ΑΕΛ - Λαμία 3-0

Η ΑΕΛ αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής της Football League κόντρα στη Λαμία, επικρατώντας με 3-0. Δύο γκολ από τον Μαρουκάκη στο ντεμπούτο του. Το κερασάκι στην τούρτα από τον Μπουντόπουλο στις καθυστερήσεις.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη Football League η ΑΕΛ. Στην επιστροφή της στο AEL FC Arena στην Κούγια πλέον εποχή, επικράτησε με 3-0 της Λαμίας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματθαίο Μαρουκάκη, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ του αγώνα.

Η βροχή στη Λάρισα επιβάρυνε αρκετά τον αγωνιστικό χώρο, κάτι που επηρέασε τους ποδοσφαιριστές από την αρχή του αγώνα. Η μπάλα συχνά "κόλλαγε" στο χορτάρι με αποτέλεσμα τα λάθη να είναι αρκετά στο χώρο του κέντρου. Αν και η Λαμία μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση, τελικά η ΑΕΛ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 18'. Ο Ουρτάδο έκανε το σουτ, η μπάλα έσκασε στο χορτάρι και δυσκόλεψε τον Ρίζο, κάτι που επωφελήθηκε ο Μαρουκάκης κι από κοντά έγραψε το 1-0.

Στο 24' η Λαμία κατάφερε να σκοράρει, όμως ο ρέφερι σωστά ακύρωσε το γκολ καθώς είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Ενγκουέμ στον Καβουσάκη. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και πιο συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό, ο Μαρουκάκης και πάλι με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Ενγκουέμ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αυτό φυσικά επηρέασε τους ποδοσφαιριστές του Σούλη Παπαδόπουλου που από το 70' και μετά φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Μπουντόπουλος στις καθυστερήσεις του αγώνα, γράφοντας το 3-0 μετά από δοκάρι του Κουτσιανικούλη.

Λάρισα (Ντόστανιτς):Καβουσάκης, Νικολακάκης, Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς, Μονιάκης, Λαμπρόπουλος, Αναστασόπουλος, Μπουντόπουλος, Ουρτάδο (66' Καπός), Ροβίθης (72' Κουτσιανικούλης), Μαρουκάκης (72' Μπόγιοβιτς).

Λαμία (Σ. Παπαδόπουλος):Ρίζος, Τσαμούρης, Ζουλιώτης (81' Πίντο), Λεάντρο, Κοτσώνης, Τζόκιτς (56' Καραλής), Ν' Γκουέμ, Καραγιάννης (62' Τριανταφυλλάκος), Σερτζίνιο, Σιλιγαρδάκης, Νεόφυτος

Το LIVE της αναμέτρησης

17:59
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης της 1ης αγωνιστικής της Football League μεταξύ της ΑΕΛ και της Λαμίας.
18:03
Σέντρα στο ματς!
18:04
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Λάρισα: Καβουσάκης, Νικολακάκης, Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς, Μονιάκης, Λαμπρόπουλος, Αναστασόπουλος, Μπουντόπουλος, Ουρτάδο, Ροβίθης, Μαρουκάκης.

