ΠΑΟΚ - Ατρόμητος 1-1

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στον Ατρόμητο, πληρώνοντας την κάκιστη εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά και την αδυναμία να "καθαρίσει" το παιχνίδι στο πρώτο μέρος. Ο Λαζαρίδης "χρυσός" σκόρερ για τους Περιστεριώτες.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλα δεν κατάφερε να τη μετουσιώσει σε ευκαιρίες. Στον αντίποδα, οι παίκτες του Ατρόμητου ήταν εμφανές πως μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να διατηρήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν και να χτυπήσουν στην κόντρα-επίθεση. Μοναδική αξιόλογη φάση μέχρι το 25', ένα σουτ του Γκάρι Ροντρίγκες λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή στο 15ο λεπτό, το οποίο απέκρουσε με δυσκολία ο Βασίλης Μπάρκας.

Οι γηπεδούχοι, μετά το 25', ανέβασαν την απόδοσή τους και με... πρωτεργάτες τους Ρόμπερτ Μακ και Δημήτρη Πέλκα, πίεσαν για το πολυπόθητο γκολ. Τελικά, η προσπάθειά τους απέδωσε "καρπούς" στο 30'. Σ' εκείνο το σημειο ο Σλοβάκος επιθετικός έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Περιστεριωτών, ύστερα από εξαιρετική κάθετη του Πέλκα και με όμορφο πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ θέλησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ προκειμένου να "καθαρίσει" την υπόθεση νίκη, αλλά ο Μπάρκας, σε δύο περιπτώσεις, αρνήθηκε το γκολ στον ιδιαίτερα δραστήριο Πέλκα (35', 37').

Οι Περιστεριώτες μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος κι έχασαν μία σημαντική ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα στο 48', αλλά το πλασέ του Στέφανο Ναπολεόνι πέρασε πάνω από την εστία του Μάρκου Βελλίδη. Ο "Δικέφαλος" δεν έφτασε στην απόδοση του πρώτου ημιχρόνου, αλλά είχε τρεις καλές στιγμές με τους Πέλκα (51', 57') και Μακ (53'), οι οποίες όμως δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Στο 63ο λεπτό, ο Τούντορ αναγκάστηκε να προβεί σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή μετά από αυτή του Ζάιρο, καθώς ο Ροντρίγκες ένιωσε ενοχλήσει στον δικέφαλο.

Η αλλαγή "αποδιοργάνωσε" τον ΠΑΟΚ και έδωσε την ευκαιρία στον Ατρόμητο να κυνηγήσει το πολυπόθητο γκολ. Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε αρκετά αβίαστα λάθη, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Ατρόμητου να τα εκμεταλλευτούν και να ισοφαρίσουν στο 80ό λεπτό με τον Νίκο Λαζαρίδη. Ο Χαβιέρ Ούμπιδες εκτέλεσε το φάουλ κι ο έμπειρος αμυντικός με κεφαλιά, παρά την προσπάθεια του Ρικάρντο Κόστα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ, αλλά οι παίκτες του Δέλλα άντεξαν και πήραν μία σπουδαία ισοπαλία.

Ο "γερόλυκος" Νίκος Λαζαρίδης ήταν γι' ακόμη μία φορά μεταξύ των διακριθέντων, πετυχαίνοντας μάλιστα το "χρυσό γκολ" της ομάδας του. Όμως, ο Βασίλης Μπάρκας αξίζει τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη για τις εντυπωσιακές επεμβάσεις που πραγματοποίησε καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, κρατώντας την ομάδα του μέσα στο ματς.

Ολόκληρη η ομάδα του ΠΑΟΚ για την αδυναμία να "καθαρίσει" το παιχνίδι, παρότι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι παίκτες του Ιγκόρ Τούντορ είχαν την υπεροχή.

Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε... διπρόσωπος και "πέταξε" δύο σημαντικούς βαθμούς στη μάχη που δίνει για την κατάληψη της δεύτερης θέσης. Η ομάδα του Τούντορ έδειξε θετικά στοιχεία στο πρώτο μέρος, είχε καλή παρουσία στον τομέα της δημιουργίας και της ανάπτυξης, αλλά δεν κατάφερε να "κλειδώσει" το "τρίποντο", με αποτέλεσμα να το πληρώσει. Όσον αφορά στους Περιστεριώτες, ήταν εμφανέστατα καλύτεροι στο δεύτερο μέρος και μετά την είσοδο του Δημήτρη Παπαδόπουλου περισσότερο επιθετικοί. Από το 65ο λεπτό και ύστερα, υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο κι αν ο Στέφανο Ναπολεόνι είχε καλύτερα τελειώματα θα μπορούσε να χαρίσει ακόμα και τη νίκη στην ομάδα του.

