Ο Ηρακλής λύγισε την ΑΕΛ, τρομερό ματς στην Κόρινθο (VIDEO)

Με γκολ του συνήθη Γιάννη Λουκίνα στο 74ο λεπτό, ο Ηρακλής επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ στο Καυτανζόγλειο και απέχει μία νίκη από τη μεγάλη επιστροφή στη Super League. Σπουδαίο ματς στην Κόρινθο, όπου η Παναχαϊκή επικράτησε 4-3 του Απόλλωνα Σμύρνης.

Το μυαλό στη Super League έχει από την Τετάρτη (20/5) ο Ηρακλής, καθώς επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ στο Καυτανζόγλειο και χρειάζεται μία νίκη στις εναπομείνασες πέντε αγωνιστικές των πλέι οφ της Football League για να κερδίσει την άνοδο. Το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε ελάχιστες συγκινήσεις μπροστά από τα δύο καρέ, με σημαντικότερη το δυνατό σουτ του Λευτέρη Ιντζόγλου στο 30ό λεπτό που πέρασε άουτ. Οι "βυσσινί" έχασαν τον Ενγκεσάν με τραυματισμό στο 43', αλλά δεν δέχθηκαν ιδιαίτερη πίεση από το "γηραιό", ο οποίος πάντως βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με κεφαλιά του Γιάννη Λουκίνα στο 74ο λεπτό. Ο Σούλης Παπαδόπουλος έκανε πιο επιθετικό το σχήμα του, αντικαθιστώντας τον Κώστα Νεμπεγλέρα με τον Δημήτρη Γιάντση, ωστόσο το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους. Οι φιλοξενούμενοι δικαίως διαμαρτυρήθηκαν για το γεγονός ότι ο Χουάντερσον δέχθηκε κίτρινη και όχι κόκκινη κάρτα στο 89ο λεπτό για χτύπημα στον Μίλαν Μπόγιοβιτς.

Ηρακλής (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Σαραμαντάς, Πουρτουλίδης, Ιντζόγλου, Ρομάνο (73' Τσιλιανίδης), Κάσσος (59' Κυριακίδης), Πασάς (90' Καρασαλίδης), Λουκίνας.

ΑΕΛ (Σ. Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Καρανίκας, Δεληζήσης, Κοντοδήμος, Μελισσάς, Μπανούσης, Νεμπεγλέρας (82' Γιάντσης), Πινδώνης, Ενγκεσάν (43' Πίντο), Ριμπέιρο, Μπόγιοβιτς.

Υπό το βλέμμα μόλις 150 θεατών, η Παναχαϊκή πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και επικρατώντας 4-3 του Απόλλωνα Σμύρνης στην Κόρινθο πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στα πλέι οφ. Η "ελαφρά ταξιαρχία" κατέγραψε τρεις καλές στιγμές, στο 8ο λεπτό με τον Λάζαρ Άρσιτς, το 15ο με τον Δημήτρη Σουάνη και το 18ο με τον Μιχάλη Κύργια, προτού ο Ιγκόρ Ανγκούλο ανοίξει το σκορ με κεφαλιά (έπειτα από γέμισμα του Παναγιώτη Λαγού) στο 42ο λεπτό. Οι -τυπικά- γηπεδούχοι, από την πλευρά τους, απείλησαν στο 37' με τον Ματθαίο Μαρουκάκη και είχαν δοκάρι στο 44' με σουτ του Γιάννη Κάργα. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στην ομάδα της Πάτρας, η οποία σημείωσε τρία γκολ σε ένα τέταρτο, στο 48' με πλασέ του Νίκου Τρίγκα, το 51' με φάουλ του Χρήστου Κοντοχρήστου και το 60' με διπλή προσπάθεια του Γκέρτι Χοτζάλι. Η δίκαιη αποβολή του Λυμπέρη Στεργίδη στο 68' δεν εμπόδισε τον Μαρουκάκη να σκοράρει με προβολή στο 73', αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Ανγκούλο μείωσε με πλασέ από τη μικρή περιοχή και στο 90' "ξαναχτύπησε" με κοντινό σκαστό πλασέ, βάζοντας φωτιά στο τετράλεπτο των καθυστερήσεων. Το συγκρότημα του Αλέκου Βοσνιάδη άγγιξε την ισοφάριση στο 95', όμως ο τερματοφύλακας Δημήτρης Ταΐρης δεν κατάφερε να νικήσει με κεφαλιά τον Γιώργο Δήμιζα!

