ΑΕΚ-Ολυμπιακός 14-15 πεν. (vids)

Στο ελληνικό ποδόσφαιρο των ελάχιστων συγκινήσεων, ο τελικός κυπέλλου hellas online θα μείνει στην ιστορία. Σε ένα ανεπανάληπτο παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη, ο Ολυμπιακός επικράτησε 15-14 της ΑΕΚ στη διαδικασία των πέναλτι (3-3 η κανονική διάρκεια, 4-4 η παράταση) και κατέκτησε το νταμπλ. Τα μεμονωμένα επεισόδια στην εξέδρα δεν αμαύρωσαν την εικόνα (vids).

Η απάντηση των... ποδοσφαιρικών στους... μπασκετικούς για τον συγκλονιστικό ημιτελικό της Παρασκευής μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού; Δεν μας ενδιαφέρει. Αυτά είναι για άλλους. Η ουσία είναι μία. Το βράδυ του Σαββάτου στο Ολυμπιακό Στάδιο κέρδισε το ποδόσφαιρο. Χορταστικός τελικός ανάμεσα σε δύο ομάδες που έδειξαν πως αν θέλουν μπορούν να προσφέρουν ποιότητα, καλό ποδόσφαιρο και πολλά γκολ... χωρίς αμφισβητούμενα πέναλτι και γκρίνιες. Το ποιος πήρε το κύπελλο το γνωρίζετε από την περίληψη και τον τίτλο. Πάρτε βαθιά ανάσα γιατί παρακάτω θα μάθετε το πως...

Καλή ανάγνωση

Ποιότητα στην ποιότητα αντιπαρέταξε ο Ντούσαν Μπάγεβιτς για να κοντρολάρει την υπεροχή του Ολυμπιακού στα χαφ. Ναι μεν παρέταξε την ΑΕΚ με 4-3-2-1, αλλά αντί του Πελετιέρι προτίμησε να βάλει τον Μαντούκα. Κατά τα λοιπά, όπως τα περιμέναμε. Σάχα, Γεωργέας, Αλβες, Κυργιάκος, Μαϊστόροβιτς, Καφές, Ενσαλίβα, Σκόκο, Τζιμπούρ και Μπλάνκο.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ερνεστο Βαλβέρδε δεν είχε εκπλήξεις στην ενδεκάδα και παρά την επιμονή κάποιων πως θα παίξει με 4-4-2 και μπροστά τους Ντάρμπισαϊρ και Ντιόγκο, ακολούθησε τελικά την γνωστή και επιτυχημένη συνταγή την οποία εμπιστεύτηκε στα περισσότερα φετινά ματς.

Καλώς τα παιδιά... καλώς τα, 2-0

Στα πρώτα λεπτά η άτυπη κόντρα μεταξύ Μπλάνκο και Γκαλέτι, των δύο πρώτων σκόρερ της Σούπερ Λίγκας, έλαβε τέλος και είχε νικητή τον Αργεντινό της ΑΕΚ. Σε μια επανάληψη του περσινού 4-0 για το πρωτάθλημα, η Ενωση κατάφερε να φτάσει στον απόλυτο αιφνιδιασμό του αντιπάλου. Δύο γκολ από τον Μπλάνκο στα πρώτα 8 λεπτά και αυτομάτως ο τελικός άλλαξε χρώμα.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να συνέλθει από το σοκ, αλλά οι παίκτες του δεν μπορούσαν να ξεφύγουν από την οκνηρία. Το κέντρο σε κακή μέρα, το ίδιο και το αμυντικό δίδυμο. Ο Ντιόγκο μόνος, ο Μπελούτσι καλά μαρκαρισμένος και ο Γκαλέτι προσπαθούσε να καταλάβει γιατί χάνει κατά κράτος στην προσωπική μονομαχία με τον Αλβες. Από την άλλη πλευρά, ο Γεωργέας είχε πάρει τον τσαμπουκά του Λέτο -εξ ου και η προθέρμανση του Τζόρτζεβιτς πριν την ανάπαυλα- οι Κυργιάκος και Μαϊστόροβιτς έκαναν και με το παραπάνω τη δουλειά τους -η οποία αποδείχθηκε πιο εύκολη απ'ότι περίμεναν από τη στιγμή που οι του Ολυμπιακού έπαιζαν με σέντρες- τα χαφ είχαν τον έλεγχο και η επιθετική γραμμή όποτε ήθελε έβγαινε μπροστά και δημιουργούσε ρήγματα.

