Ελλάδα - Ισραήλ 0-1

Η Εθνική γνώρισε την ήττα με 1-0 από την αντίστοιχη του Ισραήλ και πλέον εξανεμίστηκαν οι ελπίδες για κατάληψη της 2ης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ του Euro 2017.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η Εθνική Ελπίδων υποδέχθηκε την αντίστοιχη του Ισραήλ στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Euro 2017. Η αναμέτρηση ήταν ιδιαίτερα κρίσιμη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, καθώς σε περίπτωση νίκης θα διατηρούσε ακέραιες τις ελπίδες για κατάληψη της 2ης θέσης που θα οδηγούσε στα πλέι οφ. Το Ισραήλ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο κι έλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας τρεις καλές στιγμές με τους Λαβί (11') και Ντάβιντοφ (16', 26').

Η Ελλάδα απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Γκλέιζερ στο 28ο λεπτό, όμως ο Ισραηλινός γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Μανώλη Σιώπη. Μετά το 30', ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, όμως ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου, ο Δημήτρης Γούτας βρέθηκε μία "ανάσα" από το γκολ. Ο Χάρης Μαυρίας εκτέλεσε το κόρνερ, ο αμυντικός του Ολυμπιακού πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Γκλέιζερ αρνήθηκε με νέα εξαιρετική επέμβαση την παραβίαση της εστίας του.

Όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο, το Ισραήλ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό και πίεσε για το γκολ. Στο 58', ο Γκόλντμπεργκ έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Μπάρκας μπλόκαρε σταθερά, ενώ στο 73' ο Τζάμπερ έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση. Τελικά, ένα λεπτό αργότερα η πίεση των Ισραηλινών απέδωσε καρπούς. Ο Τζάμπερ απέφυγε τον Γιαννούλη, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα κι ο νεοεισελθών Γκοζλάν με προβολή διαμόρφωσε το 1-0.

Οι διεθνείς μας προσπάθησαν να ξεπεράσουν την... ψυχρολουσία κι έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με τους Μαυρία (84') και Μασούρα (86'), αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Ελλάδα: Μπάρκας, Ρισβάνης, Γούτας, Τζανετόπουλος, Βούρος, Γιαννούλης, Σιώπης, Δώνης (76' Μαρούρας), Μαύριας, Ιωαννίδης (46' Χαρίσης), Βέργος (62' Κουλούρης).

Ισραήλ: Γκλέιζερ, Γκόλντμπεργκ, Χαμπάσι, Τζάμπερ, Πέρετς, Λαβί, Νταβίντ (83' Σαγκάς), Ραγιάν, Κέλτιενς, Ντάβιντοφ (67' Πέρεζ), Χούγκι (59' Γκοζλάν).

Photo Credits: Action Images

16:27
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου μεταξύ της Εθνικής Ελπίδων και της αντίστοιχης του Ισραήλ στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Euro 2017.
16:28
Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
16:31
H Eλλάδα βρίσκεται στην 5η θέση του 4ου ομίλου με 7 βαθμούς.
16:31

1'

Έναρξη του αγώνα.
16:34
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελλάδα: Μπάρκας, Ρισβάνης, Γούτας, Τζανετόπουλος, Βούρος, Γιαννούλης, Σιώπης, Δώνης, Μαύριας, Ιωαννίδης, Βέργος.
Ισραήλ: Γκλέιζερ, Γκόλντμπεργκ, Χαμπάσι, Τζάμπερ, Πέρετς, Λαβί, Νταβίντ, Ραγιάν, Κέλτιενς, Ντάβιντοφ, Χούγκι.
16:34

2'

Σουτ του Ντάβιντοφ, ψηλά άουτ.
16:38
Η Εθνική διατηρεί ελπίδες για την κατάληψη της 2ης θέσης που είναι πιθανό να την στείλει στα πλέι οφ της προκριματικής φάσης.
16:40
Η Αλβανία, που βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη δεύτερη θέση, έχει 9 βαθμούς, ύστερα από 7 αγώνες. Αντίθετα, η Εθνική μας έχει 7, μετά από 5 ματς. Το Ισραήλ είναι 3ο με 8 βαθμούς, έχοντας ίδιο αριθμό αγώνων με την Ελλάδα.
16:42

11'

Μακρινό σουτ από τον Λαβί, πάνω από την εστία του Μπάρκα.
16:42
Το Ισραήλ είναι καλύτερο στα πρώτα λεπτά του αγώνα.
16:44

13'

Σέντρα-σουτ του Ιωαννίδη, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
16:48

16'