Παναχαϊκή (Σπανός): Δήμιζας, Χούσα (46' Μασούρας), Κοντοχρήστος, Κάργας, Άλμπι, Τρίγκας, Αναστασόπουλος, Στεργίδης, Χοτζάλι (78' Χαρτσιάς), Μπουντόπουλος (73' Γκαντιάγκα), Μαρουκάκης.

Απόλλων Σμύρνης (Βοσνιάδης): Ταΐρης, Βασιλαντωνόπουλος, Γκόλιας, Κοτσώνης, Κύργιας, Ψιάνος (66' Καραδέμητρος), Λαγός, Σουάνης (54' Τζιώρας), Άρσιτς (62' Φαρινόλα), Βάντερσον, Ανγκούλο.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός Βόλου 1-0 (VIDEO)

Πρόταση γάμου στο Καυτανζόγλειο! (VIDEO)

Το live των αγώνων

17:44
Καλωσήρθατε στο live των αναμετρήσεων Ηρακλής-ΑΕΛ και Παναχαϊκή-Απόλλων Σμύρνης στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Football League.
18:45
Οι συνθέσεις της αναμέτρησης του Καυτανζογλείου

Ηρακλής (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Σαραμαντάς, Πουρτουλίδης, Ιντζόγλου, Ρομάνο, Κάσσος, Πασάς, Λουκίνας.

ΑΕΛ (Σ. Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Καρανίκας, Δεληζήσης, Κοντοδήμος, Μελισσάς, Μπανούσης, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Ενγκεσάν, Ριμπέιρο, Μπόγιοβιτς.
18:48
Οι συνθέσεις του αγώνα της Κορίνθου

Παναχαϊκή (Σπανός): Δήμιζας, Χούσα, Κοντοχρήστος, Κάργας, Άλμπι, Τρίγκας, Αναστασόπουλος, Στεργίδης, Χοτζάλι, Μπουντόπουλος, Μαρουκάκης.

