Ισοπαλία που δεν άρεσε σε κανέναν στην "AEL FC Arena"

H ΑΕΛ προηγήθηκε στο 80' με τον Ναζλίδη όμως η ΑΕΛ απάντησε με τον Νίκιτς στο 84' και έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 που τις κράτησε αμφότερες κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ / ΛΑΡΙΣΑ - ΚΕΡΚΥΡΑ (ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ / Eurokinissi Sports)
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ / ΛΑΡΙΣΑ - ΚΕΡΚΥΡΑ (ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

ΑΕΛ και Κέρκυρα αντιμετώπισαν το μεταξύ τους ματς για την 19η αγωνιστική της Super League ως "τελικό" αφού έχουν και οι δύο ως στόχο την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία, ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα μάλλον... ξενέρωσε και τις δύο αφού αν και σκόραραν λίγο πριν το φινάλε πήραν μόλις έναν βαθμό. Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας (το αντίθετο μάλιστα) και στο πρώτο μέρος δύο ήταν οι πραγματικές καλές φάσεις που είχαν κοινό παρονομαστή τους φιλοξενούμενους: στο 23' το σουτ του Τουράμ έστειλε τη μπάλα να περάσει δίπλααπό την εστία του Ξενοδόχοβ ενώ τρία λεπτά αργότερα και μετά από διαδοχικές "κοφτές" ντρίμπλες του Βραζιλιάνου με θύμα τον Τικό, Γεωργίου και Κόντος απέτυχαν να νικήσουν τον γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση δεν άλλαξε δραματικά, με το θέαμα να είναι φτωχό και την Κέρκυρα να εξακολουθεί να έχει τις περισσότερες επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ, όμως στο 80' η "AEL FC Arena" σηκώθηκε στο... πόδι! Ο Αβραάμ μπήκε στην περιοχή και έκανε την πάσα, ο Γκόμες δεν μπόρεσε να απομακρύνει εντυπωσιακά και η μπάλα έφτασε στον Ναζλίδη, με το πλασέ του να στέλνει τη μπάλα να χτυπήσει πρώτα στη ρίζα του αριστερού δοκαριού του Κουτζαβασίλη και έπειτα να περνάει αργά και βασανιστικά την γραμμή του τέρματος.

Οι (ξέφρενοι) πανηγυρισμοί των γηπεδούχων δεν κράτησαν όμως για πολύ, για την ακρίβεια μόνο τέσσερα λεπτά, με τον Νίκις να πιάνει κεφαλιά στην κίνηση μετά από εκτέλεση κόρνερ του Επστάιν και να ισοφαρίζει σε 1-1. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ναζλίδης παραλίγο να γίνει ήρωας για την ομάδα του Σάκη Τσιώλη πετυχαίνοντας και δεύτερο γκολ όμως η κεφαλιά του έφυγε εκτός εστίας και έτσι το τελικό 1-1 άφησε και τις δύο ομάδες... παραπονεμένες αφού παραμένουν καθηλωμένες στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΑΕΛ: Ξενοδόχοβ, Μονιάκης (67' Κόντορ), Τικό (46' Γκουλουζάντε), Φάρκας, Γκόλιας, Μασαλέσα, Ντέλετιτς, Βαρέλα (74' Τσάκο), Καπό, Ναζλίδης, Αβραάμ

ΚΕΡΚΥΡΑ: Κουτζαβασίλης, Κεϊτά (66' Νίκιτς), Ντιμιτρόφσκι, Γεωργίου, Γκομές, Κόντος (66' Ζορμπάς), Σιόντης (83' Γεωργακόπουλος), Ιωάννου, Επστάιν, Ντιόγκο, Τουράμ