Στην ιντερνετική δημοσιογραφία τα μακροσκελή κείμενα κουράζουν τον αναγνώστη. Σύμφωνοι. Ζητάμε εκ των προτέρων συγγνώμη που θα σας κουράσουμε, αλλά ένα τέτοιο ματς δεν χωράει σε λίγες λέξεις.

Μετά το 25λεπτο ο Ολυμπιακός ανέβηκε και η ΑΕΚ έπαιξε έξυπνα προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί την ταχύτητά της στις αντεπιθέσεις. Το μόνο που έδειξε ο Ολυμπιακός ήταν ένα σουτ του Λέτο, το οποίο έδιωξε δύσκολα με τα πόδια ο Σάχα, ενώ η ΑΕΚ μπορεί να μη δημιούργησε την κλασική ευκαιρία, είχε ωστόσο την ψυχραιμία να διαχειριστεί το υπέρ της 2-0.

Στην επανάληψη ο Βαλβέρδε είναι αλήθεια πως μας διέψευσε αφού προτίμησε να γυρίσει το σύστημα σε 4-4-2 και να περάσει τον Ντάρμπισαϊρ στη θέση του Πατσατζόγλου. Ο Τζόρτζεβιτς έμεινε στον πάγκο, αλλά μικρό το κακό, αφού ο Βάσκος δικαιώθηκε με την επιλογή του Αγγλου επιθετικού. Δεν πέρασαν δύο λεπτά από την είσοδό του και ο νεαρός στράικερ φρόντισε να δώσει νέο ενδιαφέρον στον τελικό, μειώνοντας σε 2-1, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.

2-2 και η αρχή του θρίλερ...

Στο 4' γκολ για την ΑΕΚ! Σέντρα του Τζιμπούρ, κεφαλιά του Μπλάνκο (από θέση οφ σάιντ), 1-0.

Στο 8' γκολ για την ΑΕΚ! Κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Μπλάνκο τελειώνει τη φάση με αριστερό σουτ.

Στο 38' σουτ του Λέτο, βγάζει με τα πόδια ο Σάχα.

Στο 47'γκολ για τον Ολυμπιακό! Κόρνερ από τα αριστερά, ο Ντάρμπισαϊρ πιάνει την κεφαλιά και μειώνει σε 2-1.

Στο 64' μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Παράλληλη σέντρα του Ντιόγο, προβολή του αφρούρητου Ντάρμπισιρ, η μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 70' γκολ για τον Ολυμπιακό! Σέντρα-φάουλ του Γκαλέτι, ο Σάχα κάνει λάθος και ο Ντουντού, μετά από σύγχυση, σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 84' εξαιρετικό φάουλ του Τζόρτζεβιτς, βγάζει με δυσκολία ο Σάχα.

Στο 90' γκολ για την ΑΕΚ! Ο Σκόκο τρυπώνει στη μεγάλη περιοχή, κάνει έξοχες ντρίπλες και σκοράρει με πλασέ.

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων γκολ για τον Ολυμπιακό! Από βαθιά σέντρα, ο Ντάρμπισιρ βρίσκει την ευκαιρία να κάνει με κεφαλιά το 3-3.

Στο 98' ο Ολυμπιακός ζητάει πέναλτι αφού η μπάλα σταματά (μετά από κεφαλιά του Μπελούτσι) στο χέρι του Αλεξόπουλου.

Στο 101' γκολ για τον Ολυμπιακό! Πάσα του Τζόρτζεβιτς, ο Γκαλέτι μπαίνει στην περιοχή, σουτάρει με το δεξί και κάνει το 3-4.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει με 9 παίκτες λόγω των αποβολών του Γκαλέτι και του Αβραάμ Παπαδόπουλου.

Στο 107' γκολ για την ΑΕΚ! Ο Σκόκο μπαίνει στην περιοχή, σουτάρει με το αριστερό και γράφει το 4-4!

Αίφνης το ματς απέκτησε γρήγορο ρυθμό και περισσότερη ένταση, με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζεται βελτιωμένος κυρίως στο ψυχολογικό κομμάτι και την ΑΕΚ να έχει να αντιμετωπίσει τον τραυματισμό του Κυργιάκου, τον οποίο αντικατέστησε ο Αλεξόπουλος. Συν τοις άλλοις, ο Βαλβέρδε έριξε τελικά στον αγωνιστικό χώρο τον Τζόρτζεβιτς προσπαθώντας να πάρει αυτό που δεν πήρε από τον Λέτο. Σε συνδυασμό με την άνοδο του Γκαλέτι, οι ερυθρόλευκοι όχι μόνο ισορρόπησαν το παιχνίδι, αλλά στο 70' έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ντουντού, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Ενωσης.

Αυτό ήταν. Ως είθισται σε αυτές τις περιπτώσεις η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της ομάδας που σκοράρει τελευταία. Αυτός ήταν ο Ολυμπιακός, ο οποίος πήρε πάνω του το παιχνίδι, έκλεισε στα καρέ της την ΑΕΚ και προσπάθησε να φτάσει στην ανατροπή πετώντας στα σκουπίδια μια και καλή το κάκιστο πρώτο μέρος.

Οσον αφορά στον Μπάγεβιτς, αφού έβγαλε τον Μαντούκα και πέρασε τον Πελετιέρι για να διαφυλάξει το 2-1, στη συνέχεια και με το 2-2 πλέον να βαραίνει τις πλάτες των παικτών του, προσπάθησε να αντιστρέψει την κατάσταση βάζοντας στον αγώνα τον Εντίνιο στη θέση του Τζιμπούρ.

Κύπελλο, ε; Να...

Τα τελευταία λεπτά κύλησαν με τον κόσμο -και εμάς είναι αλήθεια- να σκέφτεται την παράταση. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κλέψει το ματς με φάουλ του Τζόρτζεβιτς, αλλά το 2-2 δεν άλλαζε. Δεν άλλαζε είπαμε; Λάθος. Στο 90ο λεπτό ο Σκόκο φρόντισε να δώσει ξανά στην ΑΕΚ αυτό που είχε χάσει. Το προβάδισμα. Και συνάμα το κύπελλο, αφού στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Κάκου, το 3-2 παρέμεινε με την Ενωση να επανέρχεται στις επιτυχίες επτά χρόνια μετά. Εμείς παρακολουθήσαμε έναν ποιοτικό τελικό, όπως ακριβώς τον ζήτησαν οι δύο προπονητές στη συνέντευξη Τύπου της Τετάρτης, ο κόσμος έζησε τη δική του αγωνία, οι παίκτες του Ολυμπιακού έζησαν την απώλεια ενός νταμπλ και οι παίκτες της ΑΕΚ τη χαρά της κατάκτησης του κυπέλλου.

Οχι. Δεν τρελαθήκατε, σωστά διαβάσατε, Επίτηδες αφήσαμε την παραπάνω παράγραφο για να δείξουμε ότι στο ποδόσφαιρο ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Ούτε στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων. Γιατί τότε ήταν που ο Ντάρμπισαϊρ φρόντισε να μας... κάνει ρεζίλι και να μας αναγκάσει να... βρίσουμε που βιαστήκαμε να στέψουμε την ΑΕΚ κυπελλούχο.

Την ώρα που στον πάγκο των τυπικά γηπεδούχων είχε στηθεί μια μίνι φιέστα και συνάμα επικρατούσε αναβρασμός από την αντίδραση και την αποβολή του Κυργιάκου, την ώρα που ο κόσμος της ΑΕΚ τραγουδούσε το γνωστό από το 2004 σύνθημα “σήκωσε το το... τιμημένο”, ο Ντάρμπισαϊρ έκανε τη δουλειά του κι έστελνε το ματς στην παράταση. Ετσι απλά. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 3-3 στον πιο χορταστικό τελικό των τελευταίων ετών. Στον τελικό που κλέβει την δόξα από εκείνον του 1994 όταν και πάλι η ΑΕΚ, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, έκανε το 0-2, 3-2 για να χάσει τελικά το κύπελλο στα πέναλτι.

Εχει κι άλλο...

MVP του τελικού αναδείχθηκε ο Ματ Ντάρμπισαϊρ του Ολυμπιακού
Στην παράταση και συγκεκριμένα στο 102ο λεπτό ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Γκαλέτι πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον τελικό. Προηγήθηκε με 4-3 και βύθισε κι άλλο την ήδη βυθισμένη ψυχολογικά ΑΕΚ. Αλλά μην νομίζετε ότι παρακάτω θα διαβάσετε για τον θρίαμβο και την επική ανατροπή των ερυθρολεύκων. Γιατί λίγο μετά το τέταρτο γκολ, Γκαλέτι και Αβραάμ Παπαδόπουλος πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη κάρτα, δίνοντας το πλεονέκτημα στην ΑΕΚ.

Κι άλλο...

Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς δεν το άφησε να πάει χαμένο. Με δύο παίκτες παραπάνω κατάφερε να φτάσει στο 4-4 στο δεύτερο μέρος της παράτασης και συγκεκριμένα στο 107ο λεπτό. Δράστης ο Σκόκο.