Απόλλων Σμύρνης (Βοσνιάδης): Ταΐρης, Βασιλαντωνόπουλος, Γκόλιας, Κοτσώνης, Κύργιας, Ψιάνος, Λαγός, Σουάνης, Άρσιτς, Βάντερσον, Ανγκούλο.
18:57
Η ειδική βαθμολογία των πλέι οφ
19:02
Σέντρα στις αναμετρήσεις.
19:05
Κόρινθος: Περίπου 150 είναι οι θεατές της αναμέτρησης Παναχαϊκή-Απόλλων. Φυσιολογικό αν κρίνει κανείς ότι η ομάδα της Πάτρας έχει μετακομίσει σε άλλη πόλη. Ούτως ή άλλως, πάντως, πολλοί φίλοι της είχαν "κόψει" το γήπεδο λόγω της κόντρας τους με τον Αλέξη Κούγια.
19:07
Κόρινθος (3ο λεπτό): Εκτέλεση φάουλ του Μπουντόπουλου, η μπάλα άουτ.
19:10
Κόρινθος (5ο λεπτό): Moνοκόμματο σουτ του Σουάνη, ο Σήμιζας μπλοκάρει.
19:13
Καυτανζόγλειο (7ο λεπτό): Επικίνδυνη σέντρα του Ενγκεσάν, ουδείς στην πορεία της μπάλας.
19:15
Κόρινθος (8ο λεπτό): Σέντρα του Σουάνη από δεξιά, πλασέ του Άρσιτς, ο Δήμιζας βρίσκεται εκτός θέσης και η μπάλα έχει κατεύθυνση προς τα δίχτυα, αλλά ο Χούσα απομακρύνει λίγο πριν από τη γραμμή.
19:18
Φυσικά, αν νικήσει ο Ηρακλής και ο Απόλλων χάσει βαθμούς γίνεται εύκολα κατανοητό ότι οι τελευταίες αγωνιστικές των πλέι οφ θα έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα.
19:19
Καυτανζόγλειο (9ο λεπτό): Καλοχτυπημένο φάουλ του Νεμπεγλέρα, ο Μπόγιοβιτς πετάγεται στην πλάτη της άμυνας, αλλά βρίσκει αέρα και ο Χουάντερσον μπλοκάρει.
19:20
Κόρινθος (15ο λεπτό): Σουτ του Σουάνη από το ύψος της περιοχής, ο Δήμιζας αποκρούει σε κόρνερ.
19:21
Κόρινθος (17ο λεπτό): Κίτρινη σε Αναστασόπουλο και Σουάνη.
19:22
Κόρινθος (18ο λεπτό): Εκτέλεση φάουλ του Γκόλια από αριστερά, ο Κύργιας πιάνει το σουτ, η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια.
19:22
Κόρινθος (19ο λεπτό): Κίτρινη στον Κοτσώνη.
19:23
Καυτανζόγλειο (20ό λεπτό): Δεν έχει εκδηλωθεί κάποια κλασική ευκαιρία μέχρι στιγμής.
19:27
Καυτανζόγλειο (20ό λεπτό): Σουτ του Κάσσου εκτός περιοχής, ο Αποστολίδης μπλοκάρει με άνεση.
19:34
Καυτανζόγλειο (28ο λεπτό): Κίτρινη στον Καρανίκα.
19:36
Καυτανζόγλειο (30ό λεπτό): Δυνατό σουτ του Ιντζόγλου εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αποστολίδη.
19:38
Κόρινθος (36ο λεπτό): Κίτρινη στον Άρσιτς.
19:40
Κόρινθος (37ο λεπτό): Συρτό σουτ του Μαρουκάκη, ο Ταΐρης μπλοκάρει.
19:44
Καυτανζόγλειο (39ο λεπτό): Πολύ δυνατό σουτ του Κάσσου από το ημικύκλιο, η μπάλα άουτ.
19:45
ΓΚΟΛ! Παναχαϊκή-Απόλλων Σμύρνης 0-1 (42ο λεπτό): Aτομική προσπάθεια και γέμισμα του Λαγού από δεξιά, ο αμαρκάριστος Ανγκούλο παίρνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και ανοίγει το σκορ στην Κόρινθο.
19:47
Καυτανζόγλειο
19:48
19:49
Κόρινθος (44ο λεπτό): O Mπουντόπουλος βρίσκει τον Κάργα, εκείνος πιάνει το σουτ, η μπάλα σταματά στο δεξί δοκάρι του Ταΐρη και στην επαναφορά ο Αναστασόπουλος θα αστοχήσει από κοντά.
19:49
Κόρινθος (45ο λεπτό): Κίτρινη στον Άλα.
19:50
Καυτανζόγλειο (43ο λεπτό): O Πίντο στη θέση του τραυματία Ενγκεσάν.
20:09
Κόρινθος (46ο λεπτό): Ο Μασούρας στη θέση του Χούσα.
20:11
