Ολυμπιακός Βόλου - ΑΕΚ 1-0

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε με ήττα στο Βόλο την παρουσία της στη Football League. Ο Διαμαντόπουλος σκόραρε στο 49' και ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 σ' ένα παιχνίδι χωρίς ρυθμό και πολλές ευκαιρίες.

Ολυμπιακός Βόλου ΑΕΚ

Τα πλέι οφ και γενικότερη η σεζόν στη Football League έκλεισε με ήττα για την ΑΕΚ, 1-0 από τον Ολυμπιακό στο Βόλο.

Σ' ένα παιχνίδι χωρίς κανένα βαθμολογικό κίνητρο και πριν ακριβώς από τις καλοκαιρινές διακοπές, ήταν μάλλον λογικό να ψάχνουμε για ευκαιρίες με το... κιάλι.

Ο Δέλλας επέμεινε στους εφεδρικούς, η ΑΕΚ υπολειτούργησε και ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή και μαζί τον έλεγχο της κατάστασης. Μάλιστα ο Ντούνης υποχρεώθηκε σε μια εξαιρετική επέμβαση για να γλιτώσει το γκολ στο 29'.

Δεν μπορούσε όμως να κάνει πολλά όταν στο 49' απέναντί του βρέθηκε ο Διαμαντόπουλος. Ο φορ του Ολυμπιακού ήταν σε θέση βολής μετά την ασίστ του Νικολιά και δεν λάθεψε στέλνοντας με διαγώνιο σουτ την μπάλα στα δίχτυα. Ένα γκολ που όλοι οι παίκτες αφιέρωσαν στον Δημήτρη Ελευθερόπουλος, που αποχωρεί.

Οι αλλαγές δεν βοήθησαν τόσο την Ένωση ώστε να ισοφαρίσει και ο Ολυμπιακός θα μπορούσε τουλάχιστον δύο φορές να διπλασιάσει τα γκολ του. Ο Μπιτάνγκ όμως σπατάλησε τις ευκαιρίες του και το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι τέλους.

Η εικόνα ολοκλήρωσε τα πλέι οφ όπως τα άρχισε: με ήττα. Καθόλου καλή η συμπεριφορά των "κιτρινόμαυρων" σ' ένα παιχνίδι βέβαια που δεν υπήρχε κανένα κίνητρο, τουλάχιστον βαθμολογικό. Ο Δέλλας, αν μείνει, θα πρέπει να υπολογίσει ότι εκτός από βασικές λύσεις θα χρειαστεί και παίκτες πάγκου. Γιατί με Κρισάντους για εφεδρική λύση στην επίθεση, δεν βγαίνει η σεζόν στη Super League. Ο Ολυμπιακός Βόλου θα αρχίσει από το μηδέν την προσπάθεια επανόδου στην πρώτη κατηγορία.

Ολυμπιακός: Ρίζος, Ζέρης, Μπουτζίκος (68' Μαργαρίτης), Μακρυδημήτρης, Γιαλούσης, Καρράς (65' Ρόκας), Κυζρίδης, Μπιτάνγκ, Νικολιάς, Θέος, Διαμαντόπουλος (82' Σκοπελίτης)

ΑΕΚ: Ντούνης, Ρόβας, Κολοβέτσιος, Σβάρνας (56' Κορδέρο), Πεταυράκης, Γιόχανσον, Τζανετόπουλος, Γροντής (64' Ντούνης), Ανάκογλου, Μπαρμπόσα, Ντακόλ (70' Κρισάντους)

