6η αγ.: Ο Λεβαντόβσκι "σκότωσε" την Βόλφσμπουργκ

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι πέρασε ως αλλαγή στο 46ο λεπτό, ισοφάρισε την Βόλφσμπουργκ στο 51ο και μέχρι το 60ό έβαλε άλλα τέσσερα (!) χαρίζοντας στην Μπάγερν την εντυπωσιακή νίκη με 5-1.

Στην ιστορία του παγκοσμίου ποδοσφαίρου θα μείνει για πάντα το κατόρθωμα του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, ο οποίος έβαλε πέντε γκολ μέσα σε εννέα λεπτά και συνέβαλε τα... πάντα για το εμφατικό 5-1 της Μπάγερν επί της Βόλφσμπουργκ .

Η βαυαρική ομάδα απείλησε με κάποια σουτ εκτός περιοχής, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν το... λάθος να προηγηθούν με τον Ντάνιελ Καλιτζιούρι στο 26ο λεπτό, προτού ο Μάνουελ Νόιερ φτάσει μέχρι το κέντρο (!) και δώσει την ευκαιρία στον Τζόσουα Γκιλαβογκί να σημαδέψει το δεξί του δοκάρι.

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα έκανε κίνηση-ματ στο 46', αφού πέρασε τον Λεβαντόβσκι στη θέση του Τιάγκο Αλκάνταρα και 14 λεπτά αργότερα το σκορ ήταν 5-1 με πέντε γκολ του Πολωνού επιθετικού!

Ουδείς παίκτης έχει ξαναβάλει τόσο γρήγορα πέντε γκολ στην ιστορία της Bundesliga, της Serie A, της Primera Division και της Premier League.

Συγχαρητήρια αξίζουν και στους Ντόουγκλας Κόστα, Μάριο Γκέτσε, Τόμας Μίλερ για τη συμβολή τους στο απίστευτο επίτευγμα του συμπαίκτη τους, ενώ αντί επιλόγου απολαύστε την αντίδραση του Γκουαρδιόλα στο τελευταίο και πιο ωραίο γκολ του "Λέβα".

Μπάγερν (4-3-3): Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Μπερνάτ (46' Μαρτίνεθ), Τιάγκο Αλκάνταρα (46' Λεβαντόβσκι), Τσάμπι Αλόνσο (78' Κίμιχ), Βιδάλ, Μίλερ, Γκέτσε, Ντόουγκλας Κόστα.

Βόλφσμπουργκ (4-2-3-1): Μπενάλιο, Τρας, Νάλντο, Ντάντε, Ροντρίγκες, Γκιλαβογκί, Λουίζ Γκουστάβο, Καλιτζιούρι, Κρούζε (78' Σίρλε), Ντράξλερ, Ντοστ (78' Μπέντνερ).

# Η Μπάγερν έφτασε τα 300 επίσημα γκολ επί των ημερών του Πεπ Γκουαρδιόλα (σε 117 ματς)

# Η Βέρντερ έφτασε τα 2.500 γκολ παθητικό στην Bundesliga. Μόνο το Αμβούργο έχει δεχθεί περισσότερα (2.511)

# Τελευταία φορά που το Αμβούργο δεν δέχθηκε γκολ σε τρία σερί ματς πρωταθλήματος ήταν το 2007

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου

21:00 Μπάγερν - Βόλφσμπουργκ 5-1

(51', 52', 55', 57', 60' Λεβαντόβσκι - 26' Καλιτζιούρι)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπόλοιπων αγώνων

Χέρτα (4-4-2): Γιάρσταϊν, Λούστενμπεργκερ, Πλάτενχαρντ, Σκέλμπρεντ, Στόκερ (67' Φαν ντεν Μπεργκ), Χαραγκούτσι (90' Τσίγκερτσι), Ντάριντα, Βάιζερ, Σταρκ, Ιμπίσεβιτς, Καλού (71' Μπάουμγιοχαν).

Κολωνία (4-4-2): Χορν, Ολκόβσκι (60' Τσόλερ), Χέκτορ, Σέρενσεν, Χάιντς, Λέμαν, Ρίσε, Φογκτ (64' Γκέρχαρντ), Μπίτενκουρτ (67' Χόσινερ), Μοντέστ, Οσάκο.

Ίνγκολσταντ (4-3-3): Εζκάν, Λέβελς, Σούτνερ (88' Μπρεζερί), Χίμπνερ, Ρόζερ, Ματίπ, Μοράλες, Γκρος, Λεξ (81' Μπάουερ), Χίντερσερ (71' Κατσούνγκα), Λέκι.

Αμβούργο (4-2-3-1): Ντρόμπνι, Τζουρού, Σπάχιτς, Ντίκμαϊερ, Οστρτσόλεκ, Ιλίσεβιτς (65' Ντίας), Χουντ, Κάτσαρ, Μίλερ (65' Γκρέγκοριτς), Χόλτμπι, Λασογκά.

