Οι 10 ομάδες που ανεβαίνουν στην Γ' Εθνική

Το Περιφερειακό πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε και οι πρωτοπόροι των δέκα ομίλων πανηγυρίζουν την άνοδο στην Γ' Εθνική.

Οι 10 πρωταθλήτριες ομάδες είναι οι εξής:



1ος όμιλος: Μ. Αλεξ. Ηράκλειας

2ος όμιλος: Αετός Σκύδρας

3ος όμιλος: Α.Ε.Ποντίων Κατερίνης

4ος όμιλος : Τύρναβος

5ος όμιλος: Ναύπακτος

6ος όμιλος : Πανηλειακός

7ος όμιλος: Ηρακλής Ψαχνών

8ος όμιλος: Απόλλων Αθηνών

9ος όμιλος: Καλλονή

10ος όμιλος: Χανιά

Αναλυτικά οι τελικές βαθμολογίες και τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ (30η αγ.)

Ορφέας Ξάνθης - Ορφέας Ελευθ. 3-2

ΑΕ Πιερέων - Προσοτσάνη 1-0

Ελπίδα Σαππών - Εβρος Σουφλίου 1-1

Ενωση Θράκης - Μ. Αλ. Γεφυρουδίου 0-1

Μ.Αλ. Ηράκλειας - Καλαμπάκι 3-0

Βρασίδας Ν. Περάμου - Μ. Αλ. Ιάσμου 3-0 α.α

Δόξα Πετρούσας - Εχίνος Σπορ 3-1

Κεραυνός Κρηνίδων - Εθνικός Γαζώρου 1-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Μ. Αλ. Ηράκλειας 53-16 67

2.Έβρος Σουφλίου 51-22 63

3.Ορφέας Ξάνθης 63-35 61

4.Εθνικός Γαζώρου 63-29 55

5.Κεραυνός Κρηνίδων 46-32 50

6.Εχίνος Σπορ 42-30 46

7.Ορφέας Ελευθ. 41-28 45

8.ΑΕ Πιερέων 43-39 44

9.Προσοτσάνη 33-31 42

10.Ελπίδα Σαππών 42-41 42

11.Δόξα Πετρούσας 36-28 42

12.Βρασίδας Ν. Περ. 32-42 41

13.Καλαμπάκι 30-44 32

14.Μ.Αλ. Γεφυρουδίου 22-57 21

15.Ενωση Θράκης 16-86 6

16.Μ. Αλ. Ιάσμου 0-0 0

* Η Ελπίδα Σαππών έχει 1 μηδενισμό

* Ο Μ. Αλεξ. Ιάσμου αποχώρησε από το πρωτάθλημα

* Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Μ. Αλεξ. Ηράκλειας, ενώ στα τοπικά υποβιβάζονται: ο Μ. Αλεξ. Ιάσμου, η Ένωση Θράκης, ο Μ. Αλεξ. Γεφυρουδίου, το Καλαμπάκι, ο Βρασίδας Ν. Περάμου

2ος ΟΜΙΛΟΣ (30η αγ.)