Ο Ολυμπιακός άντεξε με δύο παίκτες λιγότερους, δεν αισθάνθηκε ιδιαίτερη απειλή από την ΑΕΚ, βγήκε ζωντανός από την όποια πίεση και οι ποδοσφαιριστές άκουσαν σίγουρα με αγαλλίαση το σφύριγμα του Κάκου που έστελνε το ματς στα πέναλτι.

Νικοπολίδης και νταμπλ!

Ο τελικός οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι. Κι εκεί το παιχνίδι τον... ατελείωτο είχε. Ξανά και ξανά μέχρι και ο Νικοπολίδης εκτέλεσε δύο πέναλτι. Και τα δύο εύστοχα! Το δεύτερο, όμως, ήταν εκείνο που έκρινε τον τελικό. Τον καλύτερο τελικό στην ιστορία του κυπέλλου. Μακράν από τον δεύτερο. Ο Νικοπολίδης πανηγύρισε έξαλλα μπροστά στον κόσμο της ΑΕΚ κι έδωσε τις απαντήσεις του. Τελικό σκορ στα πέναλτι; 15-14!!

14-14: Ο Νικοπολίδης απέκρουσε το πέναλτι του Πελετιέρι
14-15: Ο Νικοπολίδης ευστοχεί και χαρίζει το κύπελλο στον Ολυμπιακό!

ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ποιο κλειδί και ποιο... αντικλείδι; Σε ένα ματς με ανατροπές και εναλλαγές αποτελεσμάτων, τίποτε δεν κρίνεται σε μία φάση ή ένα χρονικό διάστημα. Σίγουρα όλα κρίθηκαν στο 3-3 του Ντάρμπισαϊρ, αλλά μήπως δεν κρίθηκαν και στο 2-2 του Ντουντού, με το οποίο η ΑΕΚ απώλεσε το πλεονέκτημα των δύο τερμάτων; 'Η μήπως δεν κρίθηκε ο τελικός στις δύο αποβολές που αυτομάτως πήραν το πλεονέκτημα από τον Ολυμπιακό και το έδωσαν στην ΑΕΚ; Αν θέλετε γράφουμε κι άλλα, αλλά φτάνουν αυτά τα πολλά. Εχετε να διαβάσετε κι άλλα ρεπορτάζ.

MVP:

Το ποδόσφαιρο και όλοι οι ποδοσφαιριστές. Μπράβο και ξανά μπράβο, γιατί το Σάββατο κέρδισαν οι ποδοσφαιρόφιλοι έναντι ων κάφρων. Κέρδισαν αυτοί -οι λίγοι δυστυχώς- που άφησαν πίσω τους τον οπαδισμό και πήγαν να απολαύσουν έναν όμορφο αγώνα. Κέρδισαν αυτοί που έφυγαν από το ΟΑΚΑ “γεμάτοι”. Α, φυσικά και αξίζει ιδιαίτερης αναφοράς ο Αντώνης Νικοπολίδης. Εβαλε δύο πέναλτι και έκρινε τον τελικό. Και για να χαριτολογήσουμε, ο “κηπουρός” έδωσε τις απαντήσεις του μία μέρα μετά τη γιορτή των λουλουδιών!

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Το γράψαμε παραπάνω. Εδώ μπαίνουν αυτοί που πήγαν στο ΟΑΚΑ για να βρίσουν αδιαφορώντας για την ποιότητα του αγώνα. Αυτοί που πήγαν για να βρίσουν τον Κυργιάκο. Οχι πως ο Κυργιάκος βγαίνει λάδι. Απαράδεκτη η ενέργειά του προς τον κόσμο την ώρα που έπαιρνε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Πυροδότησε το ήδη τεταμένο κλίμα.

ΑΕΚ: Σάχα, Γεωργέας, Μαϊστόροβιτς, Κυργιάκος (62 λ.τρ. Αλεξόπουλος), Άλβες, Ενσαλίβα, Καφές, Μαντούκα (68' Πελετιέρι), Σκόκο, Τζιμπούρ (77' Εντίνιο), Μπλάνκο

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Άντζας, Αβρ.Παπαδόπουλος, Ντομί, Πατσατζόγλου (46' Νταρμπισάιρ, λ. τρ 97' Οσκαρ), Ντουντού, Μπελούτσι, Λέτο (62' Τζόρτζεβιτς), Γκαλέτι, Ντιόγκο.

Κόκκινες κάρτες: Κυργιάκος (2η κίτρινη για πανηγυρισμούς στον πάγκο!), Γκαλέτι (2η κίτρινη για τον πανηγυρισμό στο 4ο γκολ), Α. Παπαδόπουλος (2η κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα).

Kίτρινες κάρτες: Καφές, Ενσαλίβα, Αλβες, Εντίνιο.

Διαιτητής: Τάσος Κάκος