ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός (διακοπή)

Δεν ολοκληρώθηκε ποτέ ο πρώτος ημιτελικός του Κυπέλλου μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού. Το παιχνίδι διακόπηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 2-1. Μεγάλη ένταση, επεισόδια και ασχήμιες στην Τούμπα.

Η... φλεγόμενη Τούμπα έβαλε φτερά στα πόδια των παικτών του ΠΑΟΚ που μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στο ματς. Πίεζαν με ψηλά και με μεγάλο πάθος, κυνηγούσαν κάθε μπάλα, έτρεχαν ακατάπαυστα. Ο Ολυμπιακός, χωρίς τον Ομάρ (απώλεια της τελευταίας στιγμής) αλλά με τον Βούρο στα δεξιά της άμυνας προς στιγμήν σάστισε.

Ακόμα και στην ευκαιρία του Ντα Κόστα στο 5', οι παίκτες του Σίλβα έδειχναν ότι δεν πατούσαν γερά στο τερέν κάτι που επιβεβαιώθηκε και στη φάση του 9'. Μία κάθετη μπάλα του Τσίμιροτ έκοψε στα δύο την άμυνα του Ολυμπιακού και ο Μακ σκόραρε για το 1-0 με ψύχραιμο πλασέ.

Ο ΠΑΟΚ πάντως δεν έχτισε πάνω σ' αυτό το προβάδισμα, φοβούμενος ίσως να μην ξοδέψει υπερβολική ποσότητα δυνάμεων από το πρώτο μέρος. Οι παίκτες τοιυ Τούντορ έριξε τους ρυθμούς τους και ο Ολυμπιακός, σταδιακά, κέρδιζε μέτρα χωρίς όμως να πιέζει ιδιαίτερα. Η αλήθεια είναι ότι η άμυνα του ΠΑΟΚ έδειξε να προσαρμόζεται σε κανονική ροή αγώνα, στο στημένο του 27' όμως είχε πρόβλημα. Το χτύπημα του Φορτούνη στην "έξω" πλευρά αιφνιδίασε και ο Καμπιάσο με ωραία κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Η ισοφάριση "πάγωσε" τα πάντα προς όφελος του Ολυμπιακού. Ο ΠΑΟΚ, αν και το προσπάθησε, δεν βρήκε κενούς χώρους για να δημιουργήσει ευκαιρίες ενώ οι "ερυθρόλευκοι" απαλλαγμένοι από τη φορτoύνα του πρώτου δεκαλέπτου κράτησαν σχετικά άνετα.

Με το μέχρι εκείνη τη στιγμή αποτέλεσμα να τον ευνοεί, ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα να βγει μπροστα και να ζητήσει και το δεύτερο γκολ. Η κυκλοφγορίας μπάλας πια για τους πρωταθλητές ήταν σαφώς καλύτερη, γεγονός που έβαζε δύσκολα στον ΠΑΟΚ ως προς την ανασταλτική λειτουργία.

Ο Φουστέρ έριξε προειδοποιητική βολή στο 47' αστοχώντας αλλά στο 57' ο Ισπανός δεν λάθεψε μετά το γύρισμα του Σεμπά και έγραψε το 1-2 για τον Ολυμπιακό που είχε ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 με σχετική ευκολία.

Με το ματς να απειλείται με διακοπή στο 59' (μπουκάλι χτύπησε τον Μάρκο Σίλβα στην πλάτη) ο ΠΑΟΚ έψαξε εν συνεχεία από κάπου να πιαστεί. Ο Τούντορ έριξε στο ματς τον Κάτσε ευελπιστώντας ότι θα βοηθήσει την ομάδα του να γίνει πιο δημιουργική, χρησιμοποίησε και τον Κίτσου, μάταια όμως.

Το χρονικό της διακοπής

Η φάση που "καταδίκασε" το ματς έγινε στο 85' όταν ο Καπίνο ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Μακ μέσα στην περιοχή σε μία άστοχη έξοδό του χωρίς ο Παππάς να καταλογίσει την εσχάτη των ποινών. Οι του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν έντονα, ο Μακ αποβλήθηκε, έπεσαν φωτοβολίδες στο γήπεδο και οι πάντες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια.

Μετά από 20 λεπτά ο Παππάς επανήλθε για να αρχίσει εκ νέου το ματς, όμως είχαμε εισβολή οπαδών στον αγωνιστικό χώρο γεγονός που ώθησε το ρέφερι του αγώνα στην απόφαση να αποσυρθεί εκ νέου. Η οριστική διακοπή τότε ήταν αναπόφευκτη.

Ο Ιβάν Σαββίδης κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο για να επιθεωρήσει την κατάσταση, ήταν όμως πλέον αργά.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Βίτορ, Χατζηισαίας, Τσίμιροτ, Αντονις (73' Κίτσιου), Χαρίσης (62' Κάτσε), Λέοβατς, Μυστακίδης (82' Αθανασιάδης), Πέλκας και Μακ

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Καπίνο, Βούρος, Μποτία, Ντα Κόστα, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Φορτούνης (88' Τσόρι), Σεμπά (90' Σιόβας), Φουστέρ (75' Πουλίδο), Ιντέγε.

17:28
Από τις 16.00 μάλιστα άρχισαν να "μαζεύονται" οπαδοί του ΠΑΟΚ στην περιοχή της Τούμπα

17:47
Ηρεμία έξω από το γήπεδο, μόνο ακούστηκαν κάποιες αποδοκιμασίες από οπαδούς που ήταν μέσα στο γήπεδο

18:02
Εδώ και πέντε λεπτά υπάρχει ένταση έξω από τις θύρες 3-4 μεταξύ οπαδών και ΜΑΤ.
18:04
Με το που μπήκε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ χαλάρωσε ο κλοιός της Αστυνομίας
18:04
Στο ύψος του κολυμβητηρίου πίσω από τη Θύρα 4 έπεσαν φωτοβολίδες και δακρυγόνα...
18:06
Ο Μάρκο Σίλβα αφού ασπάστηκε τον Κωνσταντίνο Καραπαππά, μπήκε μαζί με τον Σάββα Θεοδωρίδη στα αποδυτήρια. Μαζί τους και ο Γρηγόρης Γεωργάτος.
18:17
Ακόμα υπάρχει μία μικρή ένταση μεταξύ οπαδών και ΜΑΤ.
18:21

Πρώτη βόλτα στοναγωνιστικό χώρο για τους παίκτες της ομάδας μας #PAOKOSFP #GreekCup #Toumba #pregame

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

Η αρχική 11άδα της ομάδας μας για την αναμέτρηση της Τούμπας κόντρα στον Ολυμπιακό για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας #PAOKOSFP #GreekCup #pregame

18:34
Βγαίνουν οι φροντιστές του Ολυμπιακού για να στήσουν τους κώνους για την προθέρμανση και υπάρχουν στιγμιαίες αποδοκιμασίες
18:37
Οι τερματοφύλακες του Ολυμπιακού βγαίνουν για ζέσταμα

18:38
Το VIDEO από την προθέρμανση των πορτιέρο του Ολυμπιακού
18:40
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Βίτορ, Χατζηισαίας, Τσίμιροτ, Αντονις, Χαρίσης, Λέοβατς, Μυστακίδης, Πέλκας και Μακ
18:48
Οι 11 ερυθρόλευκοιΚαπίνο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Ντα Κόστα, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Φορτούνης, Φουστέρ, Σεμπά και Ιντέγε. Ο Μάρκο Σίλβα δίνει φανέλα βασικού στον Καπίνο στα ματς κυπέλλου.

18:55
Ο πάγκος του ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Τζόλης, Μαλεζάς, Κάτσε, Αθανασιάδης, Κάκκο, Κϊτσιου
18:56
Ο πάγκος του Ολυμπιακού: Ρομπέρτο, Ντομίνγκες, Κασάμι, Λάτσι, Πουλίδο, Σιόβας, Τσιμίκας

19:31
Μικρή καθυστερήση στην έναρξη του αγώνα μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα βεγγαλικά των οπαδών του ΠΑΟΚ.
19:31

19:33
Εντυπωσιακή η κερκίδα των φίλων του ΠΑΟΚ
19:33
Φοβερή ατμόσφαιρα πριν την έναρξη
19:33

1'

Έναρξη του αγώνα.
19:33

19:34
Πίεση ψηλά από τους παίκτες του ΠΑΟΚ.
19:36

3'

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Διαγώνιο σουτ του Πέλκα, η μπάλα άουτ!
19:37

5'

Κάθετη του Φουστέρ στον Ιντέγε, αλλά το σουτ του Νιγηριανού κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.
19:38

5'

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ντα Κόστα έκανε το σουτ ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Βελλίδη!
19:39
"Κοκορομαχία" μεταξύ του Βούρου και του Λέοβατς. Με τη παρέμβαση του Παππά ηρεμούν τα πνεύματα.
19:41

9'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Μακ έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Ολυμπιακού, βρέθηκε απέναντι στον Καπίνο και με όμορφο πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του!
19:44

12'

Μακρινό σουτ του Φουστέρ, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
19:45
Το γκολ του Ρόμπερτ Μακ
19:46
"Καυτή" ατμόσφαιρα στην Τούμπα.
19:47
Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να αντιδράσει μετά το εις βάρος του γκολ και πιέζει ψηλά προκειμένου να εκμεταλλευτεί πιθανό λάθος των αμυντικών του ΠΑΟΚ.
19:48

15'

Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Μιλιβόγεβιτς πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
19:51
Παρατηρήσεις του Μάρκο Σίλβα στον Πραξιτέλη Βούρο, ο οποίος δεν "κρατάει" τη θέση του.
19:53

20'

Kίτρινη κάρτα στον Μιλιβόγεβιτς για φάουλ στον Χαρίση.
19:56
Και μία... πανοραμική άποψη της Τούμπας.
19:59
Πάνω-κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά.
19:59
Φάουλ σε καλή θέση για τον Ολυμπιακό. Σαν κοντινό κόρνερ.
20:00

27'

ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Καμπιάσο πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Βελλίδη!
20:02

28'

Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ο Φουστέρ βρέθηκε απέναντι στον Βελλίδη, αλλά ο Χατζηησαΐας έβαλε την κόντρα κι έστειλε την μπάλα κόρνερ.
20:02
Τελικές: 2(1) - 7(2)
20:02
Το γκολ του Καμπιάσο
20:06
Αρκετά λάθη από τους παίκτες του ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά. Μένουν ψηλά οι "ερυθρόλευκοι".
20:10
Παρατηρήσεις Παππά σε Ιντέγε και Χατζηησαΐα.
20:12

39'

Εξαιρετική ενέργεια του Μακ, ο οποίος αποφεύγει τρομερά τον Μποτία, αλλά ο Καμπιάσο απομακρύνει την μπάλα προτού φανεί απειλητικός ο Πέλκας.
20:16
O πανηγυρισμός του Μακ στο γκολ του ΠΑΟΚ.
20:16
Και του Καμπιάσο στην ισοφάριση του Ολυμπιακού.
20:18

45'

Κακό σουτ του Σεμπά, ύστερα από πάσα του Φορτούνη. Περισσότερο σέντρα, παρά σουτ από τον Βραζιλιάνο.
20:18

45'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε ισόπαλες με 1-1 στα αποδυτήρια.
20:34
Οι παίκτες των δύο ομάδων επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.
20:35

46'

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
20:37

47'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ιντέγε έκανε το γύρισμα από αριστερά, αλλά το πλασέ του Φουστέρ πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Βελλίδη!
20:37

48'

Κίτρινη κάρτα στον Αντώνης.
20:40

50'

Ωραία αλλαγή παιχνιδιού από τον Αντώνης, αλλά το διαγώνιο σουτ του Λέοβατς πέρασε άουτ.
20:41
Ο Ανδρέας Παππάς διακόπτει το παιχνίδι προκειμένου να γίνουν συστάσεις από τα μικρόφωνα, ύστερα από ρίψη φωτοβολίδας.
20:41
Ξανάρχισε το ματς.
20:42

53΄

Κίτρινη καρτα στον Λέοβατς.
20:44

54'

Σέντρα-σουτ του Μυστακίδη, η μπάλα άουτ.
20:46

57'

ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Σεμπά έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Ιντέγε δεν κατάφερε να κοντρολάρει την μπάλα, αλλά ο Φουστέρ, που ήρθε από πίσω, με όμορφο σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του!
20:49
Ο Ανδρέας Παππάς διακόπτει εκ νέου το παιχνίδι, καθώς ο Μάρκο Σίλβα δέχθηκε ένα ποτήρι νερό στην πλάτη.
20:50
Συνομιλίες του διαιτητή με τους υπευθύνους των ομάδων.
20:51
Ο κ. Παππάς ενημέρωσε πως στην επόμενη ρίψη αντικειμένου ο αγώνας θα διακοπεί οριστικά.
20:51
Το γκολ του Φουστέρ
20:52

62'

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Χαρίσης εκτός, ο Κάτσε εντός.
20:56

66'

Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Κάτσε, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Καπίνο.
20:57

67'

Κίτρινη κάρτα στον Κάτσε.
20:57
Οι συνεχόμενες διακοπές έχουν ρίξει αισθητά το ρυθμό του αγώνα στο δεύτερο μέρος.
21:00

70'

Ο Πέλκας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά, καθώς ο νεαρός μέσος ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ.
21:03

73'

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Αντώνης εκτός, ο Κίτσιου εντός.
21:04

74'

Κίτρινη κάρτα στον Μακ για διαμαρτυρία.
21:04

75'

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πουλίδο στη θέση του Φουστέρ.
21:05

75'

Μακρινό σουτ του Καμπιάσο, η μπάλα κόντραρε στον Βίτορ και κατέληξε πλάγιο.
21:07

77'

Κίτρινη κάρτα στον Βίτορ.
21:11

80'

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Καμπιάσο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τσίμιροτ, έκανε το φαλτσαριστό σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Βελλίδη.
21:11

81'

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης στη θέση του Μυστακίδη.
21:13

83'

Κίτρινη κάρτα στον Σαλίνο.
21:13

84'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα, η μπάλα ψηλά άουτ.
21:16

85'

Ο Καπίνο ανέτρεψε τον Μακ μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά ο κ. Παππάς έδειξε "παίζετε".
21:17
Έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες του ΠΑΟΚ.
21:17

87'

Κίτρινη κάρτα στον Τζαβέλλα.
21:17

88'

Κίτρινη κάρτα στον Σεμπά.
21:18

88'

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης εκτός, Ντομίνγκες εντός.
21:18

89'

ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Μακ!
21:19
Νέα διακοπή στην Τούμπα!
21:20
Μεγάλη ένταση! Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ εκτοξεύουν φωτοβολιδες μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν πάει στα αποδυτήρια!
21:20
Τα ΜΑΤ έχουν μπει στον αγωνιστικό χώρο.
21:21
Ορισμένοι παίκτες του ΠΑΟΚ παραμένουν στον αγωνιστικό χώρο.
21:21
Αποχωρούν κι οι παίκτες του ΠΑΟΚ.
21:23
Η ένταση άρχισε μετά το πέναλτι που δεν δόθηκε στον ΠΑΟΚ, ενώ κορυφώθηκε μετά την αποβολή του Μακ για λεκτική επίθεση στον κ. Μήτσιο.
21:25
Οι δύο ομάδες, καθώς κι οι διαιτητές βρίσκονται στα αποδυτήρια. Περιμένουμε να μάθουμε για την τύχη του αγώνα.
21:35
Οι παίκτες των δύο ομάδων επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο. Ο κ. Παππάς παραμένει στα αποδυτήρια.
21:35
Όπως όλα δείχνουν θα ξαναρχίσει ο αγώνας.
21:38
Οι παίκτες των δύο ομάδων συζητούν μεταξύ τους, προθερμαίνονται και περιμένουν τους διαιτητές.
21:41
Οι διαιτητές επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.
21:42
Όλα έτοιμα για να αρχίσει ξανά το παιχνίδι.
21:42

89'

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σεμπά εκτός, ο Σιόβας εντός.