"Στραβοπάτησαν" Ηρακλής και Λαμία, νίκη για ΑΕΛ, "κλείδωσε" τα Play Off ο Ολυμπιακός Βόλου

Ο Ηρακλής και η Λαμία στραβοπάτησαν κόντρα σε Αγροτικό Αστέρα και Απόλλωνα 1926 μένοντας στο 1-1, ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου έκανε σπουδαία ανατροπή στις Σέρρες και πήρε τη νίκη με 1-2, "κλειδώνοντας" παράλληλα την είσοδο του στα Play Off του πρωταθλήματος. Νίκη ελπίδας για ΑΕΛ απέναντι στη Ζάκυνθο με 2-0.

Εθνικός Γαζώρου-Ολυμπιακός Βόλου 1-2

Ο Ολυμπιακός Βόλου πραγματοποίησε σπουδαία ανατροπή στις Σέρρες, παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε αρχικά με 10 και στη συνέχεια με 9 ποδοσφαιριστές, εξαιτίας των αποβολών του Τριανταφυλλάκου και Μπλέντι, επικρατώντας με 1-2 του Εθνικού. Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, καθώς πήραν το προβάδισμα στο 7ο λεπτό με σουτ του Τσιλούλη. Οι Βολιώτες πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά έμειναν με 10 παίκτες στο 57', όταν ο Τριανταφυλλάκος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για κράτημα σε αντίπαλό του.

Παρόλα αυτά, 9 λεπτά αργότερα ο Διαμαντόπουλος με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, ενώ η διαρκής πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς, καθώς στο 78ο λεπτό, ο Μπεριάν έκανε την ολική ανατροπή για την ομάδα του. Στο 91' ο Μπλέντι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, αλλά αυτό είχε μικρή σημασία για τον Ολυμπιακό Βόλου, ο οποίος πήρε τη νίκη και παράλληλα "κλείδωσε" την παρουσία του στα Play Off του πρωταθλήματος, κερδίζοντας κι ένα βαθμό στην ειδική βαθμολογία.

Λαμία-Απόλλων Καλαμαριάς 1-1

Σημαντική απώλεια βαθμών για τη Λαμία, που είναι πιθανό να της κοστίσει ακόμα και τη συμμετοχή της στα Play Off του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη κόλλησε στο 1-1 κόντρα στον Απόλλωνα Καλαμαριάς, δεχόμενη μάλιστα το γκολ της ισοφάρισης στο 86' με όμορφο πλασέ του Φιγκερόα. Το σκορ είχε ανοίξει ο Καμαρά στο 70ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 95' έχασε σπουδαία ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, όμως η προβολή που έκανε κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Βρονταρά.

Αγροτικός Αστέρας-Ηρακλής 1-1

Σε ένα ματς με μέτριο θέαμα, ο Ηραλής "κόλλησε" στο 1-1 με τον Αγροτικό Αστέρα. Ο "Γηραιός" είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Βοσνιάδη. Κόντρα στη ροή του αγώνα οι παίκτες του Παναγιώτη Διλμπέρη άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Πάτο, ύστερα από σέντρα του Χιντζίδη και ασταθή απόκρουση του Χουάντερσον. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα 18 λεπτά αργότερα, όταν ο Βαλεριάνος έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Λουκίνας με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βοσνιάδη. Η συγκεκριμένη ισοπαλία θα μπορούσε να κοστίσει ένα βαθμό στον Ηρακλή στη μάχη των Play Off, αλλά εξαιτίας της γκέλα της Λαμίας παρέμεινε στους 8 βαθμούς.

ΑΕΛ-Ζάκυνθος 2-0

H ΑΕΛ διατήρησε τις ελπίδες της για είσοδο στα Play Off του πρωταθλήματος, μετά τη νίκη με 2-0 επί της Ζακύνθου και παράλληλα την γκέλα της Λαμίας στην αναμέτρηση με τον Απόλλωνα 1926. Στο 51ο λεπτό ο Νεμπεγλέρας με δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ τη νίκη "κλείδωσε" ο Μπόγιοβιτς στο 77', ύστερα από ασίστ του αρχηγού της Λάρισας.

Πιερικός-Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0

Σημαντική νίκη για τον Πιερικό στη προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. "Χρυσός σκόρερ" της ομάδας από την Κατερίνη ο Λαμπάκης στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Καρδίτσα πίεσε για την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, ενώ οι πολλές αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο έριξαν αισθητά το ρυθμό του αγώνα.

