Δεύτερη σερί γκέλα για Άρη με σοκ στις καθυστερήσεις!

Ο Άρης προηγήθηκε από νωρίς με 2-0 στη Ριζούπολή όμως έπαιξε σε όλο σχεδόν το δεύτερο μέρος με 10 παίκτες και ο Απόλλωνας πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο 91'. Διαβάστε αναλυτικά.

FOOTBALL LEAGUE / ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΑΡΗΣ (ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ματς-θρίλερ χωρίς νικητή στη Ριζούπολη. Ο Άρης απέκτησε λίγο μετά το ημίωρο προβάδισμα δύο τερμάτων απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης όμως ο πρωτοπόρος της Football League αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι έπαιξε με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 47' και μετά με παίκτη παραπάνω έφτασε στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις και διατήρησε την διαφορά των επτά βαθμών από τους "κίτρινους" (έχουν ένα ματς λιγότερο).

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή των παικτών του Νίκου Αναστόπουλου καθώς στο 14' έκαναν το 1-0 με υπέροχο πλασέ του Ίλιτς ενώ στο 33' ο Ντούνης βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην αντίπαλη περιοχή και αφού ντρίμπλαρε τον Μπαρτολίνι έκανε το σουτ για το 2-0.

Ενώ όμως οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι μία απερίσκεπτη ενέργεια του Ντούνη (κλώτησε τη μπάλα την ώρα που ο Βαλεριάνος ετοιμαζόταν να χτυπήσει φάουλ και είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα) τους άφησε με 10 παίκτες από το 47' και η συνέχεια βρήκε τον Απόλλωνα να αντεπιτίθεται και να δικαιώνεται.

Στο 53' ο Αλμπάνης μείωσε σε 2-1 με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Διούδη ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε η ισοφάριση, με τον Σιατραβάνη να κάνει τη σέντρα και το Ντάσιο να πιάνει σουτ στην κίνηση με το αριστερό που έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Διούδη.

Το φινάλε ήταν επεισοδιακό, με τον Απόλλωνα να χάνει στο 94' ευκαιρία για την ολική ανατροπή και τον Πετρόπουλο να αποβάλλεται στο 95', με το 2-2 να μένει πάντως μέχρι το φινάλε και τον Άρη να φέρνει δεύτερο σερί αρνητικό αποτέλεσμα μετά την ήττα του την περασμένη εβδομάδα από την Λαμία.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

Απόλλων Σμύρνης (Μάντζιος):Ταΐρης, Ντάσιος, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Μπαρτολίνι, Πάνος (70' Ρομάνο), Ομπόντο (29' Πετρόπουλος), Κάσσος (46' Αλμπάνης), Σιατραβάνης, Κονέ, Διαμαντόπουλος

Άρης (Αναστόπουλος): Διούδης, Ταυλαρίδης, Σόουζα, Μπούρμπος, Τζανακάκης, Ρόβας, Παυλίδης, Πίτου Γκαρσία (52' Καράμπελας), Μπαργκάν (83΄Τάτος), Ντούνης, Ίλιτς (68' Ιντζίδης)

Όσον αφορά στα υπόλοιπα αποτελέσματα, Παναιγιάλειος και Αναγέννηση Καρδίτσας συνέχισαν αμφότεροι με εντός έδρας νίκες με 2-0 απέναντι σε Καλλονή και Αχαρναϊκό αντίστοιχα ενώ χωρίς γκολ έληξαν οι αναμετρήσεις Καλλιθέα-Πανελευσινιακός και Αιγινιακός-Πανσερραϊκός.