ΠΟ Μουδανίων - Αετός Σκύδρας 2-1

Καμπανιακός - Νέα Καλλικράτεια 0-0

Εδεσσαϊκός - Εθνικός Ν. Αγιονερίου 2-3

Κιλκισιακός - Νίκη Πολυγύρου 3-0

ΠΑΟΔ - Απόλλων Καλαμαριάς 2-0

Ολυμπιακός Γαλατάδων - Εθνικός Σοχού 2-0

Κουφάλια - Διόσκουροι 3-0 α.α

Ρεπό: Αλμωπός



Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Αετός Σκύδρας 57-22 58

2.Καμπανιακός 36-34 47

3.Κιλκισιακός 40-22 48

4.Ολυμπιακός Γαλατ. 39-21 47

5.Νίκη Πολυγύρου 40-36 43

6.Απόλλων Καλαμ. 29-24 43

7.ΠΑΟΔ 35-31 42

8.Εθνικός Σοχού 38-27 41

9.Μουδανιά 34-27 39

10.Κουφάλια 28-28 39

11.Νέα Καλλικράτεια 30-41 39

12.Αλμωπός 28-35 38

13.Εθνικός Αγιονερίου 29-30 34

14.Εδεσσαϊκός 18-38 20

15.Διόσκουροι 0-0 0

* Οι Διόσκουροι αποχώρησαν από το πρωτάθλημα

* Ο Απόλλων Καλαμαριάς έχει 1 μηδενισμό

* Πρωταθλητής είναι ο Αετός Σκύδρας , ενώ υποβιβάζονται, οι Διόσκουροι, ο Εδεσσαικός, ο Εθνικός Αγιονερίου, ο Αλμωπός Αριδαίας

 3ος ΟΜΙΛΟΣ (30η αγ.)

Σβορώνος - Εθνικός Βατερού 2-1

ΑΕΡΑΤΑ - Νάουσα 1-4

Νίκη Αγκαθιάς - Μακεδονικός Φούφας 1-1

Κάστωρ - Απόλλων Αμμοχωρίου 6-2

Φλώρινα - ΑΕ Ποντίων Κατερίνης 2-0

Εθνικός Κατερίνης - Αλεξάνδρεια 2-1

ΑΕ Ποντίων Βατόλακκου - ΕΑΠ 5-4

Σιάτιστα - Βατανιακός 2-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΑΕ Ποντίων Κατ. 45-19 67

2.Νάουσα 62-31 55

3.Εθνικός Κατερίνης 45-21 52

4.Νίκη Αγκαθιάς 55-35 51

5.Εθνικός Βατερού 45-38 50

6.Βατανιακός 45-28 45

7.Σβορώνος 37-36 47

8.Αλεξάνδρεια 46-41 45

9.Σιάτιστα 37-31 45

10.Μακεδονικός Φούφας 47-39 45

11.Κάστωρ 42-42 44

12.Φλώρινα 43-46 44

13.ΑΕ Ποντίων Βατόλ. 41-54 36

14.Εν.Απ.Παύλου 42-59 23

15.ΑΕΡΑΤΑ 26-65 15

16.Απόλλων Αμμοχωρίου 23-100 8

* Πρωταθλήτρια είναι η Α.Ε. Ποντίων Κατερίνης, ενώ υποβιβάζονται: ο Απόλλων Αμμοχωρίου, τα ΑΕΡΑΤΑ Γρεβενών, η Έν. Απ. Παύλου, η Α.Ε. Ποντίων Βατόλακου.

* Η Φλώρινα, και ο Κάστωρ, ισοβάθμισαν σε όλα μετρούν από μιά νίκη με 1-0), και θα δώσουν αγώνα μπαράζ, για την σωτηρία



4ος ΟΜΙΛΟΣ (30αγ.)

Ελασσόνα - Εθνικός Καστρακίου 1-1

Λαμία - Τύρναβος 1-0

Πυργετός - ΑΕ Διμηνίου 5-0

Πύρασος - Απόλλων Λάρισας 0-1

Αστέρας Ιτέας - Ατρόμητος Σπερχειάδας 0-3

Μετέωρα - Βελούχι 1-1

Αγρότης Λιανοκλαδίου - Μουζάκι 2-1

Ρεπό: ΑΟ Καρδίτσας

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Τύρναβος 45-15 64

2.Πυργετός 47-18 55

3.Αγρότης Λιανοκλ. 49-24 52

4.Καρδίτσα 44-25 49

5.Ελασσόνα 39-36 42

6.Μετέωρα 39-25 41

7.Λαμία 37-37 41

8.Ατρόμητος Σπερχ. 36-30 41

9.Πύρασος 37-31 40

10.Μουζάκι 24-28 36

11.Εθνικός Καστρακίου 32-34 35

12.Απόλλων Λάρισας 29-33 35

13.Βελούχι 29-34 33

14.ΑΕ Διμηνίου 24-60 18

15.Αστέρας Ιτέας 0-0 0

* Ο Αστέρας Ιτέας αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα

* Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Τύρναβος, ενώ υποβιβάζονται: Αστέρας Ιτέας, Α.Ε Διμηνίου και Βελούχι

* Ο Απόλλων Λάρισας και ο Εθνικός Καστρακίου ισοβαθμούν σε όλα ( από μιά νίκη με 1-0), και θα δώσουν αγώνα μπαράζ, για την σωτηρία ,

5ος ΟΜΙΛΟΣ (34αγ.)

