Πήρε το ντέρμπι και τη... μισή άνοδο ο Παναιτωλικός

Στη σκιά του τραυματισμού του Σταμάτη Καρρά από κροτίδα που έσκασε στο χέρι του, ο Παναιτωλικός επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού Βόλου και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την επιστροφή στη Super League. Διπλό του Ηρακλή στο Πανθεσσαλικό Στάδιο (1-0 την Νίκη Βόλου).

Παναιτωλικός - Ολυμπιακός Βόλου 2-1

Τριάντα οκτώ δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, ο Παναιτωλικός πήρε το προβάδισμα με ατομική ενέργεια και σουτ του Νταμιάν Μπελόν. Αυτό το γκολ έδωσε δαιμονιώδη ρυθμό στην αναμέτρηση, καθώς αμφότερες οι ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά.

Στο 20ό λεπτό ο Θοδωρής Γκίτκος βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Μιχάλη Μπακάκη, ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο 40ό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Στέλιος Σφακιανάκης διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του Αγρινίου με κεφαλιά.

Ο Ολυμπιακός Βόλου έγινε πιο δραστήριος μόλις πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Μάριο Μπρέσκα, ο οποίος ισοφάρισε στο 69ο λεπτό με σουτ στην κίνηση (από θέση οφσάιντ). Στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι παρά μόνο οι αριθμητικές ισορροπίες λόγω της ηθελημένης αποβολής του Τζούνιορ στην εκπνοή.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Τακίδης, Κούσας, Ιωάννου, Μπακάκης, Δάρλας, Σφακιανάκης, Τζούνιορ, Καμαρά (91' Αραμπατζής), Σίσιτς, Μπελόν (90' Μουμίν), Κουτσοσπύρος (70' Φαβάλι).

Ολυμπιακός Βόλου (Γιώργος Βαζάκας): Γκίτκος, Σολάκης, Πινδώνης, Γκοτόβος, Παλαιολόγος, Μπολάτι (52' Μπρέσκα), Τσιάτσιος, Πετκάκης (55' Γόγολος), Ολίσε, Στογιάνοφ, Γενγκά.

Νίκη Βόλου - Ηρακλής 0-1

Το γκολ του Σάββα Σιατραβάνη χάρισε στον Ηρακλή τη νίκη στο Πανθεσσαλικό Στάδιο και τον διατήρησε ζωντανό στο παιχνίδι της ανόδου. Αντίθετα η Νίκη Βόλου, η οποία είχε δοκάρι στο 89' με τον Μπόζινταρ Τάντιτς, έμεινε στο -6 από την κορυφή.

Η θεσσαλική ομάδα είχε την κατοχή στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τελικές προσπάθειες. Ο "γηραιός", αντίθετα, ήταν αποτελεσματικός και χάρη στο ξερό σουτ του Σιατραβάνη (στο 25') πήρε το προβάδισμα.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Νίκη Βόλου επισκέφθηκε κάποιες φορές τα καρέ του Χουάντερσον, ωστόσο δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά. Αντίθετα ο Ηλίας Βούρας υποχρεώθηκε σε δύο δύσκολες επεμβάσεις στα σουτ των Πασχάλη Βουτσιά και Γιώργου Παληγεώργου.

Νίκη Βόλου (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Βούρας, Παπαδόπουλος (61' Φλίγκος), Σαμαράς (43' Ουέλινγκτον), Ψιανός, Χατζής, Σκούφαλης, Ριζογιάννης, Πορτουλίδης, Κυριάκος, Τάντιτς, Λαλίν (77' Τζιώρας).

Ηρακλής (Σίνισα Γκόγκιτς): Χουάντερσον, Φερνάντες, Λόπεθ, Βαγγελόπουλος, Στεφανίδης (64' Σαράφογλου), Σιατραβάνης (80' Ισαάκ), Κιρόφσκι, Γ. Παληγεώργος, Σαββίδης, Νατσούρας (69' Τσερκέζος), X. Παληγεώργος.

# Στο 18ο λεπτό οι οπαδοί της Νίκης φώναξαν σύνθημα κατά του Αχιλλέα Μπέου και εκείνοι του Ηρακλή τους συνόδευσαν!

ΤΟ LIVE

19:45
Καλησπέρα σας
19:46
Θα παρακολουθήσετε τις αναμετρήσεις της 3ης αγωνιστικής των πλει οφ της Football League

19:49
Να σας ενημερώσουμε για το μπαράζ ανόδου στην Γ' Εθνική. Δόξα Πενταλόφου-Ηρακλής Αμμουδιάς 1-0. Η Δόξα Πενταλόφου τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στην Γ' Εθνική
19:50
Οι συνθέσεις του αγώνα Νίκη Βόλου-Ηρακλής:

Νίκη Βόλου: Βούρας, Παπαδόπουλος, Σαμαράς, Ψιανός, Χατζής, Σκούφαλης, Ριζογιάννης, Πορτουλίδης, Κυριάκος, Τάντιτς, Λαλίν.

