Ηλυσιακός-Ατρόμητος 0-0 κδ, 1-1 παρ, (5-3 στα πέναλτι)

Ο Ατρόμητος έγινε η πρώτη ομάδα Α’ Εθνικής που αποκλείεται από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας. Δράστης της έκπληξης ήταν ο Ηλυσιακός που νίκησε τους Περιστεριώτες 5-3 στα πέναλτι στου Ζωγράφου. Πολύ καλύτεροι οι γηπεδούχοι, άξιζαν την πρόκριση από την κανονική διάρκεια του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος βέβαια ο Ατρόμητος, με τον αέρα του καλύτερου, είχε ευκαιρίες αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά ο Ηλυσιακός ανέβαζε την απόδοσή του. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι και δημιούργησαν κλασικές ευκαιρίες, κυρίως με τους Κάμπα και Ρέιτζερ. Όμως η ατυχία αλλά και η ανικανότητα στην τελική προσπάθεια τους στέρησε την επιτυχία.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και στο 103’ ο Ηλυσιακός άνοιξε το σκορ με τον Κάμπα που εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Κριστιάνο. Ο Βραζιλιάνος αμυντικός του Ατρομήτου όμως διόρθωσε το λάθος του ισοφαρίζοντας με δύσκολη κοντινή κεφαλιά σε 1-1 στο 110’.

Οι δύο ομάδες έλυσαν οριστικά τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι. Ο Κουτσοσπύρος εξελίχθηκε σε μοιραίο παίκτη για τους φιλοξενούμενους αφού νικήθηκε από τον Βενιαμίν στο τέταρτο πέναλτι. Οι γηπεδούχοι αντίθετα ευστόχησαν σε όλα και πανηγύρισαν την πρόκριση στους «16».

Γκολ: 103΄ Κάμπας-110’ Κριστιάνο Ρότσα.

Κόκκινες κάρτες: Ραγκουέλ.

Κίτρινες κάρτες: Ντάγκας, Παπαδημητρίου, Κοζανίδης, Μανωλιάδης, Κάμπας, Αποστολόπουλος, Κορακάκης, Κούτσης.

Ηλυσιακός: Βενιαμίν, Γκαρέ, Ντάγκας, Ψαρρής, Παπαδημητρίου (116’ Μακρής), Κοζανίδης, Φορτσέτι, Πέτκοφ,Μανωλιάδης (86’ Νίτης), Κάμπας, Ρείτζερ.

Aτρόμητος: Ανδριόλας, Γελαδάρης, Κριστιάνο Ρότσα, Αποστολόπουλος, Κατεμής (81’ Λουτσιάνο), Παγώνης, Κορακάκης, Αντερσον (58’ Κούτσης), Ραγκουέλ, Κουτσοσπύρος, Λαζανάς (67’ Ντόε)