Β' φάση: Θρίλερ στην Τσαριτσάνη, προκρίθηκε η Προοδευτική

Ο Πανσερραϊκός χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Οικονόμου και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Το μέλλον της στη διοργάνωση εξασφάλισε και η Προοδευτική που επικράτησε 1-0 της -αήττητης στη Football League- Αναγέννησης Γιαννιτσών.

Οικονόμος Τσαριτσάνης - Πανσερραϊκός 5-6 πεν. (1-1 κ.α.)

Δραματικό φινάλε επεφύλασσε η αναμέτρηση του Οικονόμου με τον Πανσερραϊκό στο "Γ. Μητσιμπόνας".

Η ομάδα της Τσαριτσάνης άνοιξε το σκορ στο 17' με τον Μπλέντι. Μετά από ωραία μπαλιά του Κέρι, ο Αλβανός μέσος βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με πανέμορφο πλασέ νίκησε τον Κολίτση.

Η απάντηση των "λιονταριών", πάντως, δεν άργησε να έρθει. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βουτσιάς κέρδισε πέναλτι από τον Φλώρο και ο Γκούρτσας στάθηκε ψύχραιμος από την άσπρη βούλα.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και εν συνεχεία στα πέναλτι, αφού προηγουμένως (στο 120') ο πρώτος βοηθός ακύρωσε γκολ του Φλώρου, σε μία φάση όπου οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα.

Οι παίκτες του Παύλου Δημητρίου αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι από τα έντεκα βήματα και προκρίθηκαν στην Δ' φάση, αναμφίβολα όμως, οι του Οικονόμου ήταν αυτοί που κέρδισαν τις εντυπώσεις.

Επόμενος αντίπαλος του Πανσερραϊκού θα είναι ο Εργοτέλης.

Προοδευτική - Αναγέννηση Γιαννιτσών 1-0

Στην Δ' φάση του Κυπέλλου προκρίθηκε και η Προοδευτική, η οποία επικράτησε 1-0 της Αναγέννησης στο Δημοτικό Στάδιο της Νίκαιας.

Η ομάδα του Κορυδαλλού αγωνίστηκε ψυχωμένα απέναντι σε έναν αντίπαλο που μετρά τρεις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Football League και πήρε τη νίκη με γκολ του Σάμιου στο 60ό λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 83' αποβλήθηκε ο Κιζιρίδης με δεύτερη κίτρινη.

Επόμενος αντίπαλος της Προοδευτικής θα είναι ο Αστέρας Τρίπολης.

Απόλλων Καλαμαριάς - Αναγέννηση Επανομής 1-2

Πολύ πιο δύσκολα απ' όσο αναμενόταν, η Αναγέννηση ξεπέρασε το εμπόδιο του Απόλλωνα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Ο σύλλογος της Επανομής προηγήθηκε στο 15' με κεφαλιά του Γκέσιου, όμως, οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 50' με κεφαλιά του Σάλιβαν.

Στο δεύτερο μέρος, οι "ροσονέρι" είχαν τον έλεγχο του αγώνα και πάλεψαν για την ανατροπή, αλλά εν τέλει η ομάδα που πήρε το εισιτήριο ήταν αυτή του Αλέκου Βοσνιάδη. Επτά λεπτά πριν από το φινάλε, ο Τάσιο ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Οι γηπεδούχοι έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία, καθώς υποστηρίζουν ότι έπρεπε να τους δοθεί πέναλτι σε ανατροπή του Πλατάκη, λίγο πριν από το τελευταίο σφύριγμα.

Στην επόμενη φάση, η Αναγέννηση Επανομής θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο.