράμος)

Μπάγερν (4-2-3-1): Νόιερ, Λαμ, Κίμιχ, Αλάμπα, Μπερνάτ, Αλόνσο (90' Μπενατιά), Βιδάλ, Ρόμπεν, Μίλερ, Κόστα (75' Ριμπερί), Λεβαντόβσκι

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Σάββατο 5 Μαρτίου 2016

16:30 Βόλφσμπουργκ - Γκλάντμπαχ 2-1

(15' Ντράξλερ, 17' Κρούζε - 23' Ραφαέλ)

16:30 Στουτγκάρδη - Χόφενχαϊμ 5-1

(5', 51' Νίντερμαϊερ, 42' Ρουπ, 78' Κόστιτς, 83' Βέρνερ - 73' Κράμαριτς)

16:30 Άουγκσμπουργκ - Λεβερκούζεν 3-3

(5', 44', 57' Κου - 60' Μπελαράμπι, 80' αυτ. Φερχάεγκ, 90+3' πέν. Τσαλχανόγλου)

16:30 Βέρντερ - Ανόβερο 4-1

(18' Μπάρτελς, 26' Πισάρο, 56' Γκέμπρε Σελασιέ, 67' Γιουνούζοβιτς - 45' Καραμάν)

16:30 Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Ίνγκολσταντ 1-1

(69' Ρους - 8' πέν. Χάρτμαν)

16:30 Κολονία - Σάλκε 1-3

(33' Μπιτενκούρτ - 2' πέν. Χούντελααρ, 23' Μέγερ, 75' Ντι Σάντο)

19:30 Ντόρτμουντ - Μπάγερν 0-0

Κυριακή 6 Μαρτίου 2016

16:30 Μάιντς - Ντάρμσταντ

18:30 Αμβούργο - Χέρτα

Το live

18:55
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του Klassiker, που από το... πουθενά εξελίσσεται σε ντέρμπι τίτλου
18:57
Η εντός έδρας ήττα της Μπάγερν από τη Μάιντς την προηγούμενη εβδομάδα και η "λευκή" ισοπαλία με τη Λεβερκούζεν στις αρχές Φλεβάρη, σε συνδυασμό με το πολύ καλό σερί της Ντόρτμουντ, "ψαλίδισε" στους πέντε τους βαθμούς διαφοράς των δύο κορυφαίων ομάδων της Γερμανίας
18:58

18:58

19:01
Ο Τόμας Τούχελ κρατάει στον πάγκο τον ντεφορμέ Σαχίν και ρίχνει ακόμα έναν αμυντικό στον αγώνα (Ντουρμ), σε θέση δεξιού φουλ μπακ σε 3-4-3 κι ενώ εμπιστεύεται σε ακόμα ένα ντέρμπι τον 20χρονο αμυντικό μέσο Βάιγκλ. Απαράλλαχτη η σπουδαία τριπλέτα Ομπαμεγιάνγκ - Ρόις - Μεχιταριάν
19:03
Ο Πεπ Γκουαρδιόλα συνεχίζει χωρίς κανονικό στόπερ, με τους Κίμιχ και Αλάμπα σε ρόλους κεντρικών αμυντικών και τον Μπενατιά στον πάγκο. Ο Κόστα επιστρέφει στο αριστερό άκρο ελλείψει Κομάν, με τον Αλόνσο στην ενδεκάδα
19:03
Γεμίζει ο "κίτρινος τοίχος" του γηπέδου...
19:04

19:05
Και φίλοι της Μπάγερν (προφανώς) στη Βεστφαλία. Περίπου 8.000
19:12
Πέντε βαθμοί Κελσίου στο Ντόρτμουντ και το ζέσταμα είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητο
19:12

19:19
Ο πάγκος της Ντόρτμουντ: Βάιντενφελερ, Σούμποτιτς, Λάιτνερ, Σαχίν, Ράμος, Κάστρο, Γκίντερ

Ο πάγκος της Μπάγερν: Ούλραϊχ, Μπενατιά, Τιάγκο, Ριμπερί, Ραφίνια, Γκέτσε, Ρόντε
19:20
Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος είναι τραυματίας και γι' αυτό έμεινε εκτός αποστολής
19:21
Με μεγάλη ανυπομονησία αναμένεται κι η μάχη των δύο πρώτων σκόρερ της κατηγορίας. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι έχει σκοράρει 23 φορές μέχρι στιγμής, επιχειρώντας 129 τελικές προσπάθειες, μία κάθε 15 λεπτά. Ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ μετράει 22 τέρματα, αλλά με καλύτερο ποσοστό, αφού το 18% των προσπαθειών του έχει μετατραπεί σε γκολ
19:27
Ένα μίνι σόου με σημαίες της Ντόρτμουντ στο γήπεδο πριν από τη σέντρα
19:32
Σέντρα
19:38

5'