Ανατολή - Μεσολόγγι 1-2

Απόλλων Ευπαλίου - Άραχθος Παχυκαλάμου 7-0

Απόλλων Πάργας - Σούλι Παραμυθιάς 1-1

Αστέρας Ρόκκα - Σκουφάς Κομποτίου 1-0

Ελαιόφυτο - Οδυσσέας Νυδρίου 4-0

Τηλυκράτης - Βολίδα 2-0

ΑΕ Λευκίμμης - Αναγ.Άρτας

Θεσπρωτός - Πρέβεζα 4-2

Προοδευτική Περάματος - Ναύπακτος 0-4



Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Ναύπακτος 64- 18 79

2.Θεσπρωτός 62-37 65

3.Τηλυκράτης 52-28 65

4.Πρέβεζα 51-37 60

5.Μεσολόγγι 48-29 56

6.Βολίδα 52-31 54

7.Οδυσσέας Νυδρίου 44- 36 53

8.Ελαιόφυτο 53-37 52

9.Αστέρας Ρόκκα 42-33 52

10.Σούλι Παραμυθιάς 42-54 51

11.Απόλλων Πάργας 38-33 51

12.Σκουφάς Κομποτίου 43-35 50

13.Αναγ.Άρτας 33- 46 38

14.Άραχθος Παχυκαλάμου 38-63 34

15.Ανατολή 28-54 32

16.Προοδευτική Περ. 32-55 26

17.Απόλλων Ευπαλίου 47-59 25

18.Λευκίμμη 20-110 7

* Aπόλλων Ευπαλίου - Μεσολόγγι, έχουν ένα ματς λιγότερο

* Πρωταθλητής είναι ο Ναυπακτιακός Αστέρας, ενώ υποβιβάζονται η Λευκίμμη, ο Απόλλων Ευπαλίου, η Προοδευτική Περάματος, η Ανατολή, ο Άραχθος Παχυκαλάμου, η Αναγ. Άρτας, κι ο Σκουφάς Κομποτίου.

6ος ΟΜΙΛΟΣ (30η αγ.)

Εθνικός Σαγέικων - ΑΟ Κροκεών 1-3

Τσιλιβή - Ξενοφών Κρεστενών 2-0

Ζαβλάνι - Πάμισος 1-1

Μεσσηνιακός - Εράνη Φιλιατρών 0-1

Τέλλος Άγρας - Αχαϊκή 0-2

Αχιλλέας Καμαρών - Διαγόρας Βραχνέικων 2-0

Πανηλειακός - Ολυμπιακός Καλαμ. 1-0

Λειβαθώ - Ατρόμητος Λάππα 0-3 α.α

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Πανηλειακός 65-13 75

2.Ζαβλάνι 58-42 51

3.Εράνη Φιλιατρών 45-34 51

4.Ατρόμητος Λάππα 45-29 50

5.Αχιλλέας Καμαρών 41-31 48

6.Μεσσηνιακός 31-25 45

7.Διαγόρας Βραχν. 42-30 45

8.Αχαϊκή 36-24 45

9.Πάμισος 53-37 44

10.Εθνικός Σαγέικων 40-38 43

11.Τσιλιβή 37-38 42

12.ΑΟ Κροκεών 39-45 42

13.Ολυμπιακός Καλαμ.31-35 37

14.Ξενοφών Κρεστενών 14-46 19

15.Τέλλος Άγρας 26-73 19

16.Λειβαθώ 0-0 0

* Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Πανηλειακός, ενώ υποβιβάζονται: η Λειβαθώ, ο Τέλλος Άγρας, ο Ξενοφών Κρεστένων, ο Ολυμπιακός Καλαμάτας.