Λαμία: Ρίζος, Τσαμούρης, Ζουλιώτης, Λεάντρο, Κοτσώνης, Τζόκιτς, Ν' Γκουέμ, Καραγιάννης, Σερτζίνιο, Σιλιγαρδάκης, Νεόφυτος
18:07
Η βροχή εντωμεταξύ συνεχίζεται στη Λάρισα, κάτι που έχει επιβαρύνει και τον αγωνιστικό χώρο του AEL FC Arena.
18:12
9' Πρώτη καλή φάση για τους φιλοξενούμενους! Η κεφαλιά του Τζόκιτς περνάει άουτ.
18:12
Δυναμικά έχει μπει στα πρώτα λεπτά η Λαμία.
18:16
11' Καλή φάση για την ΑΕΛ! Το σουτ του Μπουντόπουλου απομακρύνεται με δυσκολία από τον Ρίζο.
18:17
15' Συρτό σουτ του Λαμπρόπουλου, η μπάλα άουτ.
18:18
17' Σουτ του Ουρτάδο εκτός περιοχής, πέφτει και μπλοκάρει ο Ρίζος.
18:19
Πατάει καλύτερα πλέον η ΑΕΛ στο γήπεδο.
18:19
18' ΓΚΟΛ! Ο Μαρουκάκης ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους! Πρώτο γκολ για τον Μαρουκάκη με τη νέα του ομάδα.
18:21
20' Κόρνερ για τη Λαμία.
18:22
Απομακρύνεται η μπάλα.
18:26
24' Γκολ για την Λαμία που όμως ακυρώνεται! Ο Ενγκουέμ κάνει επιθετικό φάουλ στον Καβουσάκη και σωστά το τέρμα δεν μετράει.
18:28
Πιέζει ψηλά τώρα η Λαμία που ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.
18:29
28' Κίτρινη κάρτα στον Ουρτάδο.
18:31
29' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία! Ο Καραγιάννης βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, όμως ο Νικολακάκης πρόλαβε να βάλει την προβολή στο σουτ του πρώτου και να πετάξει τη μπάλα κόρνερ.
18:31
Συνεχίζεται η πίεση των φιλοξενούμενων.
18:35
33' Ωραία κίνηση του Μαρουκάκη μέσα στην περιοχή της Λαμίας, όμως οι φιλοξενούμενοι καταφέρνουν να διώξουν.
18:37
36' Κόρνερ για την ΑΕΛ.
18:37
3-5 τα κόρνερ.
18:37
Έκοψε εύκολα ο Νεόφυτος στο πρώτο δοκάρι.
18:40
38' Κίτρινη κάρτα στον Ενγκουέμ.
18:43
42' ΓΚΟΛ! Απίθανο τέρμα από τον Μαρουκάκη που εκτελεί εκτός περιοχής και στέλνει τη μπάλα στο "παραθυράκι" του Ρίζου.
18:45
44' Φάουλ σε καλή θέση για σέντρα για τη Λαμία.
18:46
44' Χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία! Κακή η έξοδος του Καβουσάκη, ο Καραγιάννης προ κενής εστίας στέλνει τη μπάλα άουτ.
18:46
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο α' μέρος.
18:47
45+1' Κίτρινη κάρτα στον Μπουντόπουλο.
18:48
Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
18:49
Τα δύο γκολ του Μαρουκάκη κρίνουν μέχρι στιγμής την αναμέτρηση. Να δούμε πως θα αντιδράσει η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου στο δεύτερο ημίχρονο.
19:04
Εδώ είμαστε λοιπόν. Όλα έτοιμα για το δεύτερο μέρος.
19:04
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
19:07
49' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία που τη χάνει ο Κοτσώνης.
19:14
54' Κι όμως όλα χάνονται! Αυτό που έχασε όμως η ΑΕΛ είναι από τα πιο σπάνια. Ο Μαρουκάκης έκλεψε τη μπάλα από τον Ρίζο που πήγε να τον ντριμπλάρει στην περιοχή, έστρωσε στον Ουρτάδο όμως αυτό σε κενή εστία δεν μπόρεσε να σκοράρει! Ο Λεάντρο έβαλε σωτήρια το πόδι του και έσωσε τη Λαμία από το 3-0.
19:19
60' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα (δεύτερη κίτρινη) στον Ενγκουέμ. Με 10 παίκτες θα συνεχίσει η Λαμία.
19:22
63' Σουτ του Νικολακάκη, άουτ η μπάλα. Μεγάλη ευκαιρία κι αυτή για την ΑΕΛ.
19:28
68' Σουτ του Μπουντόπουλου, αρκετά μέτρα άουτ η μπάλα.
19:28
13 (9) - 4 (2) οι τελικές φάσεις.
19:28
70' Σουτ του Λαμπρόπουλου. Μπλοκάρει ο Ρίζος.
19:36
75' Η αποβολή του Ενγκουέμ έχει επηρεάσει τη Λαμία που φαίνεται να μην έχει δυνάμεις να κυνηγήσει το σκορ.
19:37
80' Παιχνίδι κέντρου στα τελευταία λεπτά. Η ΑΕΛ δείχνει να ελέγχει το ματς.
19:45
85' O Σούλης Παπαδόπουλος φωνάζει συνεχώς στους ποδοσφαιριστές του οι οποίοι όμως φαίνεται να μην έχουν δυνάμεις.
19:47
88' Κρατάει μπάλα η ΑΕΛ που κάνει και διαχείριση του αποτελέσματος σε αυτό το σημείο.
19:48
89' Κεφαλιά του Μπόγιοβιτς, η μπάλα άουτ.
19:49
90' Σουτ από τον Καπό, ούτε αυτό πηγαίνει προς την εστία.
19:50
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσων. Έχουμε μπει ήδη.
19:51
90+2' Σουτ του Σερτζίνιο. Πέφτει και μπλοκάρει ο Καβουσάκης.
19:52
90+3' ΓΚΟΛ! Ο Μπουντόπουλος γράφει το 3-0 μετά από δοκάρι του Κουτσιανικούλη.
19:53
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης!
19:56
Η ΑΕΛ λοιπόν ξεκινάει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη Football League. MVP του αγώνα ο Ματθαίος Μαρουκάκης που στο ντεμπούτο του με τη νέα του ομάδα πέτυχε δύο τέρματα.