Ο Μπίρκι διώχνει μία σέντρα από δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Λεβαντόβσκι, που σουτάρει λίγο άουτ
19:40

9'

Αντεπίθεση της Μπάγερν από δεξιά, ο Αλόνσο βγάζει στον Ρόμπεν σε θέση τετ α τετ, αλλά τελευτάια στιγμή διώχνει ο Χούμελς
19:42

11'

Ο ταχύτατος Ομπαμεγιάνγκ φεύγει στην κόντρα, ο επίσης γρήγορος Μπερνάτ τον πιέζει όσο μπορεί, δεξί σουτ, διώχνει ο Νόιερ
19:51

19'

Ο Μεχιταριάν βγάζει ακόμα μία όμορφη κάθετη στον Ντουρμ, που στριφογυρίζει στην περιοχή, σουτάρει και στέλνει την μπάλα δίπλα στο δοκάρι του Νόιερ
19:53

19:53

22'

Κίτρινη ο Αλόνσο για πάτημα στον Βάιγκλ σε διεκδίκηση μπάλας
19:54

19:58

27'

Ο Ομπαμεγιάνγκ βγάζει σέντρα στον Ρόις, ο Κίμιχ τον παρεμποδίζει και εν τέλει τον προλαβαίνει προς σκοράρει
19:59

28'

Απίστευτη ευκαιρία της Μπάγερν. Ο Κόστα διανύει το μισό γήπεδο μόνος του, αλλά ο Μπίρκι διώχνει με τα πόδια το τετ α τετ
20:04

32'

Ο Λεβαντόβσκι σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κόντρα και λίγο πάνω από το δοκάρι του Μπίρκι, σε κόρνερ
20:08

37'

Ο Μπέντερ ανακόπτει αντεπίθεση του Λεβαντόβσκι και τιμωρείται με κίτρινη
20:14

42'

Φαλτσαριστό σουτ του Ρόμπεν, ο Λεβαντόβσκι δεν προλαβαίνει να παρεμβληθεί, στην αγκαλιά του Μπίρκι
20:14

43'

20:41

51'

Αντεπίθεση για Ντόρτμουντ, ο Ομπαμεγιάνγκ από κοντά δεν μπορεί να νικήσει τον Νόιερ
20:45

55'

Πρώτα ο Ρόμπεν δεν μπορεί να νικήσει τον Μπίρκι από καλή θέση , ένα λεπτό αργότερα ο Βιδάλ έχει κεφαλιά λίγο άουτ
20:48

59'

Κάθετη μπαλιά του Αλόνσο στον Ρόμπεν, αριστερά, ο Ολλανδός σουτάρει, ο Μπίρκι ακουμπάει την μπάλα και τη διώχνει σε κόρνερ, αλλά ο διαιτητής δεν το αντιλαμβάνεται
20:50
43%-57% η κατοχή μπάλας, 7-11 τα σουτ
20:54

64'

Δοκάρι η Μπάγερν! Κόρνερ από αριστερά, κεφαλιά του Μίλερ, η μπάλα στρώνεται στον Βιδάλ που πιάνει το γυριστό, η μπάλα προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι και φεύγει
20:56

67'

Ο Ρόις γεμίζει για τον Ομπαμεγιάνγκ στα δεξιά, ο Γκαμπονέζος πιάνει ένα χαμηλό σουτ με δύσκολη στάση σώματος, άουτ
20:56
Στα τελευταία 25 από τα 94 παιχνίδια των δύο ομάδων, υπάρχει γκολ
21:02

72'

Ο Ντουρμ δεν μπορεί να διώξει, ο Κόστα στρώνει στον Ρόμπεν, ο οποίος από καλή θέση στέλνει ψηλά την μπάλα
21:04

75'

Πρώτη αλλαγή του αγώνα, ο Ριμπερί στη θέση του Κόστα για τη Μπάγερν
21:07

77'

Πολύ μακρινό σουτ του Βιδάλ, χωρίς τύχη
21:10

80'

Ο Ράμος παίρνει τη θέση του Ρόις για τη Ντόρτμουντ
21:15

86'

Ο Μίλερ κάνει κίνηση... Ρόμπεν, αλλά το σουτ του είναι απογοητευτικό
21:16
Η Ντόρτμουντ περιμένει στα μετόπισθεν, επιδιώκοντας λάθος της Μπάγερν και ανοιχτό γήπεδο. Οι Βαυαροί ψάχνουν διαδρόμους για την εστία του Μπίρκι
21:17

88'

Μεγάλη στιγμή για την Ντόρτμουντ. Ο Ομπαμεγιάνγκ από δεξιά, σεντράρει, ο Ράμος μόνος του πιάνει καρφωτή κεφαλιά, άουτ
21:19

90'

Ο Αλόνσο στο έδαφος με μυικό πρόβλημα. Αποχωρεί και στη θέση του μπαίνει ο Μπενατιά