Οι μεγάλες μάχες Κυπέλλου ΠΑΟΚ-Αρη

Στις πολλές δεκαετίες της ιστορίας τους, ΠΑΟΚ και Αρης έχουν διασταυρώσει αρκετές φορές τα ξίφη τους στο πλαίσιο του Κυπέλλου Ελλάδας. To Contra.gr έψαξε και βρήκε τις πιο σημαντικές και σας τις παρουσιάζει.

Σεζόν 1939-40

Λίγους μήνες πριν ο δεύτερος παγκόσμιος πόλεμος περάσει το κατώφλι της χώρας, ο Αρης κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Ο πρώτος αγώνας με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ μεταξύ των δύο ομάδων έληξε 1-1 και έτσι το ζευγάρι οδηγήθηκε στον επαναληπτικό. Ο Αρης με τέρμα του Βικελίδη επικράτησε 1-0 και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Συνοπτικά

ΠΑΟΚ-Αρης 1-1 (110’ (αυτ) Καλτσογιάννης-94’ Ιωαννίδης
Αρης-ΠΑΟΚ 1-0 (65’ Βικελίδης)

Σεζόν 1949-50

Η Ελλάδα προσπαθεί να αφήσει πίσω της τα δεινά του πολέμου αλλά και της εμφύλιας σύρραξης και το ποδόσφαιρο αποκτά και πάλι δυναμική στην κοινωνία. Αρης και ΠΑΟΚ συναντώνται και πάλι στα προημιτελικά και χρειάζονται για μία ακόμη φορά επαναληπτικό για να λύσουν τις διαφορές τους. Το πρώτο παιχνίδι λήγει ισόπαλο 3-3 αλλά στον επαναληπτικό ο Αρης επικρατεί 3-1.

Συνοπτικά

ΠΑΟΚ-Αρης 3-3 (2’ Τζινόπουλος, 25’ Εμμανουηλίδης, 67’ (πεν) Μουρατίδης- 51’ Καζαντζής, 71’ (πεν) Λιακόπουλος, 82’ Κοτίδης)
Αρης-ΠΑΟΚ 3-1 (Καζαντζής, Χαλυβόπουλος, Καλτέκης- Βασιλειάδης).

Σεζόν 1950-1951

Ο προημιτελικός του ΠΑΟΚ με τον Αρη στην Τούμπα εξελίσσεται σε προσωπική υπόθεση του Μουρατίδη. Ο άσος του ΠΑΟΚ σκοράρει τέσσερις φορές και οδηγεί το Δικέφαλο του Βορρά σε νίκη με 4-2 στην παράταση.

Συνοπτικά

ΠΑΟΚ-Αρης 4-2 (παρ) (81’, 83’, 108’ 120’ Μουρατίδης- 5’ Παπουτσόπουλος, 79’ Κίνας)

Σεζόν 1969-70

Οι δύο μεγάλοι αντίπαλοι της Θεσσαλονίκης διασταυρώνουν τα ξίφη τους για πρώτη φορά στην ιστορία τους στον τελικό του Κυπέλλου. Στο Καυτανζόγλειο ,ο Αρης επικρατεί 1-0 του ΠΑΟΚ με γκολ του Κεραμιδά στο 8ο λεπτό και στέφεται Κυπελλούχος Ελλάδας.

Συνοπτικά

Αρης-ΠΑΟΚ 1-0 (8’ Κεραμιδάς)

1971-72

Για ακόμη μία φορά ΠΑΟΚ και Αρης κοντράρονται για τα προημιτελικά. Σε παιχνίδι που σημαδεύεται από επεισόδια και από γρήγορα γκολ ο ΠΑΟΚ βρίσκει τον τρόπο να πάρει τη νίκη με 2-1 στην Τούμπα.

Συνοπτικά

ΠΑΟΚ-Αρης 2-1 (5’ και 22’ Αποστολίδης- 16’ Σεμερτζής)

Σεζόν 1977-78

Το παιχνίδι είναι και πάλι νοκ-άουτ, διεξάγεται και πάλι στην Τούμπα αλλά αυτή τη φορά για τα ημιτελικά. Στα ενενήντα λεπτά του κανονικού αγώνα οι δύο ομάδες δεν μπορούν να λύσουν τις διαφορές τους. Το γόρδιο δεσμό εν τέλει λύνει ο Ορφανός ο οποίος σκοράρει 8 λεπτά πριν τη λήξη της παράτασης και χαρίζει την πρόκριση στον τελικό στον ΠΑΟΚ.

Συνοπτικά

ΠΑΟΚ-Αρης 1-0 (112' Ορφανός)

Σεζόν 1979-80

Ο ΠΑΟΚ θα βρει τον τρόπο να ξεπεράσει ξανά το εμπόδιο του Αρη, αυτή τη φορά στη φάση των προημιτελικών. Στο πρώτο παιχνίδι οι κίτρινοι επικρατούν με 1-0 και πηγαίνουν με πλεονέκτημα στη ρεβάνς της Τούμπας. Εκεί όμως ο ΠΑΟΚ κάμπτει την αντίσταση του αντιπάλου του με 2-0 στην παράταση και καταφέρνει να προκριθεί.

Συνοπτικά

Αρης-ΠΑΟΚ 1-0 (66’ Ζήνδρος)
ΠΑΟΚ-Αρης 2-0 (59’ Σαράφης, 108’ Βασιλάκος)

Σεζόν 2002-03

Μετά από 33 ολόκληρα χρόνια, ΠΑΟΚ και Αρης διεκδικούν το τρόπαιο του Κυπέλλου στον τελικό της διοργάνωσης. Το παιχνίδι διεξάγεται στο γήπεδο της Τούμπας (με μοιρασμένα τα εισιτήρια) και ο ΠΑΟΚ (του Αγγελου Αναστασιάδη) επικρατεί 1-0 με τέρμα του Γιώργου Γεωργιάδη. Τα επεισόδια μετά το τέλος του αγώνα δεν έλειψαν.