Ραντεβού στον τελικό Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ

Ευνοϊκή στάθηκε η κληρωτίδα του Κυπέλλου Ελλάδας για τα 2 φαβορί, Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ, οι οποίοι δεν διασταυρώνονται μέχρι τον τελικό.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα αντίπαλος των "ερυθρολεύκων", ο Λεβαδειακός του "δικεφάλου" στους διπλούς προημιτελικούς. Πλατανιάς - Αστέρας Τρίπολης και Βέροια Πανθρακικός τα υπόλοιπα ζευγάρια.

ΠΑΣ Γιάννινα - ΟλυμπιακόςμεΒέροια - Πανθρακικός

Οι δύο νικητές των ημιτελικών θα συναντηθούν στον τελικό της 11 Μαΐου 2013.

11:41
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε λίγα λεπτά αρχίζει η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδας που θα περιλαμβάνει όλες τις φάσεις μέχρι και τον τελικό.
11:42
Οκτώ ομάδες, λοιπόν, διεκδικούν το τρόπαιο με τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ να φαντάζουν ως τα φαβορί, αν και φέτος οι εκπλήξεις είναι πολλές.
11:43
Ας δούμε όμως τους οκτώ "μονομάχους"
11:45
Πλατανιάς, Αστέρας Τρίπολης, Ολυμπιακός, Πανθρακικός, Βέροια, Λεβαδειακός, ΠΑΣ Γιάννινα και ΠΑΟΚ έφτασαν στους "8" του θεσμού.
11:47
Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, Ατρόμητος και Άρης αποχαιρέτησαν τον θεσμό νωρίς-νωρίς, αν και είχαν ως στόχο τον τελικό με σκοπό ένα εισιτήριο για την Ευρώπη.
11:49
Αξίζει να σταθούμε στο γεγονός πως οι οκτώ ομάδες προέρχονται από οκτώ διαφορετικές πόλεις!
11:54
Πλατανιάς, Βέροια και Πανθρακικός παίζουν σε διπλό ταμπλό. Από τη μία διεκδικούν δικαίωμα στο όνειρο του τίτλου, αλλά από την άλλη προσπαθούν να αποφύγουν τον εφιάλτη του υποβιβασμού στην Football League.
11:58
Θα έχει ενδιαφέρον πάντως να δούμε στον τελικό ένα ζευγάρι ανάμεσα στο Ολυμπιακό - Αστέρα ή Ολυμπιακό - ΠΑΟΚ ή ΠΑΟΚ - Αστέρα.
12:00

12:03
Για όσους ρωτούν να πούμε πως η διαδικασία θα ξεκινήσει στις 12:00, οπότε σε λίγα λεπτά θα έχουμε τα αποτελέσματα
12:09
Υπομονή λίγα λεπτά και θα έχουμε τα ζευγάρια μέχρι και τον τελικό!

27 και 28 Φεβρουαρίου 2013 - επαναληπτικοί αγώνες: 6,7,13 και 14 Μαρτίου 2013

* Θα λάβουν μέρος οκτώ (8) και θα διεξαχθούν 4 διπλοί αγώνες (εντός και εκτός έδρας).

12:18
6η ΦΑΣΗ, ημιτελικοί αγώνες

17 και 18 Απριλίου 2013 - επαναληπτικοί αγώνες: 27 και 28 Απριλίου 2013

* Θα λάβουν μέρος οι τέσσερις (4) νικήτριες ομάδες που θα προκριθούν από τους αγώνες της 5ης Φάσης.  Θα διεξαχθούν δυο (2) διπλοί αγώνες (εντός και εκτός έδρας).
12:18
Στους αγώνες της 5ης και 6ης φάσης ο πρώτος αγώνας θα διεξάγεται στο γήπεδο της ομάδας που κληρώνεται πρώτη γηπεδούχος, ο δε δεύτερος στο γήπεδο της αντίπαλης ομάδας.  Κάθε αλλαγή γηπέδου και γηπεδούχου με συμφωνία των ομάδων απαγορεύεται.
12:18
Στους αγώνες της 5ης και 6ης φάσης (διπλών συναντήσεων) του Κυπέλλου Ελλάδος αν από τα αποτελέσματα και των δύο αγώνων δεν προκύπτει η ομάδα που προκρίνεται τότε τα τέρματα τα οποία πέτυχε κάθε ομάδα στον εκτός έδρας αγώνα της υπολογίζονται διπλά.
12:19
Αν και οι δύο ομάδες σημειώσουν τον ίδιο αριθμό τερμάτων στον εντός και εκτός έδρας αγώνα, τότε ο δεύτερος αγώνας μετά την κανονική λήξη του παρατείνεται κατά δύο δεκαπεντάλεπτα ημίχρονα.

Αν ο αριθμός των τερμάτων, τα οποία θα επιτύχουν δύο ομάδες κατά την διάρκεια αυτής της ημίωρης παράτασης είναι ο ίδιος, τότε τα τέρματα που σημείωσε η εκτός έδρας ομάδα υπολογίζονται διπλά και θα προκριθεί η φιλοξενούμενη ομάδα.

Αν όμως κατά την πιο πάνω ημίωρη παράταση δεν σημειωθεί τέρμα τότε ο νικητής θα αναδειχθεί με εκτέλεση πέναλτι κατά την διαδικασία που προβλέπει το άρθρο 20 παράγραφος 9 του ΚΑΠ Επαγγελματικών Πρωταθλημάτων.
12:20

7η ΦΑΣΗ  Τελικός αγώνας (Σάββατο 11 Μαΐου 2013)

Ως έδρα του Τελικού αγώνα περιόδου 2012-2013 ορίζεται το ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΤΑΔΙΟ της Αθήνας.
Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος στην Κανονική διάρκεια του τελικού αγώνα ο νικητής αναδεικνύεται με την διαδικασία ημίωρης παράτασης και εκτέλεσης πέναλτι.
12:23
Θεωρητικά ο Αστέρας Τρίπολης έχει το πιο εύκολο έργο.
12:25
Στη συνέχεια έχουμε τα ζευγάρια πάνε ως εξής:
ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός με Πλατανιάς - Αστέρας Τρίπολης
ΠΑΣ Γιάννινα - Ολυμπιακός με Βέροια - Πανθρακικός
12:26
Έτσι όπως δείχνουν τα πράγματα στον τελικό θα έχουμε, λογικά, τον Ολυμπιακό με έναν εκ των Αστέρα Τρίπολης - ΠΑΟΚ. Στον τελικό ο Ολυμπιακός, αν προκριθεί, θα είναι τυπικά φιλοξενούμενος.
12:30
Έτσι όπως έχει γίνει η κλήρωση, το "καλό" εισιτήριο της Ευρώπης αν το πάρει ένας εκ των ΠΑΟΚ - Αστέρα Τρίπολης και τερματίσει πρώτος στα πλέι οφ, θα πάει στη δεύτερη ομάδα του μίνι πρωταθλήματος.
12:32
Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε την κλήρωση μαζί μας. Στις 14:00 έχουμε ζωντανά την παρουσίαση του Μίτσελ και στις 18:15 μέσω Live Streaming τις δηλώσεις των παικτών της Εθνικής Ελλάδας λίγο πριν το φιλικό ματς με την Ελβετία.