Πανιώνιος-Βέροια 2-0

Ο Πανιώνιος πήρε το προτελευταίο εισιτήριο για τα προημιτελικά του κυπέλλου hellas online, μετά τη νίκη του με 2-0 στον επαναληπτικό της Νέας Σμύρνης με αντίπαλο τη Βέροια. Καλύτεροι οι "κυανέρυθροι", δίκαια πήραν την πρόκριση καιστην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν τον Αστέρα Τρίπολης.

Εικόνα αγώνα

Το παιχνίδι άρχισε με εντυπωσιακό τρόπο, αφού στο πρώτο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι. Ο Γιώτης Σταματόπουλος επέλεξε μία ενδεκάδα με αρκετούς αναπληρωματικούς, όπως συνέβη και στον αγώνα της Ημαθίας, ωστόσο αυτή τη φορά το πλάνο του είχε αποτέλεσμα. Οι "κυανέρυθροι" ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος, είχαν κάποιες καλές στιγμές και στο 41ο λεπτό έφτασαν στο γκολ με τον Μπερνάρ Γιαό Κουμορτζί. Η "βασίλισσα του βορρά", από την πλευρά της, αντιστάθηκε σθεναρά στους γηπεδούχους και έψαχνε κενά στην άμυνα, τα οποία όταν τα έβρισκε ανάγκαζε τον Ντάριο Κρέσιτς σε επεμβάσεις.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Μανώλη Σκούφαλη να περνάει στη θέση του Μίχαελ Ντελούρα για τους γηπεδούχους και τον Νίκο Τζιμογιάννη στη θέση του Θανάση Τζημόπουλου για τους φιλοξενούμενους. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε δραστικά, αν και η ομάδα του Γιώργου Κωστίκου είχε ορισμένες ευκαιρίες, τις οποίες δεν εκμεταλλεύτηκε. Η είσοδος του Γιώργου Μπάρκογλου στον αγώνα "φρέσκαρε" την επίθεση του Πανιωνίου, ωστόσο το δεύτερο γκολ με το οποίο "κλείδωσε" τη νίκη η ομάδα της Νέας Σμύρνης προήλθε από έναν... παλιό, τον Αλβαρο Ρεκόμπα στο 77’.

Το φιλμ του αγώνα

1ο λεπτό: Ο Μπαχράμης στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Κρέσιτς

5ο λεπτό: Αμεση απάντηση από τον Πανιώνιο, αφού ο Μανιάτης έχει δοκάρι

41ο λεπτό: ΓΚΟΛ!Με κεφαλιά ο Κουμορτζί ανοίγει το σκορ για τον Πανιώνιο

45ο λεπτό: Ο Τσάτσος τετ-α-τετ με τον Κρέσιτς, ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου διώχνει σε κόρνερ

62ο λεπτό: Ο Χαλαουανί κάνει το σουτ, ο Κρέσιτς διώχνει

64ο λεπτό: Σέντρα του Ρεκόμπα, ο Γκονσάγκα με προβολή στέλνει τη μπάλα στα χέρια του Κοτταρίδη

71ο λεπτό: Κόρνερ του Καρακατσάν, ο Κρέσιτς κάνει λάθος έξοδο, ο Μπάρκογλου διώχνει πάνω στον Αλεξίου που με δυνατό σουτ στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ

77ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ του Ρεκόμπα, η μπάλα στα δίχτυα

Κλειδί αγώνα

Το τέρμα του Μπερνάρ Κουμορτζί λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ήρθε σε ένα καθοριστικό σημείο, μιας και η Βέροια πόνταρε πολύ στο να κρατήσει το μηδέν στην άμυνά της και να κρατήσει όσο πιο χαμηλά το ρυθμό του αγώνα. Οταν αναγκάστηκε να βγει μπροστά, δεν κατάφερε να κάνει κάτι ουσιώδες.

Ο Αλβαρο Ρεκόμπα επιλέχθηκε από τον Γιώτη Σταματόπουλο, ώστε να καθοδηγήσει με την ποιότητά του ένα μίγμα βασικών και αναπληρωματικών. Το έκανε με το παραπάνω στην οργάνωση του παιχνιδιού με αρκετές κάθετες πάσες και στο 77’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με το φάουλ-γκολ με το αριστερό πόδι.

Δύο παιχνίδια για τη Βέροια με αντίπαλο τον Πανιώνιο και πλην ενός δοκαριού με τη σέντρα του αγώνα στη Νέα Σμύρνη, δεν έδειξε ικανή να παραβιάσει την εστία των "κυανερύθρων". Ο Κρέσιτς μπορεί να χρειάστηκε σε ορισμένες στιγμές, ωστόσο σε σύνολο 180 λεπτών, όταν μένεις δίχως γκολ, προδίδεις και το αδύνατο σημείο σου.

Πανιώνιος: Κρέσιτς, Μανιάτης, Λάτκα, Κουτσόπουλος, Μάκος, Κοντοές, Κουμορτζί, Μαϊστόροβιτς, Ρεκόμπα (81' Κοιλιάρας), Γκονσάγκα (68' Μπάρκογλου), Ντελούρα (46' Σκούφαλης)

Βέροια: Κοτταρίδης, Βέρτζος (74' Παπαδόπουλος), Αλεξίου, Καπίας, Τριάντος, Βασιλακάκης, Τζημόπουλος (46' Τζιμογιάννης), Τσάτσος, Χαλαουανί (65' Καλτσάς), Μπαχράμης, Καρακατσάν