ΓΚΟΛ! Παναχαϊκή-Απόλλων Σμύρνης 1-1 (48ο λεπτό): Eκτέλεση κόρνερ του Μπουντόπουλου από αριστερά, ο Μασούρας παίρνει την κεφαλιά και ο Τρίγκας ισοφαρίζει με πλασέ.
20:14
ΓΚΟΛ! Παναχαϊκή-Απόλλων Σμύρνης 2-1 (51o λεπτό): Ο Κοντοχρήστος ανατρέπει τα δεδομένα με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεξιά από το ημικύκλιο.
20:17
Κόρινθος (52ο λεπτό): Kίτρινη σε Στεργίδη και Βάντερσον.
20:18
Κόρινθος (54ο λεπτό): Ο Τζιώρας αντί του Σουάνη.
20:18
Καυτανζόγλειο (54ο λεπτό): Σουτ του Κάσσου εντός περιοχής, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
20:27
Κόρινθος (55ο λεπτό): Εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον από το ημικύκλιο, η μπάλα εκατοστά πάνω από τα δοκάρια.
20:28
Κόρινθος (59ο λεπτό): Σουτ του Τζιώρα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα περνά εκατοστά δόπλα από το αριστερό δοκάρι.
20:29
ΓΚΟΛ! Παναχαϊκή-Απόλλων Σμύρνης 3-1 (60ό λεπτό): Σέντρα του Μαρουκάκη από δεξιά, ο Χοτζάλι πιάνει το σουτ, ο Ταΐρης αποκρούει προσωρινά, ο Χοτζάλι ξανασουτάρει και δίνει προβάδισμα δύο γκολ στην Παναχαϊκή.
20:29
Κόρινθος (62ο λεπτό): Ο Φαρινόλα στη θέση του Άρσιτς.
20:29
Καυτανζόγλειο (59ο λεπτό): Ο Κυριακίδης στη θέση του Κάσσου.
20:35
Κόρινθος (66ο λεπτό): Ο Καραδέμητρος στη θέση του Ψιάνου.
20:35
Κόρινθος (68ο λεπτό): Ο Στεργίδης αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη για θέατρο. Σωστή η απόφαση.
20:36
Καυτανζόγλειο (71ο λεπτό): Κίτρινη στον Πίντο.
20:37
Kόρινθος (72ο λεπτό): Ο Γκαντιάγκα στη θέση του Μπουντόπουλου.
20:38
ΓΚΟΛ! Παναχαϊκή-Απόλλων Σμύρνης 4-1 (73ο λεπτό): Συρτή σέντρα του Μασούρα από δεξιά, ο Μαρουκάκης σκοράρει με προβολή.
20:38
ΓΚΟΛ! Παναχαϊκή-Απόλλων Σμύρνης 4-2 (75ο λεπτό): Σέντρα του Φαρινόλα από δεξιά, ο ανενόχλητος Ανγκούλο μειώνει με πλασέ.
20:40
ΓΚΟΛ! Ηρακλής-ΑΕΛ 1-0 (74o λεπτό): Σέντρα του Πασά από αριστερά, ο αμαρκάριστος Λουκίνας ανοίγει το σκορ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή.
20:41
Καυτανζόγλειο (75ο λεπτό): Κίτρινη στον Λουκίνα.
20:42
Kόρινθος (78ο λεπτό): Ο Χαρτσιάς στη θέση του Χοτζάλι.
20:43
Kόρινθος (81ο λεπτό): Κίτρινη στον Δήμιζα.
20:47
Καυτανζόγλειο (82ο λεπτό): Ο Γιάντσης στη θέση του Νεμπεγλέρα.
20:47
Καυτανζόγλειο (83ο λεπτό): Κίτρινη στον Μελισσά.
20:53
Kόρινθος (84ο λεπτό): Εκτέλεση κόρνερ του Γκόλια, φάση διαρκείας στα καρέ της Παναχαϊκής, σουτ του Γκόλια από μέσα αριστερά, ο Δήμιζας αποκρούει σε κόρνερ.
20:53
Kόρινθος (88ο λεπτό): Ο Κοντοχρήστος περνά όποιον βρίσκει μπροστά του και δίνει στον Μαρουκάκη, ο οποίος σουτάρει άουτ.
20:54
ΓΚΟΛ! Παναχαϊκή-Απόλλων Σμύρνης 4-3 (90ό λεπτό): Ο Βάντερσον κάνει τη σέντρα, ο Φαρινόλα παίρνει την κεφαλιά, ο Ανγκούλο πιάνει ένα κοντινό σκαστό πλασέ και μειώνει ακόμα περισσότερο για τον Απόλλωνα!
20:55
Κόρινθος: Τέσσερα τα λεπτά του έξτρα χρόνου.
20:55
Κόρινθος (91ο λεπτό): Κίτρινη σε Κοντοχρήστο και Χαρτσιά.
20:56
Καυτανζόγλειο (87ο λεπτό): Κίτρινη στον Χουάντερσον, ο οποίος θα έπρεπε να αποβληθεί γιατί χτύπησε τον Μπόγιοβιτς.