Ηρακλής: Χουάντερσον, Φερνάντεζ, Λόπεθ, Βαγγελόπουλος, Στεφανίδης, Σιατραβάνης, Κιρόφσκι, Γ. Παληγεώργος, Σαββίδης, Νατσούρας, X. Παληγεώργος.
19:51
Οι συνθέσεις του αγώνα Παναιτωλικός-Ολυμπιακός Βόλου:

Παναιτωλικός: Τακίδης, Κούσας, Ιωάννου, Μπακάκης, Δάρλας, Σφακιανάκης, Τζούνιορ, Καμαρά, Σίσιτς, Μπελόν, Κουτσοσπύρος.

Ολυμπιακός Βόλου: Γκίτκος, Σολάκης, Πινδώνης, Γκοτόβος, Παλαιολόγος, Μπολάτι, Καρράς, Πετκάκης, Ολίσε, Στογιάνοφ, Γενγκά.
20:02
Στο νοσοκομείο με νάρθηκα στο χέρι μεταφέρθηκε ο παίκτης του Ολυμπιακού Βόλου Σταμάτης Καρράς, καθώς έπιασε μια κροτίδα που πέταξε οπαδός του Παναιτωλικού στον αγωνιστικό χώρο και αυτή έσκασε στα χέρια του
20:08
Ξεκίνησε ο αγώνας στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Νίκη Βόλου-Ηρακλής 0-0
20:20
9': Πρώτη φάση για τη Νίκη Βόλου. Μακρινό σουτ του Ριζογιάννη απομάκρυνε ο Χουάντερσον την μπάλα
20:27
24': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ με τον Σιατραβάνη. Νίκη Βόλου-Ηρακλής 0-1
20:31
Ο παίκτης του Ολυμπιακού Βόλου Σταμάτης Καρράς είναι στο νοσοκομείο για να κάνει ράμματα, ώστε να αποκατασταθεί το τραύμα του στο δεξί του χέρι
20:32
Όσον αφορά τον αγώνα δεν έχει ξεκινήσει ακόμα, καθώς οι παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου ζητούν από τον διαιτητή να μην γίνει το ματς
20:42
Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει και ο αγώνας στο Αγρίνιο, με τον Τσάτσιο να παίρνει την θέση του Καρρά στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού Βόλου
20:51
Ημίχρονο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Νίκη Βόλου-Ηρακλής 0-1
20:52
Ξεκίνησε ο αγώνας στο Αγρίνιο. Παναιτωλικός-Ολυμπιακός Βόλου 0-0
20:53
1: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ μόλις στα 40 δευτερόλεπτα με τον Μπελόν! Παναιτωλικός-Ολυμπιακός Βόλου 1-0
21:01
Μετά το γκολ του Παναιτωλικού, ο Ολυμπιακός Βόλου ισορρόπησε το ματς με την μπάλα. Υπάρχει γρήγορος ρυθμός στην αναμέτρηση
21:06
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Νίκη Βόλου-Ηρακλής 0-1
21:15
55': Ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου. Ο Σκούφαλης από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, σούταρε ο Χουάντερσον έδιωξε με γροθιές
21:20
Νίκη Βόλου-Ηρακλής 0-1 (Β' ημίχρονο)
Παναιτωλικός-Ολυμπιακός Βόλου 1-0 (Α' ημίχρονο)
21:25
33': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Γιενγκά έκανε την παράλληλη μπαλιά στην περιοχή του Παναιτωλικού και ο Σολάκης με προβολή έστειλε τη μπάλα άουτ
21:31
Δυνατό σουτ από τον Γιενγκά του Ολυμπιακού Βόλου και η μπάλα κατέληξε σε μπαλκόνι ενός σπιτιού που βρίσκεται πίσω από το γήπεδο του Παναιτωλικού
21:32
40': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Παναιτωλικός πέτυχε και δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Σφακιανάκη. Παναιτωλικός-Ολυμπιακός Βόλου 2-0
21:38
76': Σουτ από τον Σαράφογλου, για τον Ηρακλήξ, ο Βούρας μπλόκαρε την μπάλα
21:38
Ημίχρονο στο Αγρίνιο. Παναιτωλικός-Ολυμπιακός Βόλου 2-0
21:39
Αν νικήσει ο Παναιτωλικός θα πάρει ένα προβάδισμα στην ειδική βαθμολογία. Υπάρχουν ακόμη τρεις αγώνες για να ολοκληρωθούν τα πλει οφ
21:49
90: Μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου με τον Τάντιτς να κάνει το σουτ και την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι
22:17
69': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Ολυμπιακός Βόλου μείωσε με γκολ του Μπρέσκα. Παναιτωλικός-Ολυμπιακός Βόλου 2-1