Φωκικός-Τύρναβος 4-1

Γκολ και θέαμα στην Άμφισσα με τον Φωκικό να... σκορπάει στους 4 ανέμους την ομάδα του Τυρνάβου, παρά το γεγονός πως έχει υποβιβαστεί και μαθητικά εδώ και μεγάλο χρονικό διάστημα. Στο 30' ο Γεωργουσόπουλος άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ 7 λεπτά αργότερα ο Ζαχαρόπουλος νίκησε τον Πρίφτη για το 2-0. Στο 52' ο Τύρναβος είχε σημαντική ευκαιρία να επιστρέψει και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα, όμως το σουτ του Οτά κατέληξε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Αμουτζάκη. Στο 68' ο Πολυχρονάκης έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του Φωκικού με προβολή, ενώ το μόνο που κατάφερε ο Τύρναβος ήταν να μειώσει με τον Ποκόνγκ στο 82'. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Καλλέργης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Παναχαϊκή – ΑΟΧ (ΟΤΕ TV)

Άλιμος - Φωστήρας (Δημ. Αγίου Δημητρίου)

Επισκοπή - Απόλλων (ΔΑΚ Γάλλου)

Παναιγιάλειος - Ερμιονίδα (Δημ. Στάδιο Αιγίου)

Ηρακλής Ψαχν. - Πανηλειακός 3-0 (α.α)

Ρεπό: Αχαρναϊκός

2ος όμιλος

Σάββατο 28 Μαρτίου

Λαμία - Απόλλων 1926 1-1 (70' Ανρί Καμαρά - 86' Φιγκερόα)

Αγροτικός Αστ. - Ηρακλής 1-1 (57' Πάτο - 75' Λουκίνας)

Φωκικός - Τύρναβος 4-1 (30' Γεωργουσόπουλος, 37' Ζαχαρόπουλος, 68' Πολυχρονάκης, 90'+1' Καλλέργης) - 82' (Ποκόνγκ)

ΑΕΛ – Ζάκυνθος 2-0 (51' Νεμπεγλέρας, 77' Μπόγιοβιτς)

Εθν. Σερρών - Ολυμπιακός Β. 1-0 (7' Τσιλούλης - 68' Διαμαντόπουλος, 78' Μπεριάν)

Πιερικός - Αν. Καρδίτσας 1-0 (40' Λαμπάκης)

Ρεπό: Αιγινιακός

To live των αναμετρήσεων

14:53
Καλησπέρα σας. Σε λίγη ώρα η σέντρα στις αναμετρήσεις της 25ης αγωνιστικής, στον Βόρειο Όμιλο της Football League.

15:08
Λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, παραμένει το 0-0 σε όλες τις αναμετρήσεις.
15:13
Ο Εθνικός Σερρών ανοίγει το σκορ με τον Τσιλούλη στο 7ο λεπτό!

15:36
Ανοίγει το σκορ ο Φωκικός με τον Γεωργουσόπουλο στο 30ο λεπτό!
15:37
Φωκικός-Τύρναβος 1-0 (Α)
15:43
ΓΚΟΛ για τον Φωκικό! Ο Γεωργουσόπουλος και πάλι ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0.
15:43
Φωκικός-Τύρναβος 2-0 (Α)
15:44
Λίγο πριν το 40'

15:47
ΓΚΟΛ για το Πιερικό! Σκόρερ ο Λαμπάκης στο 40ο λεπτό.

16:06
45' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου σε όλες τις αναμετρήσεις.
16:10
49' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα για τον Σάββα (Αν. Καρδίτσας).
16:14
51' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Νεμπεγλέρας με δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή ανοίγει το σκορ στην αναμέτρηση με τη Ζάκυνθο!
16:22
57' ΓΚΟΛ για τον Αγροτικό Αστέρα! Ο Πάτο με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Χιντζίδη και ασταθή απόκρουση του Χουάντερσον, ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους στον αγώνα με τον Ηρακλή!
16:25
57΄ ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Τριανταφυλλάκο (Ολυμπιακός Βόλου).
16:29
68' Ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός Βόλου σε 1-1!
16:34
70' ΓΚΟΛ για τη Λαμία! 1-0 κόντρα στον Απόλλωνα με σκόρερ τον Καμαρά!
16:36
68' ΓΚΟΛ για τον Φωκικό με τον Πολυχρονάκη! 3-0 κόντρα στον Τύρναβο.
16:37
75' Δεύτερο ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Μπόγιοβιτς βγήκε τετ α τετ με τον Πολίτη και με όμορφο πλασέ έκανε το 2-0!
16:38
76' ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή! Ο Λουκίνας φέρνει το ματς στα ίσα με τον Αγροτικό Αστέρα!
16:45
82' ΓΚΟΛ για τον Τύρναβο! Ο Ποκόνγκ μειώνει σε 3-1.
16:47
78' Ο Ολυμπιακός Βόλου κάνει την ανατροπή! Ο Διαμαντόπουλος έδωσε στον Μπεριάν και αυτός με όμορφο σουτ έκανε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους κόντρα στον Εθνικό Σερρών!
16:49
86' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Φιγκερόα ισοφαρίζει στον αγώνα με την Λαμία!
16:52
90' Τέλος του αγώνα στη Λαμία. Λαμία - Απόλλων 1-1.
16:53
90' Τέταρτο ΓΚΟΛ για τον Φωκικό! Ο Καλλέργης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 4-1!
17:11
90' Τέλος των αναμετρήσεων.