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Κίτσιου, Βίτορ, Κόστα, Κοροβέσης, Τζιόλης, Τσίμιροτ, Πέλκας, Ζάιρο (27' Μυστακίδης), Ροντρίγκες (57' Γκολάσα), Μακ.

Ατρόμητος: Μπάρκας, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπιτόλο, Στοιτσεφ, Ούμπιδες, Κεϊτά, Μπάλλας (46' Μπρίτο), Ναπολεόνι (86' Κοντοές), Λε Ταλέκ (63' Παπαδόπουλος).

18:32
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Κίτσιου, Βίτορ, Κόστα, Κοροβέσης, Τζιόλης, Τσίμιροτ, Πέλκας, Ζάιρο, Ροντρίγκες και Μακ.
18:33

18:38
H θερμοκρασία αυτή την ώρα είναι στους 12 βαθμούς Κελσίου
18:38

18:38
Οι δύο ομάδες και οι διαιτητές έχουν κάνει μία βόλτα στο γήπεδο και σε λίγο αναμένεται να αρχίσει το ζέσταμα
18:41
Ο ΠΑΟΚ ψάχνει την μεταγραφή της τελευταίας στιγμής. Ο Κριστιάν Τσάβες έμεινε ελεύθερος αφού κέρδισε την προσφυγή από τον ΠΑΟΚ και αυτό φέρνει εξελίξεις. Διαβάστε το ρεπορτάζ του Sport24 εδώ:
18:47
Η ενδεκαδα του Ατρομήτου: Μπάρκας, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπιτόλο, Στοιτσεφ, Ούμπιντες, Κεϊτά, Μπάλλας, Ναπολεόνι, Λε Ταλέκ
18:47
Ο πάγκος του ΠΑΟΚ: Μελίσσας,Σκόνδρας, Γκολάσα, Μαλεζάς, Κάτσε, Μυστακίδης, Σάμπο
18:48
Ο πάγκος του Ατρομήτου: Γκορμπούνοφ, Κοντοές, Κούρος, Μπρίτο, Λημνιός, Γρόντης, Παπαδόπουλος
18:49
Ο ΠΑΟΚ έχει επτά απουσίες: Τους τιμωρημένους Μπερμπάτοφ, Τζαβέλλα, Αθανασιάδη και τους τραυματίες Λέοβατς, Χαρίσης, Κωνσταντινίδη, Γλύκο
18:50
Από την δική του πλευρά, ο Ατρόμητος έχει απόντες τους Ουσέρο (τιμωρημένος) και Γκαρσία (τραυματίας)
18:53
Αρχικά οι τερματοφύλακες και στη συνέχεια οι παίκτες των δύο ομάδων βγαίνουν για προθέρμανση. Απογοητευτική η εικόνα στις κερκίδες...
18:59
Ζέσταμα από τους τερματοφύλακες
18:59
Η ομάδα του ΠΑΟΚ...
19:10
Ο Μακ έγινε για δεύτερη φορά πατέρας και έχει έξτρα κίνητρο να πετύχει γκολ και να το αφιερώσει στον νεογέννητο γιο του.
19:12
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ανδρέας Παππάς από τον σύνδεσμο Αθηνών με βοηθούς τους τους Κούλα Χασάν (Ξάνθης) και Χρήστο Μπαλτά (Αχαΐας). Τέταρτος διαιτητής είναι ο Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας).
19:20
Στο σημερινό ματς τιμάται ο Διονύσης Χασιώτης που αγωνίστηκε στον ΠΑΟΚ από το 1999 έως το 2007 και συμμετείχε στις κατακτήσεις των δύο τελευταίων Κυπέλλων. Συνολικά συμμετείχε σε 200 ματς και σημείωσε 7 γκολ. Τη βράβευση έκανε ένας άλλος βετεράνος, ο Γιώργος Κούτσης.
19:31
1' Έναρξη του αγώνα.
19:35
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.
19:40
Ο ΠΑΟΚ έχει την υπεροχή, αλλά δεν έχει καταφέρει -μέχρι στιγμής- να τη μετουσιώσει σε φάσεις.
19:45
Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα προσπαθούν να "χτυπήσουν" στην κόντρα επίθεση, αλλά χωρίς επιτυχία.
19:47
15' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ροντρίγκες επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Ούμπιδες, αλλά ο Μπάρκας δεν αιφνιδιάστηκε και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
19:50
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Κεϊτά.
19:55
24' Ο Ζάιρο γύρισε με τακουνάκι στον Κίτσιου, αλλά το σουτ του Έλληνα μπακ κόντραρε στον Λαζαρίδη και κατέληξε άουτ.
19:56
24' Ο Μακ εκτέλεσε συρτά το κόρνερ, γυρίζοντας στον Ροντρίγκες, αλλά ο άσος από το Πράσινο Ακρωτήρι έστειλε από το ύψος του πέναλτι την μπάλα άουτ.
19:57
25' Δυνατό σουτ του Τζιόλη, η μπάλα άουτ.
19:57
Ο Ζάιρο έχει πέσει στο έδαφος, καθώς αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.
19:57
Ο Βραζιλιάνος θα γίνει αναγκαστική αλλαγή. Ετοιμάζεται ο Μυστακίδης.
20:00
27' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ζάιρο εκτός, ο Μυστακίδης εντός.
20:01
Κατοχή: 65% - 35%
20:01
30' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Μακ έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ατρόμητου, ύστερα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Πέλκα και με όμορφο πλασέ νίκησε τον Μπάρκα για το 1-0!
20:03
31' Κίτρινη κάρτα στον Μακ γιατί έβγαλε τη φανέλα του.
20:04
"Καλώς ήρθες Αλεξέι", έγραφε στη φανέλα ο Σλοβάκος, ο οποίος έγινε σήμερα για δεύτερη φορά πατέρας.
20:06
35' Εξαιρετική συνεργασία των Μακ και Πέλκα, αλλά ο Μπάρκας μπλόκαρε το πλασέ του δεύτερου.
20:07
Πάνω-κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά. Έχει αποκτήσει ρυθμό ο αγώνας.
20:08
37' Νέο σουτ του Πέλκα, μπλόκαρε σταθερά ο Μπάρκας.
20:08
Σε εξαιρετική βραδιά ο Έλληνας άσος του ΠΑΟΚ.
20:09
Τελικές: 8(5) - 0(0)
20:15
O ΠΑΟΚ κυκλοφορεί την μπάλα και προσπαθεί να βρει χώρους προς την αντίπαλη εστία.
20:16
Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.
20:17
45 +1' Μακρινό σουτ του Κίτσιου, μπλόκαρε σταθερά ο Μπάρκας.
20:19
45 +3' Άστοχο σουτ από τον Μπάλλα.
20:19
45 +3' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 1-0.
20:33
46' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μπάλλας εκτός, ο Μπρίτο εντός.
20:33
46' Έναρξη του δευτέρου μέρους.
20:36
48' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Ο Ναπολεόνι βγήκε στην πλάτη της άμυνας, έκανε το κοντρόλ, πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Βελλίδη!
20:37
Ο Ατρόμητος "πατάει" καλύτερα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.
20:39
51' Σέντρα σουτ του Πέλκα, λίγο έξω από την εστία του Μπάρκα.
20:40
53' Σουτ του Μακ, άστοχο.
20:42
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Ροντρίγκες.
20:43
Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ.
20:45
57' Ωραίο σουτ του Πέλκα, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπάρκας!
20:45
57' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γκολάσα στη θέση του Ροντρίγκες.
20:45
Σταθερός ο νεαρός γκολκίπερ του Ατρόμητου.
20:49
62' Σουτ του Ναπολεόνι, πάνω στον Στόιτσεφ.
20:51
63' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Παπαδόπουλος εντός, ο Λε Ταλέκ εκτός.
20:53
Κατοχή: 55% - 45%
20:54
Ο Ατρόμητος έχει αναλάβει τα ηνία του παιχνιδιού στα τελευταία λεπτά και πιέζει για το γκολ.
20:55
Αρκετά αβίαστα λάθη από τους παίκτες του "Δικεφάλου".
20:56
68' Μακρινό σουτ του Τσίμιροτ, άουτ.
20:56
69' Κίτρινη κάρτα στον Πέλκα.
20:57
69' Άστοχο σουτ του Στόιτσεφ.
21:01
73' Μακρινό σουτ του Ούμπιδες, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
21:03
75' Σέντρα του Κιβρακίδη από δεξιά, ο Ρικάρντο Κόστα απομάκρυνε σε κόρνερ προτού φανεί απειλητικος ο Παπαδόπουλος.
21:04
76' Αδύναμο σουτ του Μπρίτο, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
21:06
78' Κίτρινη κάρτα στον Κεϊτά.
21:07
79' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση.
21:09
80' ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο! Ο Ούμπιδες εκτέλεσε το φάουλ, ο Λαζαρίδης πήρε την κεφαλιά και παρά την προσπάθεια του Κόστα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1!
21:13
85' Αντεπίθεση για τον Ατρόμητο, διαγώνιο σουτ του Στόιτσεφ, η μπάλα άουτ.
21:14
86' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Κοντοές στη θέση του Ναπολεόνι.
21:19
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
21:20
O ΠΑΟΚ πιέζει για το γκολ, αλλά ο Ατρόμητος "αντέχει".
21:20
92' Κίτρινη κάρτα στον Μπάρκα για καθυστερήσεις.
21:21
93' Κεφαλιά του Παπαδόπουλου, στην αγκαλιά του Βελλίδη.
21:21
93' Τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στον Ατρόμητο, πληρώνοντας την κάκιστη εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά και την αδυναμία να "καθαρίσει" το παιχνίδι στο πρώτο μέρος.