Η Λαμία πήρε το ντέρμπι, έχασε πέναλτι στο 95' ο Άρης!

Η Λαμία νίκησε 1-0 τον Άρη για την 14η αγωνιστική της Stoiximan.gr Football League και τον προσπέρασε στη μάχη της ανόδου, με τους "κίτρινους" να χάνουν πέναλτι στις καθυστερήσεις!

FOOTBALL LEAGUE / ËÁÌÉÁ - ÁÑÇÓ (Eurokinissi Sports)
FOOTBALL LEAGUE / ËÁÌÉÁ - ÁÑÇÓ (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Φέτος η έδρα της Λαμίας είναι απόρθητη και αυτό συνεχίστηκε και στην 14η αγωνιστική της Stoiximan.gr Football League, με την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ να υποδέχεται τον Άρη του Νίκου Αναστόπουλου μπροστά σε 4.000 θεατές και να σκαρφαλώνει στην 2η θέση της βαθμολογίας με 31 πόντους αφήνοντας πίσω τον αντίπαλό της που έμεινε στους 29.

Το χρυσό γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσε στο 59' ο Βασιλόγιαννης με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Τζόκιτς, με το ματς να έχει δραματική εξέλιξη στο φινάλε.

Στο 82' οι Θεσσαλονικείς ζήτησαν πέναλτι όταν ο Κοτσώνης κράτησε τον Ιντζίδη και τον έριξε μέσα στην περιοχή αλλά ο διαιτητής Καλογερόπουλος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι (ο Νίκος Αναστόπουλος αποβλήθηκε λόγω διαμαρτυριών) για να δοθεί τελικά πέναλτι υπέρ του Άρη στις καθυστερήσεις όταν η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Όμο.

Το γκολ της ισοφάρισης όμως που έψαχναν οι φιλοξενούμενοι δεν ήρθε ποτέ, με τον Τσενάμο να αποκρούει το πέναλτι του Καπνίδη μέσα σε αποθεώση και να χαρίζει το πολύτιμο τρίποντο στην Λαμία.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

ΟΦΗ - Πανθρακικός 3-0 (άνευ αγώνα)

Λαμία - Άρης 1-0 (59' Βασιλόγιαννης)

Πανελευσινιακός - ΑΟ Χανιά 1-3 (72' Κωνσταντινίδης / 37' Βανκεβάι, 43' Σταματής, 63' Αποστολόπουλος)

Καλλονή - Καλλιθέα 2-0 (35' Γιουκαρής, 60' Λαμπράκης )

Αχαρναϊκός - Σπάρτη 1-2 (59' Μαρσελίνο / 44' Καρτσαμπάς, 91' Οικονομόπουλος)

Κισσαμικός - Παναιγιάλειος 2-1 (45' Ν' Γκουέμ, 65' Στογιάνοφ / 54' Κρητικός)

Πανσερραϊκός - Αναγέννηση Καρδίτσας 0-0

Αγροτικός Αστέρας - Αιγινιακός 1-0 (72' Τεγούσης)