Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 0-1

Σε ένα ματς με αργό ρυθμό και... αφόρητη ζέστη, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του Ατρόμητου στο Περιστέρι. Το γκολ ο Ρομέρο, ο οποίος σκόραρε σε ακόμη ένα φιλικό των "πράσινων" και ήταν ο μόνος που ξεχώρισε. Πήρε εξιτήριο ο Γκονζάλες, ανακοινώθηκε ο Μπόβιο.

Το Φιλμ του Αγώνα:

5ο λεπτό: Μπαλιά του Παπαδόπουλου στον Ρομέρο μέσα στην περιοχή, ο Αργεντίνος έκανε το κοντρόλ αλλά άργησε να σουτάρει με αποτέλεσμα να χάσει την ευκαιρία να σκοράρει.

9ο λεπτό: Ο Τζιμπούρ «έσπασε» το οφσάιντ, βγήκε απέναντι στον Γκαλίνοβιτς, αλλά το σουτ απέκρουσε ο Κροάτης γκολκίπερ.

17ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Η μπάλα έφτασε στον Μάντζιο μετά από σουτ του Τζιόλη, αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ του πρώτου «έγλυψε» το δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

44ο λεπτό: Γκολ για τον Παναθηναϊκό με τέρμα του Ρομέρο. Μετά από κόντρες στην περιοχή του Ατρόμητου, ο Αργεντίνος βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και με κοντινό σουτ έκανε το 1-0 για τους «πράσινους».

Δηλώσεις

Χανς Μπάκε: "Ημασταν καλύτεροι από τα προηγούμενα φιλικά. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημέος από την απόδοσή μας σε μια δύσκολη έδρα. Θα γίνουμε λίγο διαφορετικοί χωρίς τον Γκονζάλες. Αναγκαστικά θα διαφοροποιήσουμε το στυλ μας. Ο Βίκτορ και ο Μπόβιο είναι δύο έμπειροι παίκτες και πιστεύω πως θα μπουν γρήγορα στο κλίμα της ομάδας. Ποτέ δεν ξέρεις αν θα κάνουμε άλλη μεταγραφή. Υπάρχει περιθώριο μέχρι τις 17 Αυγούστου".

Γιώργος Παράσχος: "Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών μου παρά τη ζέστη. Παίξαμε με έναν δυνατό αντίπαλο. Ο Παναθηναϊκός νομίζω πως βρίσκεται σε καλό δρόμο. Εχει βελτιωθεί σε σχέση με πέρυσι".

46ο λεπτό: Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, προβολή του Μπίσκαν από καλή θέση, αλλά ο Ανδριόλας απέκρουσε εντυπωσιακά.

49ο λεπτό: Σουτ του Κούτση από πλεονεκτική θέση, απέκρουσε με δυσκολία ο Γκαλίνοβιτς.

55ο λεπτό: Σέντρα του Σέριτς από τα αριστερά, απευθείας σουτ του Τζιόλη μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Ανδριόλας.

62ο λεπτό: Μακρινό δυνατό σουτ του Ρότσα, μπλόκαρε χωρίς δυσκολία ο Γκαλίνοβιτς.

Με ποιους ξεκίνησε ο Χανς Μπάκε:

Ο Σουηδός τεχνικός έδειξε για μία ακόμη φορά πως τη φετινή σεζόν θα προτιμήσει το 4-3-3. Ο Μπάκε ξεκίνησε τον αγώνα με τον Γκαλίνοβιτς κάτω από τα δοκάρια, τον Βύντρα στα δεξιά της άμυνας και τον Σέριτς στα αριστερά, τους Αντονσον-Μόρις κεντρικό αμυντικό δίδυμο, τους Μπίσκαν, Αντριτς και Τζιόλη στα χαφ, στα αριστερά της επίθεσης τον Παπαδόπουλο, στα δεξιά τον Ρομέρο και προωθημένο τον Μάντζιο. Στην επανάληψη, ο Σουηδός δεν έκανε πολλές αλλαγές, βάζοντας μόνο τους Γκέκα, Νίλσον, Λεοντίου και Χαραλαμπίδη (λίγο πριν το τέλος). Σε αντίθεση με τον Γιώργο Παράσχο που έβαλε και τον... τελευταίο παίκτη που είχε στον πάγκο θέλοντας να κάνει τις απαραίτητες δοκιμές.

Τι κρατάμε:

Την εμφάνιση του Ρομέρο. Ο Αργεντίνος ξεχώριζε σαν τη μύγα μέσα στο γάλα. Κινητικός, δημιουργικός και για άλλη μια φορά "εκτελεστής". Το νέο απόκτημα του Παναθηναϊκός έδειξε για άλλη μια φορά την... εξαιρετική του σχέση με τη μπάλα, αλλά και τις δυνατότητές του στο σκοράρισμα, όντας πάντα στη σωστή θέση. Επίσης, άρεσε και το επιθετικό σχήμα του πρώτου μέρους με Παπαδόπουλο και Μάντζιο (συν τον Ρομέρο). Κρατάμε και την καλή εμφάνιση του Τζιόλη.