* Το Τσιλιβί, και ο Α.Ο.Κροκεών ισοβαθμούν σε όλα και θα δώσουν αγώνα μπαράζ



7oς OMIΛΟΣ (30η αγ.)

Θήβα - Δήλεσι 2-1

ΑΕ Χαλκίδας - Ηρακλής Ξυλοκάστρου 0-3 α.α

ΑΟ Λουκισίων - Ατρόμητος Χιλιομοδίου αναβλ.

Πανελευσινιακός - Ένωση Μιδέας 2-1

Πανναυπλιακός - Κρανίδι 0-0

Πόρος - Ηρακλής Ψαχνών 0-2

Πέλοπας Κιάτου - Βρασιές 1-1

Αστέρας Μαγούλας - Ολυμπιακός Λουτρ. 3-2



Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Ηρακλής Ψαχνών 62-17 71

2.Ένωση Μηδέα 53-23 66

3.Αστέρας Μαγ. 42-27 53

4.Θήβα 45-24 51

5.Δήλεσι 43-33 47

6.Πανναυπλιακός 46-39 46

7.Πόρος 30-29 43

8.Κρανίδι 35-38 40

9.Λουκισίων 40-44 39

10.Βρασιές 34-39 39

11.Πέλοπας Κιάτου 31-34 38

12.Πανελευσινιακός 51-48 38

13.Ολυμπιακός Λουτρ. 31-36 35

14.Ατρόμητος Χιλιομ. 34-43 29

15.Ηρακλής Ξυλοκ. 29-43 28

16.Χαλκίδα 0-0 0

* Ο Ολυμπιακός Λουτρακίου , και ο Ηρακλής Ξυλοκάστρου έχουν από 1 μηδενισμό.

* Ο Ηρακλής Ψαχνών είναι ο πρωταθλητής του ομίλου, ενώ υποβιβάσθηκαν η Α.Ε. Χαλκίδας, ο Ηρακλής Ξυλοκάστρου, ο Ατρόμητος Χιλιομοδίου, ο Ολυμπιακός Λουτρακίου, και ο Πανελευσινιακός.

8ος ΟΜΙΛΟΣ (30 αγ.)

ΑΕΡ Αφάντου - Αθηναϊκός 3-3

Ολυμπιακός Λ. - Άγ. Ιερόθεος 0-0

Φωστήρας - Καρλόβασι `5-0

Απόλλων Αθηνών - Νέα Ιωνία 2-2

Ελπιδοφόρος - Ιαλυσός 3-0 α.α.

Μύκονος - Αίας Ταύρου 1-0

Πέρα Κλουμπ - Άγ. Δημήτριος 7-1

ΠΑΟΚ Γλυφάδας - Άγ. Ανάργυροι 5-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Απόλλων Αθηνών 71-14 75

2.Ελπιδοφόρος 77-19 71

3.Νέα Ιωνία 69-28 61

4.ΠΑΟΚ Γλυφάδας 61-30 57

5.Αθηναϊκός 54-32 48

6.Πέρα Κλουμπ 55-35 45

7.Αίας Ταύρου 62-54 43

8.Μύκονος 45-54 42

9.Φωστήρας 43-39 41

10.Αγ. Ανάργυροι 34-35 40

11.Άγ. Ιερόθεος 42-43 38

12.Ολυμπιακός Λιοσίων 45-53 36

13.Άγ. Δημήτριος 36-64 35

14. Καρλόβασι 29-89 18

15.ΑΕΡΑ 36-112 15

16.Ιαλυσός 22-74 9

* Ο Φωστήρας έχει -2 βαθμούς

* Εκρεμμεί το ματς Μυκόνου - Ελπιδοφόρου

* Πρωταθλητής είναι ο Απόλλων Αθηνών, ενώ υποβιβάσθηκαν ο Ιάλυσος, η ΑΕΡΑφάντου, το Καρλόβασι, ο Αγιος Δημήτριος, κι ο Ολυμπιακός Λιοσίων

9ος ΟΜΙΛΟΣ (30η αγ.)

