Εξασφάλισε θέση στα πλέι οφ ο Αιγινιακός, σε μπελάδες ο Ηρακλής

Ο Αιγινιακός πέρασε με το εμφατικό 3-0 από την έδρα της Ζακύνθου και για πρώτη φορά στην ιστορία του εξασφάλισε θέση στα πλέι οφ της Football League. Την τελευταία αγωνιστική θα δοθεί το τελευταίο εισιτήριο μετά τη νίκη της Αναγέννησης Καρδίτσας επί του Ηρακλή στην εκπνοή.

Υπό το βλέμμα 600 θεατών, ο Αιγινιακός επικράτησε 3-0 της Ζακύνθου και εξασφάλισε θέση στα πλέι οφ της Football League. H ομάδα του Κώστα Νικολαΐδη στάθηκε τυχερή στο 13ο λεπτό όταν το σουτ του Τζιανλούκα Σολφερίνο κατέληξε στη συμβολή των δοκών, στη συνέχεια σκόραρε με τους Χρήστο Κουτσοσπύρο (τακουνάκι στο 18') και Ματίας Μανζάνο (πλασέ στο 29') και οκτώ λεπτά αργότερα ο Κουτσοσπύρος ισοφάρισε τα δοκάρια με κεφαλιά. Το ματς ήταν μοιρασμένο στο δεύτερο μέρος, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξαναβρήκαν δίχτυα, με πλασέ του Νίκου Ζούρκου στο 84'.

Το γκολ του Γιώργου Υφαντή στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε στην Αναγέννηση Καρδίτσας μία πολύ σπουδαία νίκη επί του Ηρακλή με 2-1 και, μαθηματικά τουλάχιστον, ελπίζει ακόμα για την 4η θέση. Ο "γηραιός" προηγήθηκε στο 25ο λεπτό με πλασέ του Κοσμά Τσιλιανίδη, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν άμεσα με δυνατό σουτ του Άγγελου Χατζηρίζου, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε το τραγικό λάθος του Νίκου Πουρτουλίδη. Οι καλές φάσεις εκατέρωθεν συνεχίστηκαν στο πρώτο μέρος, εν αντιθέσει με το δεύτερο. Τελικά η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη πήρε τους τρεις βαθμούς χάρη στη λόμπα του Υφαντή.

Εύκολο απόγευμα είχε η Νίκη Βόλου με αντίπαλο τον Βατανιακό. Πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου, ο συνήθης Ισαάκ Χοβέ έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Χρήστος Τζιώρας που σκόραρε στο 40ό και το 73ο λεπτό με ισάριθμα σουτ. Το τελικό 4-0 επί του υποβιβασμένου αντιπάλου εξασφάλισε τη 2η θέση στους γηπεδούχους.

Ένα δίλεπτο χρειάστηκε η Κέρκυρα για να κάμψει την αντίσταση του Εθνικού Γαζώρου και πανηγυρίσει την τρίτη διαδοχική νίκη της. Η πρωτοπόρος του Βορείου ομίλου προηγήθηκε στο 16ο λεπτό με σουτ του Ζόραν Μπαλντοβάλιεβ και διπλασίασε τα γκολ της στο 18ο με μακρινό σουτ του Δημήτρη Καραδέμητρου. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, ενώ το γκολ του Αλέξανδρου Νατσιόπουλου στο 74ο λεπτό (με απευθείας εκτέλεση φάουλ), απλώς διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Διαμαντόπουλο, ο οποίος έβαλε τρία γκολ, η Δόξα Δράμας επικράτησε 4-0 της ουραγού Αναγέννησης Γιαννιτσών. Ο Μακεδόνας επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό με πέναλτι, "χτύπησε" ξανά στο 34ο με κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 79ο με προβολή. Τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Νίκος Μπουτζίκος είχε κλειδώσει τη νίκη των γηπεδούχων με σουτ.

Ο Απόλλων Καλαμαριάς εκμεταλλεύθηκε την κατάσταση που έχει περιέλθει η Καβάλα, επικρατώντας 3-0 στο "Ανθή Καραγιάννη". Η ομάδα του Αλέξη Αλεξίου πήρε το προβάδισμα στο 15ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ηλία Πέλκα, ενώ στο 25ο ο ίδιος παίκτης βρήκε με εκπληκτική κάθετη μπαλιά τον Τίκο Μεσίνα, ο οποίος διπλασίασε τα γκολ. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους, μάλιστα, ο Καμερουνέζος μέσος σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Μάκη Γιαννίκογλου. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Δημήτρης Πόποβιτς στο 68ο λεπτό.

Απελευθερωμένος από το άγχος του υποβιβασμού, ο Πιερικός πέρασε νικηφόρα από το Αλκαζάρ με 2-1 επί του Τυρνάβου. Στο πρώτο ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία, ενώ στο δεύτερο έγιναν πιο αποτελεσματικές. Ο Γιώργος Τσιρλίδης έδωσε σαφές προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (σκόραρε στο 55ο και το 68ο λεπτό) και οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 83' με δυνατό σουτ του Ροντρίγκο ντος Σάντος. Να σημειωθεί ότι πριν από τη σέντρα η διοίκηση του θεσσαλικού συλλόγου τίμησε τον Πέτρο Καραναστάση που θα κρεμάσει τα γάντια του σε ηλικία 36 ετών.