Hρακλής - Ολυμπιακός 0-2

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μία ακόμη νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα επικρατώντας πολύ εύκολα με 2-0 του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο στο εξ αναβολής παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής. Ντουρμάζ και Ιντέγε τα γκολ των πρωταθλητών.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ακόμα και με ρυθμό ρελαντίο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα να ελέγξει απόλυτα το ματς. Οι χαφ του κυκλοφορούσαν με χαρακτηριστική άνεση την μπάλα και παρά το γεγονός ότι δεν έβγαζαν φάσεις, κρατούσαν τον αντίπαλο μακριά από κάθε σκέψει δικής του δραστηριότητας.

Από το 13', με τη βοήθεια στημένης μπάλας, προηγήθηκε στο σκορ (φάουλ του Ντουρμάζ, το "έφαγε" από τη γωνία του ο Περνίς), γεγονός που βοήθησε τους "ερυθρόλευκους" να παίξουν με ακόμη μεγαλύτερη άνεση κόντρα σ' έναν Ηρακλή που στο πρώτο 20λεπτο δεν είχε καν τελική.

Ο Γηραιός απείλησε για πρώτη-και για τελευταία φορά- στο πρώτο ημίχρονο με το φάουλ του Ρομάνο στο 31' που έβγαλε ο Ρομπέρτο αλλά στο τέλος δεν κατάφεραν καν να πάνε καν με το 0-1 στα αποδυτήρια. Στο 44' ο Φορτούνης πρόλαβε να γυρίσει την μπάλα και ο Ιντέγε έγραψε με κεφαλιά το 0-2.

Το δεύτερο μέρος αποτέλεσε μία πολύ εύκολη υπόθεση για τους πρωταθλητές αφού ο Ηρακλής, παρά το γεγονός ότι κέρδισε μέτρα, δεν έγινε ποτέ ιδιαίτερα απειλητικός. Εξαίρεση ήταν οι δύο φάσεις με πρωταγωνιστή τον Μοντέιρο στο 48' και στο 74' με τα σουτ του παίκτη του Γηραιού να περνούν άουτ.

Ο Ολυμπιακός πάντως δεν προβληματίστηκε. Ο Σίλβα φρέσκαρε την ομάδα και στο...χαλαρό είδε την ομάδα να διατηρεί με άνεση τα σκήπτρα της στο ματς. Στο 93' μάλιστα ο Ολυμπιακός άγγιξε το τρίτο γκολ με το σουτ του Ερνάνι που εξουδετέρωσε ο Περνίς.

Ο Ντουρμάζ έλυσε, πολύ γρήγορα είναι η αλήθεια, το γόρδιο δεσμό του γκολ και απάλλαξε από το όποιο άγχος τους συμπαίκτες του. Οσο έπαιξε ο Τούρκος ήταν κινητικός όπως άλλωστε και ο Φορτούνης.

Αδύναμος Κρίκος

Ο Περνίς έστησε το τοίχος στη φάση του 13', ανάγκασε τον αντίπαλο να σουτάρει από την πλευρά του, αλλά στο τέλος μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα του. Εχει ευθύνη!

Ο Ολυμπιακός διατηρεί σε υψηλά επίπεδα το βαθμό της ετοιμότητάς του για τα δεδομένα του ελληνικού πρωταθλήματος μολονότι δεν έχει άλλο κίνητρο. Το πιστώνεται ο προπονητής του που αν μην τι άλλο δείχνει σοβαρός και μεθοδικός. Ο Ηρακλής άργησε πολύ να μπει στο πνεύμα του ματς.

Ηρακλής: Πέρνις, Μπουκουβάλας, Κυριακίδης, Ζιαμπάρης, Στάμου (76' Καραγκούνης), Καρασαλίδης, Ιντζόγλου, Πασάς (62' Περόνε), Μοντέιρο, Ρομάνο (80' Ρομάνο), Βέλλιος.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Μαζουακού, Μιλιβόγιεβιτς, Ζντιέλαρ (59' Κασάμι), Φορτούνης, Ντουρμάζ (76' Πάρντο), Φουστέρ (70' Ερνάνι), Ιντέγε.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΓΚΟΛ:

ΔΕΙΤΕ ΤΟ 0-1:

ΔΕΙΤΕ ΤΟ 0-2:

ΤΟ LIVE

19:01
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη του ματς, Ηρακλής - Ολυμπιακός, από το "Καυτανζόγλειο".
19:03
Είναι εξ' αναβολής αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της SuperLeague. Το ματς δεν είχε διεξαχθεί για λόγους ασφαλείας, καθώς ήταν προγραμματισμένο λίγες ημέρες μετά το διακοπέν ματς ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδας, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.
19:06
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις από το "Καυτανζόγλειο".
19:07
Ο Μάρκο Σίλβα έχει επιλέξει για την αρχική ενδεκάδα, τους: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Μαζουακού, Μιλιβόγιεβιτς, Ζντιέλαρ, Φορτούνη, Ντουρμάζ, Φουστέρ και Ιντέγιε.
19:09
Από την πλευρά του Ηρακλή, ο Νίκος Παπαδόπουλος ξεκινά τους εξής: Πέρνις, Μπουκουβάλα, Κυριακίδη, Ζιαμπάρη, Στάμου, Καρασαλίδη, Ιντζόγλου, Πασά, Μοντέιρο, Ρομάνο και Βέλλιο.
19:11
Μόνο ένας Έλληνας στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού, ο Κώστας Φορτούνης. Οκτώ Έλληνες στην ενδεκάδα του Ηρακλή. Οι Πέρνις, Μοντέιρο και Ρομάνο.
19:12
Στον πάγκο του "Γηραιού" βρίσκονται οι: Γιαννίκογλου, Περόνε, Ζαμπάζης, Πουρτουλίδης, Λεοζίνιο, Μπουλούτ και Καραγκούνης.
19:13
Σε αυτό των "ερυθρόλευκων" οι: Καπίνο, Κασάμι, Πουλίδο, Σιόβας, Ερνάνι, Πάρντο και Σεμπά.
19:15
Διαιτητής ο Αλέξανδρος Αρετόπουλος από το σύνδεσμο Τρικάλων. Βοηθοί του ο Ευθύμιος Κουρέντας από τον ίδιο σύνδεσμο και ο Παναγιώτης Κασσαβέτης από το σύνδεσμο Αιτωλοακαρνανίας.
19:15
Σχετικά καλή παράδοση για τον Ολυμπιακό. Μετρά 23 νίκες, 16 ματς ήρθαν ισόπαλα, ενώ 12 φορές κέρδισε ο Ηρακλής. Στα τελευταία δυο παιχνίδια, ωστόσο, ο "Γηραιός" μετρά δυο νίκες με 2-1 και 1-0. Στο 2-1 ο Ηρακλής έχανε μέχρι το 78ο λεπτό, όμως στο 79' ο Μάρα και στο 86' ο Βέλλιος χάρισαν το τρίποντο.

19:23
Ο Ολυμπιακός είναι στην πρώτη θέση της κατάταξης με 76 βαθμούς, ο Ηρακλής στη 13η με 31 βαθμούς.
19:23
Υπερδιπλάσια η βαθμολογική απόσταση που χωρίζει τους δύο αντιπάλους.
19:24
Στους 20 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία στη Θεσσαλονίκη.
19:25
Χωρίς νίκη από τις 14 Φλεβάρη ο Ηρακλής. Σχεδόν δύο μήνες.
19:33

1'

Έναρξη του ματς στο "Καυτανζόγλειο"
19:34
Σε "ερυθρόλευκα" πόδια η μπάλα, σε αυτά τα πρώτα δευτερόλεπτα.
19:36

4'

Αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Άλλωστε, είναι τα πρώτα δευτερόλεπτα στην αναμέτρηση.
19:37
Ο Φορτούνης βγαίνει αρκετά πίσω για να υποδεχθεί την μπάλα και να "μοιράσει" παιχνίδι.
19:39
Στο δεξί άκρο κινείται ο Νταβίντ Φουστέρ, όπως φαίνεται από την παράταξη στα πρώτα λεπτά.
19:39
Στην κορυφή της επίθεσης του Ηρακλή ο Απόστολος Βέλλιος.
19:40

7'

Σε θέση οφσάιντ τώρα ο επιθετικός του "Γηραιού".
19:40

8'

Φάουλ του Μαζουακού στον Ζιαμπάρη.
19:43

10'

Φάουλ του Ζιαμπάρη στον Φορτούνη, λίγα μέτρα έξω από την περιοχή.
19:45

12'

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ στο "Καυτανζόγλειο". Ο Τζίμι Ντουρμάζ αναλαμβάνει την απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Πέρνις δεν μπορεί να αντιδράσει.
19:45
Εξαιρετική η εκτέλεση του Σουηδού, φέρει μικρή ευθύνη ο Τσέχος καθώς δεν κάλυψε τη γωνία του.
19:47

15'

Κερδίζει το κόρνερ ο Ηρακλής, όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο για το "Γηραιό".
19:49

