Λάρισα-Ατρόμητος 1-2

Φιλικό επιπέδου… Α’ Εθνικής διεξήχθη στο Αλκαζάρ το απόγευμα του Σαββάτου (29/7), με τη Λάρισα να υποδέχεται τον Ατρόμητο. Η ομάδα του Περιστερίου ήταν η κερδισμένη από τη φιλική αναμέτρηση, αφού επικράτησε με 2-1, ωστόσο αμφότερες οι ομάδες παρουσίασαν ένα καλό πρόσωπο.

Οι ευκαιρίες ήταν πολλές εκατέρωθεν και μόλις από το έκτο λεπτό του αγώνα, οι περίπου 2.500 φίλαθλοι που βρέθηκαν στις εξέδρες πήραν μία πρώτη γεύση για το τι θα ακολουθούσε. Ο Κουτσοσπύρος πρόλαβε τους Κοτσόλη και Στουρνάρα και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον Ατρόμητο.

Η ΑΕΛ δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρα και δύο λεπτά αργότερα απάντησε. Ο Γκούγκα και ο Αλεξάνδρου συνδυάστηκαν άψογα και ο Κύπριος επιθετικός έκανε το σουτ. Ο Μιχαηλίδης απέκρουσε, αλλά ο Καλαντζής στην επαναφορά τον νίκησε, ισοφαρίζοντας. Στο 27’, ο Φράντσις Ντοέ έβαλε στη θέση του οδηγού τον Ατρόμητο, σκοράροντας με κοντινό πλασέ.

ΑΕΛ: Κοτσόλης (46 Κηπουρός), Στουρνάρας (62 Χλωρός), Πούτας (70 Γκαγκαστάθης), Βενέτης (56 Βάλλας), Φέρστερ (56 Νταμπίζας), Μπαλής (70 Κυπαρίσσης), Μπαχράμης (Γκίκας), Αλεξάνδρου (46 Διγκόζης), Κλέιτον (56 Ζιάγκας), Γκούγκα (70 Γαβριλόπουλος), Καλαντζής (46 Αλωνεύτης).

Ατρόμητος: Μιχαηλίδης (79 Ανδρούτσος), Γελαδάρης (25 Παγώνης), Ραγκουέλ (46 Ρόβας), Ολιβέιρα (46 Αποστολόπουλος), Γεωργίου (68 Παπαγεωργίου), Κούτσης, Κορακάκης (46 Σανόκο), Μερίνο (62 Μαρίνος), Κουτσοσπύρος (34 Λαζανάς), Ντοέ (65 Χάλαρης), Ιωάννου (62 Κατεμής)

*** Τον αγώνα διηύθυνε ο διαιτητής Βασιλείου του Συνδέσμου Θεσσαλίας, έχοντας για βοηθούς τους Κουζάκη (του ιδίου Συνδέσμου) και Λιόλιο (Λάρισας).