Το live του αγώνα

17:39
Καλησπέρα. Από εδώ θα παρακολουθήσουμε την τελευταία αγωνιστική υποχρέωση του Ολυμπιακού Βόλου και της ΑΕΚ για τη φετινή σεζόν
17:41
Η Ένωση έχει εξασφαλίσει την επάνοδό της στη Super League και μάλιστα ως πρωταθλήτρια Football League, με συνέπεια να ολοκληρώνει τις "περιπέτειές" της στις χαμηλότερες κατηγορίες. Οι Θεσσαλοί, αντιθέτως, θα χρειαστεί να περιμένουν τουλάχιστον ακόμα μία σεζόν μέχρι να βρεθούν ξανά στα "μεγάλα σαλόνια"
17:41
Ο Τραϊανός Δέλλας, ίσως στο τελευταίο παιχνίδι του στον πάγκο των "κιτρινόμαυρων", δίνει χρόνο συμμετοχής σε ορισμένους αναπληρωματικούς
17:41
Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Ντούνης, Ρόβας, Κολοβέτσιος, Σβάρνας, Πεταυράκης, Γιόχανσον, Τζανετόπουλος, Γροντής, Ανάκογλου, Μπαρμπόσα, Ντακόλ
17:45
Η σύνθεση του Ολυμπιακού Βόλου: Ρίζος, Ζέρης, Μπουτζίκος, Μακρυδημήτρης, Γιαλούσης, Καρράς, Κυζρίδης, Μπιτάνγκ, Νικολιάς, Θέος, Διαμαντόπουλος
17:46
Οι καιρικές συνθήκες είναι εξαιρετικές, ωστόσο ο κόσμος δεν έχει προτιμήσει να περάσει το απόγευμά του στις κερκίδες
17:49
Ο πάγκος του Ολυμπιακού Βόλου: Κολίτσης, Κεσίδης, Μπάρμπας, Ρόκας, Μαργαρίτης, Σκοπελίτης
17:49
Ο πάγκος της ΑΕΚ: Ανέστης, Σαρρής, Σοϊλέδης, Κρισάντους, Κορδέρο, Φαγιέ, Μ. Ντούνης
17:53
Πριν από λίγα λεπτά, ο Ολυμπιακός Βόλου ανακοίνωσε ότι ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος αποτελεί παρελθόν για τον σύλλογο και τη νέα χρονιά θα αναλάβει καινούργιος προπονητής
17:57
Αρκετοί φίλοι της ΑΕΚ βρίσκονται στο ΕΑΚ Βόλου
17:59
Η ΑΕΚ τη σέντρα του αγώνα
18:01
2ο λεπτό: Δύο σουτ της ΑΕΚ σε επικίνδυνη θέση στη γραμμή της περιοχής, δύο μπλοκ του Ολυμπιακού βόλου
18:05
6ο λεπτό: Στην κόντρα η ΑΕΚ, ο Ανάκογλου έξω από την περιοχή και κεντρικά, σουτάρει με το αριστερό, η μπάλα λίγο έξω
18:13
13ο λεπτό: Η ΑΕΚ χάνει την μπάλα στο κέντρο, αυτή στρώνεται στον Θέο που από θέση εκτός περιοχής σουτάρει με το δεξί και στέλνει την μπάλα λίγο άουτ
18:14

18:15
Ο Ηρακλής ανοίγει το σκορ στη Λάρισα
18:19
Χαμηλό τέμπο, αρκετά λάθη και καμία διάθεση των δύο ομάδων για το κάτι παραπάνω μέχρι στιγμής
18:23
Ο Διαμαντόπουλος τραυματίζεται σε διεκδίκηση με τον Τζανετόπουλο
18:25
26ο λεπτό: Σουτ του Γιόχανσον έξω από την περιοχή, στην πλάτη του Μακρυδημήτρη η μπάλα
18:27
28ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Γιαλούση, η μπάλα δίπλα στο δοκάρι του Ντούνη, που ήλεγχε τη φάση
18:28
29ο λεπτό: Συνεργασία Ζέρη, Διαμαντόπουλου, Θέου, ο τελευταίος δεν μπορεί να σουτάρει, αλλά η μπάλα στρώνεται στον αμαρκάριστο Μπιτάνγκ, που σουτάρει και ο Ντούνης κάνει σπουδαία επέμβαση
18:30