17'

Φάουλ του Ζντιέλαρ στον Καρασαλίδη.
19:50

18'

Κόρνερ παραχωρεί ο Μπουκουβάλας, υπό τον κίνδυνο του Ντουρμάζ.
19:51

18'

Ο Ντουρμάζ το εκτελεί, ο Φουστέρ πιάνει το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα ψηλά άουτ.
19:53
Οι αναπληρωματικοί του Ολυμπιακού περνούν το χρόνο με τη βοήθεια της τεχνολογίας, πριν την έναρξη:
19:55
Ντουρμάζ και Φορτούνης ήταν πάνω από την μπάλα. Ο πρώτος ανέλαβε την εκτέλεση, δικαιώθηκε και πανηγυρίζει με το δεύτερο:
19:55

23'

Ο Φουστέρ βγάζει μια σέντρα-πάσα για τον Ντουρμάζ, η κεφαλιά του Σουηδού άστοχη.
19:58
Πολλά, επιπόλαια, λάθη από τους γηπεδούχους. Δεν μπορούν να αλλάξουν ούτε μπαλιά σε ορισμένες φάσεις.
19:59

26'

Σουτ του Καρασαλίδη, απελπιστικά άστοχο.
20:00

27'

Ο Φουστέρ κερδίζει φάουλ από τον Ιντζόγλου.
20:01

29'

Σουτ του Κυριακίδη, καλύτερο από το προηγούμενο του Καρασαλίδη. Ούτε όμως αυτό ανησύχησε τον Ρομπέρτο.
20:02

30'

Ο Μποτία κόβει με φάουλ τον Βέλλιο.
20:02

30'

Και κίτρινη κάρτα στον Ισπανό, ο οποίος έκοψε με τον αγκώνα στο στήθος τον Βέλλιο.
20:03

31'

Ο Ρομάνο εκτελεί απευθείας το φάουλ, ο Ρομπέρτο με εξαιρετική επέμβαση απομακρύνει την μπάλα.
20:04
Άλλη μια φάση από το "Καυτανζόγλειο":
20:07
Ο Τζίμι Ντουρμάζ κατά τη στιγμή εκτέλεσης του φάουλ, από το οποίο προέκυψε το μοναδικό γκολ του ματς, μέχρι στιγμής:
20:09

37'

Ο Μπουκουβάλας κάνει τη σέντρα, ο Βέλλιος προσπαθεί να κάνει την προβολή, αλλά ο Μποτία τον προλαβαίνει κι απομακρύνει σε κόρνερ.
20:11

38'

Κεφαλιά του Φουστέρ, η μπάλα στην αγκαλιά του Περνίς.
20:12

41'

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης κάνει το σουτ, αλλά ο Πέρνις είναι σε ετοιμότητα κι απομακρύνει τον κίνδυνο.
20:16

44'

ΓΚΟΛ! 0-2! Ο Φορτούνης βγαίνει από τα δεξιά, κάνει τη σέντρα, ο Ιντέγε με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι νικά τον Πέρνις.
20:18
Το πρώτο γκολ...
20:18
Ημίχρονο στο "Καυτανζόγλειο". Ο Ολυμπιακός προηγείται 2-0 με τα γκολ των Ντουρμάζ (εκτέλεση φάουλ) και Ιντέγε.
20:33
Οι δύο σκόρερς του Ολυμπιακού στο ματς:
20:35

46'

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο στο "Καυτανζόγλειο".
20:35
Καμία αλλαγή από Νίκο Παπαδόπουλο και Μάρκο Σίλβα, σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.
20:37

48'

Ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Μοντέιρο κινείται από τα δεξιά, αποφεύγει τον Μαζουακού, κάνει το σουτ με το αριστερό συγκλίνοντας προς το κέντρο, αλλά δεν μπόρεσε να δώσει στην μπάλα πορεία προς τα δίχτυα.
20:39
Μπορεί να μην είναι κατάμεστο το "Καυτανζόγλειο", ωστόσο οι οπαδοί του "Γηραιού" που βρίσκονται εκεί έχουν δημιουργήσει καλή ατμόσφαιρα:
20:40

50'

Σε θέση οφσάιντ ο Μοντέιρο.
20:41

52'

Οφσάιντ ο Μπουκουβάλας.
20:42
Χωρίς σχέδιο, χωρίς προσανατολισμό ο Ηρακλής στο γήπεδο.
20:43

54'

Ο Στάμου ανακόπτει με φάουλ τον Φορτούνη.
20:43

54'