Ελλάς Ποντίων - Κορωπί 3-0 α.α

Κερατσίνι - Διαγόρας Αγ. Παρ. 3-0 α.α

Άρης Αμφιάλης - Αιολικός 1-0

Προοδευτική - Δάφνη Δαφνώνα 5-0

Αχαρναϊκός - Ωρωπός 5-2

Ολυμπιακός Λαυρίου - Αμφιάλη 3-1

ΑΕΛ Καλλονής - Αήττητος Σπάτων 1-1

Μαρκό - Α.Ε. Περάματος 3-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Καλλονή 62-23 65

2.Αήττητος Σπάτων 44-24 62

3.Αχαρναϊκός 55-25 62

4.Προοδευτική 69-30 54

5.Ωρωπός 41-30 53

6.Αιολικός 43-32 49

7.Κερατσίνι 34-25 44

8.Ολυμπιακός Λαυρίου 49-41 41

9.Κορωπί 33-34 40

10.Α.Ε. Περάματος 28-37 40

11.Άρης Αμφιάλης 28-34 37

12.Ελλάς Ποντίων 28-34 34

13.Αμφιάλη 29-51 33

14.Διαγόρας Αγ. Παρ. 27-54 27

15.Μαρκό 21-64 17

16.Δάφνη Δαφνώνα 14-65 11

* Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Καλλονή, ενώ υποβιβάσθηκαν η Δάφνη Χίου, η Μαρκό, ο Διαγόρας Αγ. Παρασκευής, η Αμφιάλη, κι η Ελλάς Ποντίων.

10oς ΟΜΙΛΟΣ (30η αγ.)

Ακρίτας - Γιούχτας 1-0

Αετός Ανωγείων - ΑΣ Ιεράπετρας 2-2

ΑΣΗ Γωνιά - Μοχός 1-0

Επισκοπή - Μινώταυρος 0-1

Χανιά - Πατούχας 4-3

ΠΑΟΚ - Αστέρας Ρεθύμνου 3-1

Αναγ. Ιεράπετρας - Σπάθα 5-1

Ηρόδοτος - Ρούβας 3-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Χανιά 81-16 80

2.Γιούχτας 57-18 69

3.Αναγ. Ιεράπετρας 54-32 51

4.Ρούβας 47-40 50

5.Αστέρας Ρεθ. 40-27 45

6.ΠΑΟΚ 48-32 44

7.Πατούχας 49-46 43

8.Ακρίτας 47-43 41

9.Ηρόδοτος 38-37 40

10.Επισκοπή 30-31 39

11.Σπάθα 45-51 37

12.Αετός Ανωγείων 47-65 35

13.Μινώταυρος 32-49 35

14.Μοχός 22-43 22

15.ΑΣΗ Γωνιά 21-67 17

16.ΑΣ Ιεράπετρας 22-84 9

* Ο Αστέρας Ρεθύμνου έχει -2 βαθμούς

* Ο ΠΑΟΚρουσώνας έχει 1 μηδενισμό και -3 βαθμούς

Ολυμπιακός

Ξορκίζοντας τον Κόντε

Ο Γιάννης Φιλέρης θυμάται το γκολ του Κόντε και πιστεύει ότι το φάντασμα του προ 20ετίας αποκλεισμού ξορκίστηκε οριστικά από το ευτυχισμένο Καραϊσκάκη στο 3-1 του Φορτούνη.

Longread

Οι 11 κορυφαίοι Βραζιλιάνοι της Ελλάδας

Το Contra.gr επέλεξε και σας παρουσιάζει τους 11 καλύτερους Βραζιλιάνους που έχουν αγωνιστεί στην Ελλάδα. Χωρίς σύστημα, με τον Πάουλο Κάμπος στον πάγκο! Ψηφίστε τον κορυφαίο κατά τη γνώμη σας!