Ντάρμσνταντ (4-4-1-1): Ματίνια, Γκάρικς, Ράους (64' Κέμπε), Χόλαντ (36' Ντίας), Σουλού, Καλντιρόλα, Ρόσενταλ (93' Στροχ-Ένχελ), Νιμάγερ, Χέλερ, Γκόντορφ, Βάγκνερ.

Βέρντερ (4-4-2): Βίντβαλντ, Λουκίμια, Γκέμπρε Σελασιέ, Γκαρσία, Βέστεργκαρντ, Γκάλβες (72' Γκάλβες), Στέρνμπεργκ (89' Φρέντε), Φριτς, Μπάρτελς, Τζόχανσον (82' Πισάρο), Ούζα.

Δεν έχει ξαναγίνει: 5 γκολ ο Λεβαντόφσκι σε 9 λεπτά!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ: Ο Νόιερ βγήκε μέχρι το κέντρο!

Τα κορυφαία tweets για τα 5 γκολ του Λεβαντόφσκι

Το live του αγώνα Μπάγερν - Βόλφσμπουργκ

20:45
Καλωσήρθατε στο live του αγώνα της "Άλιανζ Αρίνα" μεταξύ της Μπάγερν και της Βόλφσμπουργκ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Bundesliga.
20:47

Μπάγερν
(4-3-3): Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Μπερνάτ, Τιάγκο Αλκάνταρα, Τσάμπι Αλόνσο, Βιδάλ, Μίλερ, Γκέτσε, Ντόουγκλας Κόστα.