Ο Καρασαλίδης παραχωρεί κόρνερ στην εξέλιξη της φάσης.
20:45
Ο Σαλίνο ίπταται σε μια "ακροβατική" προσπάθεια να ελέγξει την μπάλα:
20:45

56'

Σουτ του Φορτούνη, συρτό από μακριά, ο Πέρνις μπλοκάρει.
20:47

57'

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης προσπαθεί να τελειώσει μόνος του τη φάση, υποδεχόμενος την μπάλα στο ύψος του πέναλτι μετά από γύρισμα του Ντουρμάζ, αντί να δώσει στον ελεύθερο Φουστέρ με αποτέλεσμα το σουτ να μπλοκαριστεί από τους αμυντικούς του Ηρακλή.
20:48

58'

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μάρκο Σίλβα βάζει στον αγωνιστικό χώρο τον Κασάμι αντί του Ζντίελαρ.
20:49

60'

Φάουλ του Μαζουακού στον Μοντέιρο.
20:49

60'

Κεφαλιά του Ρομάνο, η μπάλα πολύ ψηλά.
20:51

62'

Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Περόνε περνά στη θέση του Πασά.
20:52
Θέλει να κάνει σαφώς πιο επιθετική την ομάδα του, ο Νίκος Παπαδόπουλος.
20:53

64'

Φάουλ του Μιλιβόγιεβιτς στον Μπουκουβάλα.
20:55

64'

Και κίτρινη κάρτα στο Σέρβο χαφ του Ολυμπιακού.
20:57
Ο Αρετόπουλος έχει διακόψει το ματς. Έχει καλέσει τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.
20:57
Κανονικά συνεχίζεται το ματς.
20:58

69'

Φάουλ του Ζιαμπάρη στον Ντουρμάζ.
20:58

69'

Και κίτρινη κάρτα στον κεντρικό αμυντικό του Ηρακλή.
21:00

70'

Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μάρκο Σίλβα βάζει τον Ερνάνι, ο οποίος παίρνει τη θέση του Φουστέρ.
21:02
Οδεύουμε προς το τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης. Ο Ηρακλής παραμένει ακίνδυνος. Άχρωμο, άοσμος, άγευστος.
21:04

74'

Ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Μπουκουβάλας βρίσκει ρήγμα στο αριστερό αμυντικό άκρο του Ολυμπιακού, "σπάει" την μπάλα στο κέντρο για τον Μοντέιρο, το τελείωμα του οποίου δεν είναι και το καλύτερο.
21:06

76'

Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ντουρμάζ, σκόρερ του πρώτου γκολ, δίνει τη θέση του στον Φελίπε Πάρντο.
21:06
Αλλαγή ετοιμάζει και ο Νίκος Παπαδόπουλος. Αναγκαστική, γιατί ο Στάμου δεν μπορεί να συνεχίσει.
21:07

78'

Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Καραγκούνης στη θέση του Στάμου.
21:08

79'

Φάουλ του Μιλιβόγιεβιτς στον Ρομάνο.
21:09

80'

Και ο Νίκος Παπαδόπουλος ολοκληρώνει τις αλλαγές του. Ο Λεοζίνιο περνά στη θέση του Ντιέγκο Ρομάνο.
21:12
Ο πρόεδρος του Ηρακλή, Σπύρος Παπαθανασάκης, με τους Χουάντερσον και Λάζαρο Παπαδόπουλος παρακολουθεί το ματς:
21:15
Μπλεγμένος σε λάθος επιλογές, ο Ηρακλής παραμένει θεατής της αναμέτρησης.
21:18

87'

Ο Περνίς κάνει λάθος έξοδο, ο Ντα Κόστα πιάνει την κεφαλιά αλλά δεν μπορεί να παραβιάσει για τρίτη φορά την εστία του Τσέχου γκολκίπερ.
21:19

89'

Ο Ζιαμπάρης είναι στο έδαφος μετά από την έξοδο του Ρομπέρτο.
21:19

90'

Την κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Ρομπέρτο.
21:20

91'

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων στο "Καυτανζόγλειο".
21:22

93'

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ερνάνι κάτι ο,τι θέλει στην παραπαίουσα άμυνα του Ηρακλή, κάνει και το σουτ αλλά δεν μπορεί να νικήσει τον Πέρνις.
21:23
Ο Φορτούνης σκοράρει αλλά έχει υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.
21:24

95'

Απογοητευτικό το σουτ του Μαζουακού.
21:24
Τέλος στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός παίρνει τη νίκη με 2-0 επί του Ηρακλή χάρη στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ και την κεφαλιά του Ιντέγιε.