"Διπλό" του Ηρακλή στο Αλκαζάρ, "πρωταθλητής" ο Απόλλων

Ο Ηρακλής έκλεισε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στα πλέι οφ της Football League, καθώς επικράτησε 2-0 της ΑΕΛ στο Αλκαζάρ. "Πρωταθλητής" ο Απόλλων Σμύρνης, έπειτα από το 2-0 επί της Παναχαϊκής στο "Γ. Καμάρας".

Ηρακλής INTIME SPORTS

Σκοράροντας δύο φορές σε ένα πεντάλεπτο, ο Ηρακλής επικράτησε 2-0 της ΑΕΛ στο Αλκαζάρ και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στα πλέι οφ της Football League.

Ο Κοσμάς Τσιλιανίδης τροφοδότησε τον Γιάννη Λουκίνα στο 11ο λεπτό και τον Πασχάλη Κάσσο στο 16ο, εκείνοι "ανταποκρίθηκαν" και ο "γηραιός" πήρε νωρίς-νωρίς σαφές προβάδισμα για τη νίκη.

Όσο περνούσε η ώρα, ο ρυθμός έπεφτε και παρά τις αλλαγές του Σούλη Παπαδόπουλου, η ΑΕΛ δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα τα καρέ του Σεραφείμ Γιαννίκογλου, με συνέπεια το 2-0 να παραμείνει μέχρι τέλους.

Η αναμέτρηση επεφύλασσε ένταση προς το τέλος, αφού στο 78ο λεπτό μερίδα οπαδών των "βυσσινί" προσπάθησε -ανεπιτυχώς- να εισβάλλει στον αγωνιστικό χώρο.

ΑΕΛ (Σ. Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Καρανίκας, Κουρτεσιώτης (46' Μουλόπουλος), Δεληζήσης (77' Σταθάκης), Σαρακατσάνος, Πινδώνης, Νεμπεγλέρας, Ριμπέιρο (46' Λύρας), Πίντο, Ελιομάρ, Μπόγιοβιτς.

Ηρακλής (Ν. Παπαδόπουλος): Γιαννίκογλου, Ζιαμπάρης, Ρουγκάλας, Σαραμαντάς, Καρασαλίδης (65' Τσότρας), Πασάς (85' Καλφούντζος), Τσιλιανίδης, Τόσκας (68' Στεφανίδης) Κυριακίδης, Κάσσος, Λουκίνας.

"Πρωταθλητής" Απόλλων

Απόλλων Παναχαϊκή INTIME SPORTS

Υπό το βλέμμα μόλις 200 φιλάθλων, ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε 2-0 της Παναχαϊκής στο "Γ. Καμάρας" και κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή στα πλέι οφ (μάζεψε 20 βαθμούς έναντι 19 του Ηρακλή και 18 της ΑΕΚ).

Το πρώτο ημίχρονο σημαδεύτηκε από τους τραυματισμούς και κατ' επέκταση τις τρεις αναγκαστικές αλλαγές εκατέρωθεν, ενώ το δεύτερο ανήκε στην ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη.

Το ρολόι σημάδευε το 48ο λεπτό, όταν ο Ιγκόρ Ανγκούλο νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Κλεάνθη Παπαδόπουλο, αλλά στο 63ο ο Λάζαρ Άρσιτς εκτέλεσε ένα φάουλ που ξεγέλασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και χάρισε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 81ο λεπτό, αφού ο Δημήτρης Σουάνης τροφοδότησε σωστά τον Ανγκούλο κι εκείνος βρήκε στόχο από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

Απόλλων Σμύρνης (Βοσνιάδης): Ταΐρης, Χατζηζήσης, Λίτσης (11' Χατζής), Κοτσώνης, Πινιέιρο, Ηρακλής, Καραδέμητρος, Βάντερσον (79' Φουκαράς), Σουάνης, Ανγκούλο, Μπαμ Μπαμ (45+5' Άρσιτς).

Παναχαϊκή (Σπανός): Παπαδόπουλος, Χαρτσιάς (82' Πατινιώτης), Κοντοχρήστος, Κάργας, Μασούρας, Καρβουνίδης, Γκαντιάγκα (21' Αναστασόπουλος), Τρίγκας, Στεργίδης (74' Χούσα), Μπουντόπουλος, Μαρουκάκης.