18:32
54%-46% για την ΑΕΚ η κατοχή της μπάλας
18:33
33ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Σβάρνα για φάουλ
18:37
38ο λεπτό: Ο Πεταυράκης ξεφεύγει από αριστερά, σεντράρει, ο Γροντής πιάνει την κεφαλιά, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
19:03
49ο λεπτό: ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Χάνει την μπάλα η ΑΕΚ στο κέντρο, αντεπίθεση του Βόλου, κόψιμο αριστερά στον Διαμαντόπουλο που με αριστερό σουτ νικάει τον Ντούνη
19:06
52ο λεπτό: Γρήγορη επίθεση του Βόλου από αριστερά, ο Μπιτάνγκ κάνει την ατομική ενέργεια, σουτάρει και η μπάλα περνάει δίπλα στο δοκάρι του Ντούνη
19:12
56ο λεπτό: Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Κορδέρο στη θέση του Σβαρνά
19:12
Μικρή διακοπή στον αγώνα λόγω τραυματισμού του Γροντή, σε φάουλ έξω του Μπουτζίκου (κίτρινη κάρτα) από την περιοχή του Ολυμπιακού Βόλου
19:13
Εκτός γηπέδου με φορείο ο Γροντής, προθέρμανση για Μάρκο Ντούνη
19:15
59ο λεπτό: Ο Μπαρμπόσα στο τείχος, η μπάλα απομακρύνεται, ο Ολυμπιακός Βόλου βγαίνει στην κόντρα, αλλά ο Μπουτζίκος κάνει λάθος επιλογή στην τελική πάσα και η ευκαιρία περνάει ανεκμετάλλευτη
19:22
69ο λεπτό: Ο Μπιτάνγκ εκμεταλλεύεται κεφαλιά προς την περιοχή της ΑΕΚ, σουτάρει σε πρώτο χρόνο, η μπάλα άουτ
19:24
70ό λεπτό: Ο Κρισάντους παίρνει τη θέση του Ντακόλ
19:26
72ο λεπτό: Ο Μπαρμπόσα πλησιάζει την περιοχή, σουτάρει με το αριστερό, πολύ άουτ
19:26

19:26

19:27
74ο λεπτό: Αντεπίθεση για την ΑΕΚ, ο Ντούνης στριφογυρίζει και βγάζει στον Μπαρμπόσα εκτός περιοχής, αυτός σουτάρει με το αριστερό, στη γωνιά του ο Ρίζος, κόρνερ
19:31

19:33
75ο λεπτό: Ο Κορδέρο κάνει το σουτ, η μπάλα περνάει άουτ
19:35
82ο λεπτό: Ο Διαμαντόπουλος δίνει τη θέση του στον Σκοπελίτη
19:36
Η ΑΕΚ έχει την κατοχή της μπάλας κι έχει κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, με τους Θεσσαλούς να περιορίζονται (και να αρέσκονται) σε αντεπιθέσεις
19:39
85ο λεπτό: Ξανά από αριστερά ο Μπιτάνγκ, μπαίνει στην περιοχή, βρίσκει χώρο για το σουτ, η μπάλα δίπλα στο δοκάρι
19:43
Ο Ολυμπιακός Βόλου με 10 προσωρινά λόγω τραυματισμού του Κυζιρίδη
19:45
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων
19:49
94ο λεπτό: Καθετη μπαλιά, βγαίνει ο Ντούνης για να διώξει πριν γίνει επικίνδυνος ο Σκοπελίτης, η μπάλα στρώνεται στον Μπιτάνγκ με άδεια εστία, αλλά από πλάγια αριστερή θέση, σουτ παράλληλα με το τέρμα
19:49
Τέλος αγώνα
19:49
Ο Ολυμπιακός Βόλου έφτασε στη νίκη σε ένα παιχνίδι που η ΑΕΚ δεν... κουράστηκε
19:50
Όλοι οι παίκτες των γηπεδούχων αγκαλιά στη σέντρα του γηπέδου, λένε "αντιο" στον Ολυμπιακό Βόλου
19:51
Ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε 2-0 την Παναχαϊκή και ο Ηρακλής με το ίδιο σκορ τη Λάρισα στα άλλα παιχνίδια των πλέι οφ ανόδου.
19:53
Κάπου εδώ ολοκληρώνεται η μετάδοση. Μπορείτε να συνεχίσετε εδώ στο Live του Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός για τους τελικούς της Basket League