Σουτ του Ντάβιντοφ, η μπάλα κόντραρε στον Ρισβάνη και κατέληξε πλάγιο άουτ!
16:51
Οι παίκτες του Iσραήλ κυκλοφορούν την μπάλα και προσπαθούν να βρουν κενά προκειμένου να απειλήσουν την εστία του Μπάρκα.
16:56
Πρόβλημα στην ανάπτυξη και στη δημιουργία για την Εθνική μας.
16:57

26'

Κεφαλιά του Νταβίντ, η μπάλα άουτ.
16:58

28'

Καλή στιγμή για την Ελλάδα! Ωραίο σουτ του Σιώπη, ο Γκλέιζερ απομάκρυνε σε κόρνερ!
17:01

31'

Κίτρινη κάρτα στον Γούτα.
17:02

31'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ραγιάν, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μπάρκα.
17:04

34'

Κίτρινη κάρτα στον Λαβί.
17:07
Αρκετά λάθη από τους διεθνείς μας στο χώρο του κέντρου.
17:07

36'

Σουτ του Ραγιάν, στην αγκαλιά του Μπάρκα.
17:08

37'

Κεφαλιά του Βέργου, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μαυρία, η μπάλα άουτ.
17:12
Μετά το 30' έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός του αγώνα.
17:15

44'

Τεράστια ευκαιρία για την Εθνική! Ο Γούτας έκανε την καρφωτή κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μαυρία, αλλά ο Γκλέιζερ με μία τρομερή απόκρουση αρνήθηκε το γκολ!
17:15

44'

Σουτ του Σιώπη, η μπάλα άουτ.
17:17

45'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε ισόπαλες με 0-0 στα αποδυτήρια.
17:32
Όλα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο μέρος.
17:32

46'

Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Χαρίσης στη θέση του Ιωαννίδη.
17:36
To Ισραήλ, όπως και στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο, έχει μπει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.
17:40

53'

Ο Μπάργκας προλαβαίνει τον Νταβίντ και διώχνει σε κόρνερ.
17:40
Πιέζουν οι Ισραηλινοί.
17:45
Συνεχίζεται η πίεση από τους φιλοξενούμενους.
17:47

58'

Σουτ του Γκόλντμπεργκ από το ύψος του πέναλτι, μπλόκαρε ο Μπάρκας.
17:48

59'

Αλλαγή για το Ισραήλ. Ο Γκοζλάν στη θέση του Χούγκι.
17:49

62'

Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Κουλούρης εντός, ο Βέργος εκτός.
17:51

64'

Ωραίο πάσα του Σιώπη στον Μαυρία, αλλά ο Γκλέιζερ προλαβαίνει και διώχνει την μπάλα.
17:53
Συνεχόμενα κόρνερ για το Ισραήλ.
17:54

67'

Αλλαγή για το Ισραήλ. Ο Πέρεζ στη θέση του Ντάβιντοφ.
17:56

68'

Σουτ του Χαρίση, ψηλά άουτ.
18:00

73'

Φάση διαρκείας στα καρέ της Ελλάδας, αλλά το σουτ του Τζάμπερ κατέληξε άουτ!
18:00
Πολλά λάθη από τους διεθνείς μας στο χώρο του κέντρου.
18:01

74'

ΓΚΟΛ για το Ισραήλ! Ο Τζάμπερ απέφυγε τον Γιαννούλη, μπήκε στην μεγάλη περιοχή, έκανε το γύρισμα κι ο Γκοζλάν με προβολή άνοιξε το σκορ για την ομάδα του!
18:03

76'

Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Μασούρας στη θέση του Δώνη.
18:06

79'

Κεφαλιά του Μασούρα, ο Γκλέιζερ έδιωξε σε κόρνερ.
18:07

80'

Κίτρινη κάρτα στον Ραγιάν.
18:10

83'

Αλλαγή για το Ισραήλ. Ο Σαγκάς στη θέση του Νταβίντ.
18:12

84'

Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική! Ο Σιώπης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Μαυρίας πλάσαρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Γκλέιζερ!
18:12
Ο Μανώλης Σιώπης είναι ο μοναδικός διασωθέντας από την Εθνική. Πολύ καλή εμφάνιση από τον μέσο του Πανιωνίου.
18:13

86'

Γύρισμα του Χαρίση, πλάσε του Μασούρα, η μπάλα μακριά από την εστία του Γκλέιζερ!
18:16
Πιέζουν οι διεθνείς μας, "αντέχουν" οι Ισραηλινοί.
18:17
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
18:19
Πολύ σταθερός ο γκολκίπερ του Ισραήλ, Γκλέιζερ.
18:21

93'

Τέλος του αγώνα. Το Ισραήλ επικρατεί με 1-0 της Ελλάδας και κάνει αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της 2ης θέσης. Δυσκολεύουν τα πράγματα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.