Καλωσήρθατε στο live των αναμετρήσεων Απόλλων Σμύρνης-Παναχαϊκή και ΑΕΛ-Ηρακλής στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Football League.
17:54
Η ειδική βαθμολογία
17:56
Οι αναμετρήσεις δεν έχουν βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού ο Ηρακλής έχει κερδίσει την άνοδο, ενώ οι υπόλοιπες τρεις ομάδες θα αγωνιστούν στη Football League και τη σεζόν 2015-16.
17:59
ΑΕΛ (Σ. Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Καρανίκας, Κουρτεσιώτης, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Πινδώνης, Νεμπεγλέρας, Ριμπέιρο, Πίντο, Κορέιρα Σίλβα, Μπόγιοβιτς.

Ηρακλής (Ν. Παπαδόπουλος): Γιαννίκογλου, Ζιαμπάρης, Ρουγκάλας, Σαραμαντάς, Καρασαλίδης, Πασάς, Τσιλιανίδης, Τόσκας, Κυριακίδης, Κάσσος, Λουκίνας.
18:03
Απόλλων Σμύρνης (Βοσνιάδης): Ταΐρης, Χατζηζήσης, Λίτσης, Κοτσώνης, Πινιέιρο, Ηρακλής, Καραδέμητρος, Βάντερσον, Σουάνης, Ανγκούλο, Μπαμ Μπαμ.

Παναχαϊκή (Σπανός): Παπαδόπουλος, Χαρτσιάς, Κοντοχρήστος, Κάργας, Μασούρας, Καρβουνίδης, Γκαντιάγκα, Τρίγκας, Στεργίδης, Μπουντόπουλος, Μαρουκάκης.
18:03
Σέντρα στα ματς.
18:08
Αλκαζάρ (4ο λεπτό): Σουτ του Πίντο εντός περιοχής, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.
18:14
ΓΚΟΛ! ΑΕΛ - Ηρακλής 0-1 (11ο λεπτό): Ωραία αντεπίθεση του Ηρακλή, ο Σαραμαντάς ανοίγει στον Τσιλιανίδη, εκείνος δίνει στον Λουκίνα, ο οποίος ανοίγει το σκορ στο Αλκαζάρ.
18:16
Ριζούπολη (11ο λεπτό): Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Λίτσης τραυματίζεται και αντικαθίσταται από τον Χατζή.
18:21
ΓΚΟΛ! ΑΕΛ - Ηρακλής 0-2 (16ο λεπτό): Ο Τσιλιανίδης βρίσκει τον Κάσσο κι εκείνος με διαγώνιο σουτ από δεξιά διπλασιάζει το προβάδισμα του "γηραιού" στην Λάρισα.
18:22
Ριζούπολη: Αρνητικό εφετινό ρεκόρ προσέλευσης στο "Γ. Καμάρας", αφού στις εξέδρες δεν υπάρχουν ούτε 200 φίλαθλοι.
18:23
Ριζούπολη (16ο λεπτό): Γύρισμα του Ανγκούλο από δεξιά, ο Σουάνης επιχειρεί το σουτ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κοντράρει στον Καρβουνιάρη και απομακρύνεται.
18:30
Ριζούπολη (21ο λεπτό): Αναγκαστική αλλαγή και για την Παναχαϊκή. Ο Αναστασόπουλος αντικαθιστά τον Γκαντιάγκα.
18:31
Αλκαζάρ (25ο λεπτό): Οι γηπεδούχοι έχουν ανέβει αρκετά, με συνέπεια να αφήνουν κενούς χώρους.
18:36
Ριζούπολη (28ο λεπτό): Φάουλ του Κοντοχρήστου από δεξιά, ο Ταΐρης αποκρούει ασταθώς και ο Χατζής απομακρύνει.
18:38
Ριζούπολη (29ο λεπτό): Ο Ανγκούλο μπαίνει από αριστερά στην περιοχή και σουτάρει, ο Παπαδόπουλος αποκρούει με τα πόδια, ο Σουάνης σουτάρει στην επαναφορά και στέλνει την μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
18:39
Ριζούπολη (33ο λεπτό): Καλοτραβηγμένη σέντρα του Μπουντόπουλου, ο Μαρουκάκης πιάνει την κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι, η μπάλα περνά εκατοστά πάνω από το οριζόντιο.
18:40
Αλκαζάρ (35ο λεπτό): Ο ρυθμός έχει πέσει αισθητά.
18:44
Ριζούπολη (39ο λεπτό): Σουτ του Κοντοχρήστου από τα 40 μέτρα, η μπάλα λίγο άουτ.
18:45
Αλκαζάρ (39ο λεπτό): Ξαφνικό, μακρινό σουτ του Πίντο, η μπάλα λίγο άουτ.
18:47
Ημίχρονο: ΑΕΛ - Ηρακλής 0-2
18:48
Ριζούπολη (44ο λεπτό): Ακόμα μία διακοπή, αυτή τη φορά λόγω τραυματισμού του Μπαμ Μπαμ.
18:52
Ριζούπολη (45+1ο λεπτό): Ούτε ο Μπαμ Μπαμ μπορεί να συνεχίσει!
18:54
Ριζούπολη (45+5ο λεπτό): Ο Άρσιτς στη θέση του Μπαμ Μπαμ.
18:56
Ημίχρονο: Απόλλων Σμύρνης - Παναχαϊκή 0-0
19:06
Αλκαζάρ: Σέντρα με δύο αλλαγές για την ΑΕΛ. Ο Λύρας στη θέση του Ριμπέιρο και ο Μουλόπουλος σε αυτή του Κουρτεσιώτη.
19:20
Ριζούπολη (48ο λεπτό): Ο Ανγκούλο μπαίνει στην περιοχή της Παναχαϊκής, πιάνει το δυνατό σουτ, ο Παπαδόπουλος τον νικά στο τετ α τετ.
19:20
Αλκαζάρ (57ο λεπτό): Σουτ του Κάσσου από πλάγια θέση, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
19:23
Αλκαζάρ: Οι παίκτες του Ηρακλή πανηγυρίζουν ένα από τα δύο γκολ τους
19:25
Αλκαζάρ (65ο λεπτό): Ο Τσότρας στη θέση του Καρασαλίδη.
19:27
ΓΚΟΛ! Απόλλων Σμύρνης - Παναχαϊκή 1-0 (63ο λεπτό): Ο Άρσιτς εκτελεί φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα σκάει στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Παπαδόπουλος ξεγελιέται και ο Απόλλων ανοίγει το σκορ.
19:34
Αλκαζάρ (66ο λεπτό): Εκτέλεση κόρνερ, ο Πινδώνης παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα άουτ.
19:34
Αλκαζάρ (68ο λεπτό): Ο Στεφανίδης στη θέση του Τόσκα.
19:35
Αλκαζάρ (71ο λεπτό): Εκτέλεση φάουλ του Ελιομάρ, ο Πινδώνης πιάνει την κεφαλιά και υποχρεώνει τον Γιαννίκογλου να αποκρούσει εντυπωσιακά.
19:36
Αλκαζάρ (77ο λεπτό): Ο Σταθάκης στη θέση του Δεληζήση.
19:40
Αλκαζάρ (78ο λεπτό): Ολιγόλεπτη διακοπή καθώς μερικοί οπαδοί της ΑΕΛ επιχειρούν να εισβάλλουν στον αγωνιστικό χώρο.
19:42
Ριζούπολη (74ο λεπτό): Ο Χούσα στη θέση του Στεργίδη.
19:43
Αλκαζάρ (82ο λεπτό): Η τάξη αποκαθίσταται και το ματς συνεχίζεται.
19:44
Ριζούπολη (79ο λεπτό): Ο Φουκαράς αντί του Βάντερσον.
19:45
Αλκαζάρ (85ο λεπτό): Ο Καλφούντζος στη θέση του Πασά.
19:46
ΓΚΟΛ! Απόλλων Σμύρνης - Παναχαϊκή 2-0 (81o λεπτό): O Σουάνης ανοίγει στον Ανγκούλο, ο οποίος πιάνει το δυνατό σουτ από το ημικύκλιο και διπλασιάζει το προβάδισμα των γηπεδούχων.