Βόλφσμπουργκ (4-2-3-1): Μπενάλιο, Τρας, Νάλντο, Ντάντε, Ροντρίγκες, Γκιλαβογκί, Λουίζ Γκουστάβο, Καλιτζιούρι, Κρούζε, Ντράξλερ, Ντοστ.
20:49
Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον 6ο όμιλο του Champions League μετρά "πέντε στα πέντε" και συγκατοικεί στην κορυφή της Bundesliga με την Ντόρτμουντ, ενώ η Βόλφσμπουργκ έχει καταγράψει τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες (3η με 11 βαθμούς).
20:51
O Πεπ Γκουαρδιόλα δεν θα έχει στη διάθεσή του τους Φρανκ Ριμπερί, Άριεν Ρόμπεν, Μεχντί Μπενατιά, Γιαν Κίρχοφ και Χόλγκερ Μπάντστουμπερ, ενώ ο Ντίτερ Χέκινγκ τους Κουν Κάστεϊλς, Αντελίνο Βιεϊρίνια και Ρόμπιν Κνόχε.
20:53
Υπενθυμίζεται ότι η Βόλφσμπουργκ είναι η μοναδική ομάδα που έχει υποχρεώσει σε ήττα το βαυαρικό σύλλογο την εφετινή σεζόν: στο Σούπερ Καπ με 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι.
20:55
O Μάριο Γκέτσε επανήλθε στο αρχικό σχήμα, αντί του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι.
20:57
Η μουσική δεν λείπει από την "Άλιανζ Αρίνα"
20:58
Επιστροφή ενός παλιού γνώριμου (Ντάντε) στο βαυαρικό στάδιο
21:02
O Xέκινγκ βάζει Μπας Ντοστ, Λουίζ Γκουστάβο και Ρικάρντο Ροντρίγκες, αντί των Νίκλας Μπέντνερ, Μάρσελ Σάφερ και Αντρέ Σίρλε.
21:02
Σέντρα στο ματς.
21:05
Πριν από την έναρξη, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ντίτμαρ Κράμερ, ο οποίος είχε οδηγήσει την Μπάγερν στην κατάκτηση δύο συνεχόμενων Κυπέλλων Πρωταθλητριών (1975-1976) και απεβίωσε την περασμένη Πέμπτη (17/9) σε ηλικία 90 ετών.
21:06
Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούν την μπάλα.
21:08
Ανθοδέσμη στον Ντάντε για την προσφορά του στην Μπάγερν
21:10
"Σ' ευχαριστούμε και αναπαύσου εν ειρήνη Ντίτμαρ", αναφέρει το πανό των οργανωμένων για τον Κράμερ
21:13
Στο μισό γήπεδο το ματς.
21:16
Χαμηλό τέμπο μέχρι στιγμής.
21:18
16ο λεπτό: Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, ο Μίλερ σουτάρει άουτ.
21:18
Τρεις οι τελικές της Μπάγερν.
21:19
Κατοχή: 62%-38%
21:20
18ο λεπτό: Κοντινή σέντρα του Καλιγκιούρι από δεξιά, ο Nτράξλερ δεν καταφέρνει να βρει την μπάλα.
21:20
19ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Κόστα, ο Μπενάλιο μπλοκάρει.
21:23
Mόλις τρεις επαφές με την μπάλα έχει ο Ντοστ.
21:27
ΓΚΟΛ! Μπάγερν - Βόλφσμπουργκ 0-1 (26ο λεπτό): Ωραία ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Ντράξλερ, ο Καλιτζιούρι κοντρολάρει και με δεξί βολέ εκτελεί τον Νόιερ.
21:30
Αυτό είναι το πρώτο εφετινό γκολ του Καλιτζιούρι.
21:32
31ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Κόστα, ο Μπενάλιο σε ετοιμότητα.
21:35
33o λεπτό: Μακρινό σουτ του Ντράξλερ, ο Νόιερ σε ετοιμότητα.
21:36
Η Βόλφσμπουργκ μετατρέπει συχνά το 4-2-3-1 σε 4-4-2 με τον Κρούζε να εμφανίζεται συχνά στο πλευρό του Ντοστ.
21:37
Η Μπάγερν σε διάταξη 4-3-3 με Κόστα δεξιά, Γκέτσε αριστερά και Μίλερ στην κορυφή.
21:40
38ο λεπτό: Απίστευτη φάση! O Nόιερ βγαίνει μέχρι το κέντρο (!) ο Γκιλαβογκί επιχειρεί το ψηλοκρεμαστό πλασέ, η μπάλα ακουμπά στο δεξί δοκάρι και καταλήγει άουτ.
21:45
Το σουτ του Γκιλαβογκί πίσω από το κέντρο ήταν το πρώτο εφετινό δοκάρι της Βόλφσμπουργκ.
21:48
Ημίχρονο: Μπάγερν - Βόλφσμπουργκ 0-1
22:03
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
22:03
46ο λεπτό: Ο Μαρτίνεθ στη θέση του Μπερνάτ και ο Λεβαντόβσκι στου Αλκάνταρα.
22:04
Ο Λεβαντόβσκι ξεπέρασε πλήρως την ίωση που τον ταλαιπώρησε.
22:09
ΓΚΟΛ! Μπάγερν - Βόλφσμπουργκ 1-1 (51ο λεπτό): Τακουνάκι του Βιδάλ, ο Ντάντε προλαβαίνει τον Μίλερ, αλλά ο επερχόμενος Λεβαντόβσκι δεν δυσκολεύεται να ισοφαρίσει μόλις πέντε λεπτέ μετά από την είσοδό του.
22:10
ΓΚΟΛ! Μπάγερν - Βόλφσμπουργκ 2-1 (52ο λεπτό): Ο Λεβαντόβσκι γίνεται αποδέκτης της μπάλας από οριακή θέση, σουτάρει με το δεξί και εκτελεί τον Μπενάλιο. Δύο γκολ μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα!
22:11
To πρώτο γκολ του Λεβαντόβσκι
22:12
ΓΚΟΛ! Μπάγερν - Βόλφσμπουργκ 3-1 (55ο λεπτό): Δεν τον προλαβαίνουμε! Ο Λεβαντόβσκι αρχικά σημαδεύει το δεξί δοκάρι, εν συνεχεία τα αντίπαλα σώματα και με την τρίτη τα δίχτυα. Χατ τρικ σε λιγότερο από πέντε λεπτά!
22:14
Το δεύτερο γκολ του Λεβαντόβσκι
22:14
ΓΚΟΛ! Μπάγερν - Βόλφσμπουργκ 4-1 (57ο λεπτό): Γύρισμα του Κόστα, αδράνεια στην άμυνα και, καλά καταλάβατε, ο Λεβαντόβσκι πετυχαίνει "καρέ" σε έξι λεπτά!
22:16
59ο λεπτό: O Άρνολντ στη θέση του Λουίζ Γκουστάβο.
22:17
Το τρίτο γκολ του Λεβαντόβσκι
22:17
Το τέταρτο γκολ του Λεβαντόβσκι
22:18
ΓΚΟΛ! Μπάγερν - Βόλφσμπουργκ 5-1 (60ό λεπτό): Τι έκανε πάλι ο Λεβαντόβσκι! Τρομερό γυριστό και... 5-1.
22:19
Τα έχασε μέχρι κι ο Γκουαρδιόλα! Σε λίγο θα δείτε video με την αντίδρασή του.
22:20
Η γκολάρα του Λεβαντόβσκι που έκανε το 5-1
22:21
Πέντε γκολ σε εννέα λεπτά ο Λεβαντόβσκι! Η λογική λέει ότι δεν έχει ξαναγίνει ποτέ κάτι τέτοιο στην ιστορία του παγκοσμίου ποδοσφαίρου.
22:22
 Η αντίδραση του Γκουαρδιόλα στο 5-1
22:23
Μέχρι και η αγγλική version της Μπάγερν στο Twitter τα έχασε: έγραψε 5-0 αντί για 5-1
22:27
69ο λεπτό: Ο Λεβαντόβσκι χάνει μεγάλη ευκαιρία για το έκτο γκολ! Ο Ροντρίγκες αποκρούει πάνω στη γραμμή.
22:28
Ο Λεβαντόβσκι έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Bundesliga που περνά ως αλλαγή και βάζει πέντε γκολ.
22:36
78ο λεπτό: O Μπέντνερ στη θέση του Ντοστ και ο Σίρλε στου Κρούζε.
22:37
79ο λεπτό: O Λεβαντόβσκι σουτάρει, ο Ντάντε μπλοκάρει την προσπάθειά του και παραχωρεί κόρνερ.