Παναθηναϊκός-Αρης 1-0 (VIDEOS)

Το γκολ του Σεμπάστιαν Λέτο στο 63ο λεπτό έγραψε την ιστορία του τελικού (1-0) χαρίζοντας στον Παναθηναϊκό το 17ο Κύπελλο και το 8ο νταμπλ της ιστορίας του. Ολο το ρεπορτάζ και VIDEOS από το ΟΑΚΑ. Δείτε το videoclip του contra.gr για τον κυπελλούχο Παναθηναϊκό.

Ρεπορτάζ ΟΑΚΑ: Γιώργος Τριανταφυλλίδης, Γιάννης Νάτου, Νίκος Γιαννόπουλος, Αννα Σαλαπάτα

H εικόνα του αγώνα

Mind games. Αν έχετε δει την ομώνυμη ταινία, καταλαβαίνετε τι μορφή είχε ο αγώνας κατά το πρώτο μέρος. Οι τακτικές των δύο προπονητών βρέθηκαν στην πρώτη γραμμή και η ατομική πρωτοβουλία θυσιάστηκα για το καλό του συνόλου. Σ' αυτό το ιδιότυπο παιχνίδι τακτικής, ο Εκτορ Ραούλ Κούπερ νίκησε στα σημεία καθώς παρέταξε έναν Αρη γεμάτο, σφιχτό και προικισμένο τεχνικά αφού οι Κάλβο, Μεριέμ και Κόκε δημιουργούσαν πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα αλλάζοντας συνεχώς θέση. Ωστόσο η κλασική ευκαιρία του Αρη στο πρώτο ημίχρονο (στο 25' το πλασέ του Νασούτι στην κίνηση εξουδετερώθηκε από τον Τζόρβα) προήλθε από στημένη φάση.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε να αιφνιδιάζεται στο πρώτο τέταρτο από την ορμή του αντιπάλου του και το πλάνο του Νίκου Νιόπλια δεν λειτούργησε. Είδαμε πολλές μακρινές πάσες με στόχο τον Σισέ, πλαγιοκοπήσεις από αριστερά αλλά καθόλου καλή κυκλοφορία της μπάλας. Οι πράσινοι πάντως είχαν και αυτοί την ευκαιρία τους, όταν στο 22' τα διαδοχικά πολύ δυνατά σουτ των Νίνη και Σαλπιγγίδη αποκρούστηκαν από τον Σηφάκη. Πέραν τούτου ουδέν.

Την πρώτη κίνηση από τον πάγκο την έκανε ο προπονητής της ομάδας που την είχε μεγαλύτερη ανάγκη. Ο Νίκος Νιόπλιας δηλαδή. Δεν ξέρουμε τι είχε στο μυαλό του ο Κοζανίτης τεχνικός αλλά ότι και να ήταν αυτό δεν το είδαμε στην πράξη διότι ένα λεπτό μετά την είσοδο του Καραγκούνη ο Λέτο σκόραρε (63') αλλάζοντας εντελώς τα δεδομένα της αναμέτρησης.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ:

(link:270958)Πατέρας: "Αφιερωμένο σε όλους τους μετόχους" (VIDEOS)(/link)
(link:270970)Νιόπλιας: "Μην με απαξιώνετε, και να μην μείνω δεν με πειράζει"(/link)
(link:270965)Πανζουρλισμός στα αποδυτήρια (VIDEOS)(/link)
(link:270959)Κούπερ: "Δώσαμε τα πάντα, μας προκαλεί πόνο η απώλεια. Συγχαίρω τον αντίπαλο"(/link)
(link:270968)Κόκε: "Το χτύπημα ήταν πολύ μεγάλο"(/link)
(link:270964)Πιλάβιος: "Δεν ήταν σαν τον περσινό, αλλά ήταν καλός τελικός"(/link)

Το γκολ, όπως είναι λογικό, έφερε μία σειρά κινήσεων των δύο προπονητών. Ο Κούπερ αναζήτησε περισσότερη ταχύτητα και φρεσκάδα στο πρόσωπο του Χαβίτο ενώ ο Νιόπλιας θωράκισε τη δεξιά πλευρά του με τον Μαρίνο. Το ένστικτο της επιβίωσης απαιτούσε από τον Αρη να βγει μπροστά και να διεκδικήσει ότι μπορούσε να διεκδικήσει. Πράγματι, έτσι έγινε, οι κίτρινοι πίεσαν, έβγαλαν ενέργεια, παρά την απογοήτευσή τους, αλλά και πάλι δεν έφτασαν στην πηγή. Οταν και το τελευταίο σουτ του Χαβίτο πήγε άουτ, οι πάντες κατάλαβαν ότι ο Παναθηναϊκός δεν έχανε το Κύπελλο. Και πράγματι δεν το έχασε. Το πράσινο νταμπλ είναι γεγονός.

ΜVP

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ:

2ο λεπτό: Μετά από σέντρα από τα αριστερά, ο Μεριέμ κάνει την κεφαλιά-γύρισμα στον Κάμπορα, η κοντινή κεφαλιά του οποίου πέρασε ψηλά άουτ.
22ο λεπτό: Μεγάλη διπλή ευκαιρία του Παναθηναϊκού! Σουτ των Νίνη και Σαλπιγγίδη ο Σηφάκης με δύσκολες επεμβάσεις διώχνει την μπάλα και στις δύο περιπτώσεις!
25ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Αρη! Εξ επαφής πλασέ του Νασούτι μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τζόρβας διώχνει ενστικτωδώς με τα πόδια!
43ο λεπτό: Καλό σουτ του Νίνη, η μπάλα λίγο άουτ.
63ο λεπτό: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ! Μακρινό σουτ του Λέτο και η μπάλα στα δίχτυα του Αρη για το 1-0!
75ο λεπτό: Ευκαιρία για τον Αρη! Παράλληλη σέντρα του Νέτο, κόβει ο Τζόρβας και ο επερχόμενος Κόκε πλασάρει άουτ!

Ο άνθρωπος που έδωσε το τρόπαιο στον Παναθηναϊκό ήταν ο Σεμπάστιαν Λέτο. Πιστέψτε μας, το γκολ αποτέλεσε μόνο το κερασάκι στην τούρτα της συνολικής εμφάνισης του Αργεντίνου στον τελικό. Και αυτό γιατί ο αριστερός ακραίος των πράσινων ταλαιπώρησε αφάνταστα όποιον προσπάθησε να τον μαρκάρει, δημιούργησε ρήγματα και έδωσε ένα τόνο θεάματος σε ένα κατά τα άλλα μέτριο ματς. Αρα, MVP με το σπαθί του.

Το κλειδί του αγώνα

H ανασταλτική λειτουργία του Παναθηναϊκού, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, εγγύηθηκε τη νίκη, άρα και την κατάκτηση του τροπαίου. Παρά το γεγονός ότι ο Αρης είχε αρκετή ώρα την μπάλα στα πόδια του, οι πράσινοι κράτησαν τον αντίπαλο μακριά από την περιοχή τους και δεν απειλήθηκαν άμεσα παρά μόνο σε δύο περιπτώσεις.

Ο αδύναμος Κρίκος

Το εντελώς αντίθετο. Η αδυναμία του Αρη να μετουσιώσει σε ευκαιρίες την υπεροχή του στη μεσαία γραμμή, κυρίως κατά το πρώτο ημίχρονο, στοίχισε εν τέλει ακριβά. Κούρασε ψυχολογικά τους παίκτες του που έβλεπαν τους κόπους τους να μην πιάνουν τόπο και τον αντίπαλο να μην απειλείται ιδιαίτερα.