"Επεισοδιακή" άνοδος για Λεβαδειακό

Στην Β’ Εθνική, έπειτα από συναρπαστικό παιχνίδι στο στάδιο "Αλκαζάρ" θα αγωνίζεται την ερχόμενη περίοδο ο Λεβαδειακός. Η ομάδα του Δημήτρη Φαράντου επικράτησε με 2-1 στην παράταση της Καβάλας και πήρε την θέση της στην κατηγορία. Εχασαν την ευκαιρία της χρονιάς οι Μακεδόνες, οι οποίοι μπήκαν στα μπαράζ...από το παράθυρο, μετά την πτώση, λόγω χρεών, των Παναιγιάλειου και Αθηναϊκού. Ενταση, νεύρα και πολλά παράπονα από τον διαιτητή Ζωγράφο από όλους, με την Καβάλα να επικαλείται πέναλτι, το οποίο δεν δόθηκε στο πρώτο μέρος.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Δημήτρη Φαράντου έδειξαν να βρίσκουν καλύτερα τα πατήματα του σταδίου "Αλκαζάρ" και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεως. Με τους Τσουκαλίδη, Τσαγγάρη σε πολύ καλή μέρα βρέθηκαν κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος, το οποίο τελικά πέτυχαν στο 20’. Τότε ο Τσουκαλίδης πήρε υπέροχη μπαλιά και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-1, για τους τυπικά φιλοξενούμενους Λειβαδιώτες.
Από την πλευρά της η Καβάλα δεν απειλούσε, αλλά διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε ανατροπή του Χατσησάββα από τον Καραγιαννίδη, το οποίο σωστά δεν έδωσε ο διαιτητής του αγώνα, Ζωγράφος. Τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο ο Παστός έχασε την ευκαιρία να "σκοτώσει" την Καβάλα, αφού βρέθηκε μόνος του, αλλά η κεφαλιά που έκανε ήταν ιδιαιτέρως ασθενής.

Στην επανάληψη ο Λεβαδειακός έπαιζε σαν να ήταν αυτός πίσω στο σκορ και πίεζε την Καβάλα. Οι παίκτες του Ζόραν Τζούκιτς σε καμιά περίπτωση δεν έδειχναν ικανοί να κυνηγήσουν την ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε, μέσω των μπαράζ και απουσίαζαν από τον χώρο του κέντρου. Στο 54' ο Τσιφούτης έκανε ωραία προσπάθεια από δεξιά, αλλά ο Κηπουρός απεσώβησε το 0-2 για την ομάδα του και έδωσε το σύνθημα για αντεπίθεση. Μια ανάσα από την ισοφάριση έφθασε η Καβάλα στο 77', αλλά ο Καρκάνης έδιωξε τετ α τετ του κινητικότατου Ορφανίδη. Στην εξέλιξη της φάσης όμως έμελλε να ισοφαρίσει η μακεδονική ομάδα, με τον Γιώργο Τσιφούτη να προσπαθεί να γυρίσει με το στήθος την μπάλα στον τερματοφύλακα του, αλλά να βάζει αυτογκόλ.
Οι παίκτες του Δημήτρη Φαράντου πλήρωσαν την αστοχία τους, η οποία τελικά έμελλε να τους στείλει στην παράταση, αφού Τσιφούτης, Νεοφώτιστος και Καρακατσάνης δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κηπουρό σε τετ α τετ. Ενταση είχαμε στο 80’ όταν παίκτης της Καβάλας ήταν σε εμφανή θέση για γκολ, αλλά ο διαιτητής Ζωγράφος υπέδειξε φάουλ υπέρ των Μακεδόνων, το οποίο είχε γίνει πολύ νωρίτερα. Στις διαμαρτυρίες αποβλήθηκε ένας άνθρωπος από τον πάγκο της Καβάλας.

Τελικά ο Λεβαδειακός έφθασε στην ιστορική άνοδο με επεισοδιακό πέναλτι του Παστού (χτύπησε στο δοκάρι, την πλάτη του Κηπουρού και κατέληξε στα δίχτυα) στο 97’, το οποίο έκανε ο Ρομπίνιο στον Ροπόκη, ο οποίος αποτέλεσε μια πολύ καλή κίνηση στην σκακιέρα από τον Δημήτρη Φαράντο.

Υπέροχες στιγμές με το σφύριγμα της λήξης από τον Σπυρόπουλο, με τους παίκτες να αποχωρούν αγκαλιασμένοι και ημίγυμνοι, αφού πέταξαν σχεδόν όλα τα ρούχα τους στους φίλους τους.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΚΑΒΑΛΑ: Κηπουρός, Ξάνθος, Τίτης, Μουρατίδης, Παπαδημητρίου, Σβανίντζε, Τσαπανίδης (73' Αγγελίδης), Τερμεντζής (60' Ορφανίδης), Ρομπίνιο, Χατζησάββας, Ορφανός (46' Αριτογλίδης)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Καρκάνης, Καραγιαννίδης (80' Καλογιαννίδης), Παστός, Δήμου, Παππάς, Νεοφώτιστος, Τσαγγάρης (84' Καρακατσάνης), Τσιφούτης (91' Ροπόκης), Μασάρα, Τσουκαλίδης, Κ. Γκαλαμέλος.