Εργοτέλης - Εσπανιόλ 0-3

Ο Εργοτέλης δεν μπόρεσε να φανεί αντάξιος των προσδοκιών στο σπουδαιότερο καλοκαιρινό του φιλικό. Οι Κρητικοί ηττήθηκαν με 0-3 από την Εσπανιόλ, έχοντας αρκετά κενά στην άμυνα, αν και στην επανάληψη έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου έκαναν την πρώτη καλή φάση στο 3', αλλά ο Κακλαμάνος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καμενί, σε τετ α τετ. Οι κυπελλούχοι Ισπανίας αντέδρασαν και προηγήθηκαν στο 22'. Ο Πόζα δεν απομάκρυνε σωστά την μπάλα και ο Τζούλια, ο οποίος ήταν δύο μέτρα μακριά δεν έχασε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε. Με κεφαλιά του Ταραχόν στο 44' οι Καταλανοί έφυγαν για τα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο δεύτερο μέρος ο Καμενί στέρησε από τους Κρητικούς την ευκαιρία να πετύχουν κάποιο τέρμα. Ο Καμερουνέζος είχε μερικές εξαιρετικές επεμβάσεις και το 0-2 παρέμεινε. Αυτό μέχρι το 67' όταν ο Λουίς Γκαρσια εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ και διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Εργοτέλης: Πόζα, Μπουέλε, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης (63' Σταυρακάκης), Κένεντι, Μελισσάς, Κοιλιάρας (46' Ζαπρόπουλος), Χατζί (72' Φραγκουλάκης), Ζούνιορ (63' Τάσιτς), Γιάκτσουκ (72' Θάνος), Κακλαμάνος (58' Νατσέφκσι)

Εσπανιόλ: Καμενί, Σέρχιο Σάντσεθ, Ουρτάδο (64' Νταβίντ Γκαρθία), Ταραχόν, Τσίκα (64' Ζαμπαλέτα), Κόρο (46' Ταμούδο), Ιτο (64' Κόστα), Χουλιάν (46' Φρέντσον), Ριέρα (59' Μόα), Γιόναθαν (64' Χάρκε), Λουίς Γκαρσία