ΠΑΣ Γιάννινα - Παναιτωλικός 2-0

Την δεύτερη σερί νίκη του στη Super League πανηγύρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στον Παναιτωλικό (2-0). Λίλα και Ακόστα τα γκολ για τους Γιαννιώτες που δείχνουν να "παίρνουν" μπροστά.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Από νωρίς ο ΠΑΣ έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Πετράκη μπήκαν με όρεξη στο παιχνίδι και απείλησαν πρώτη φορά στο 5' σε σου του Ακόστα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ίλιτς έκανε το γύρισμα στον Μανιά, εκείνος έπιασε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και στο 26' έχασαν νέα ευκαιρία για γκολ με τον Ίλιτς να νικάται από τον Κυριακίδη. Παρά την ανωτερότητα του ΠΑΣ το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο μέρος. Ο Παναιτωλικός έμοιαζε μπλοκαρισμένος, χωρίς φαντασία στο παιχνίδι και ο ΠΑΣ το εκμεταλλεύτηκε. Στο 73' τελικά μετά από κόρνερ του Ίλιτς, ο Λίλα πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Κυριακίδη για το 1-0.

Μετά το γκολ ο Παναιτωλικός που δεν είχε άλλη επιλογή βγήκε μπροστά προκειμένου να ψάξει την ισοφάριση. Κάτι τέτοιο δεν ήρθε και τελικά οι γηπεδούχοι "χτύπησαν" και δεύτερη φορά "σφραγίζοντας" το ματς με γκολ του Ακόστα στις καθυστερήσεις.

Πολύ καλός ο Μπράνα Ίλιτς. Ο Σέρβος ήταν ορεξάτος και συμμετείχε σχεδόν σε όλες τις επιθέσεις του ΠΑΣ.

Αδύναμος Κρίκος

Χαμένη έμοιαζε η μεσοεπιθετική γραμμή του Παναιτωλικού που δεν κατάφερε να φτιάξει φάσεις.

Η νίκη στην έδρα του Πανθρακικού με 4-2 την προηγούμενη αγωνιστική φαίνεται πως γέμισε με αυτοπεποίθηση του παίκτες του Γιάννη Πετράκη. Κόντρα στον Παναιτωλικό ήταν καλύτεροι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, και σφράγισαν μια πολύτιμη νίκη.

ΠΑΣ Γιάννινα:Περιστερίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Ναδάλες (93' Καρανίκας), Στρούνα, Τσουκαλάς, Λίλα, Ακόστα, Ίλιτς (90' Ηλιάδης), Μανιάς(82' Γιάκος)

Παναιτωλικός:Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Μάρκος Πάουλο (80' Χαντάκιας), Κέβιν (87' Κλέζιο), Βασιλούδης (79' Οσμάρ Φερέιρα), Μάκος, Κάπελ, Ουάρντα, Μουνιός, Μαρκόβσκι

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Super League 2015-2016

Photo Credits: Action Images

14:46
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε live την αναμέτρηση του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Παναιτωλικό για την 25η αγωνιστική της Super League.
14:48
Ο τεχνικός των Ηπειρωτών, Γιάννης Πετράκης, επέλεξε να ξεκινήσει τους: Περιστερίδη, Μιχαήλ, Τζημόπουλο, Σκόνδρα, Ναδάλες, Στρούνα, Τσουκαλά, Λίλα, Ακόστα, Ίλιτς και Μανιά.
14:48
Στον πάγκο έχει αφήσει τους: Πασχαλάκη, Γαρουφαλιά, Καρανίκα, Ηλιάδη, Γιάκο, Μπέριο και Νικολιά.
14:50
Ο Γιάννης Ματζουράκης για την ομάδα του Αγρινίου έχει ξεκινήσει τους: Κυριακίδη, Μύγα, Κούσα, Μάρκος Πάουλο, Κέβιν, Βασιλούδη, Μάκο, Κάπελ, Ουάρντα, Μουνιός και Μαρκόβσκι
14:51
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων, κάθονται οι: Κριστιάνο, Χαντάκιας, Οσμάρ Φερέιρα, Κλέζιο, Ρουσκουγιέδα, Ρουμπουλάκου και Κόρσιενς.
14:52
Ο ΠΑΣ είναι στην 11η θέση της κατάταξης με 28 βαθμούς, ο Παναιτωλικός στην 7η με 31.
14:53
Η ομάδα του Αγρινίου συνεχίζει τη μάχη της για είσοδο στα Play-offs και το κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.
14:59
Έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.
15:01
Δύο ομάδες της Δυτικής Ελλάδας με σταθερά καλή παρουσία στο πρωτάθλημα.
15:03

1'

Έναρξη του ματς στους "Ζωσιμάδες".
15:04
Διαιτητής ο Δημήτρης Καραντώνης, βοηθοί του οι Ιωάννης Καραγκιζόπουλος και Στέφανος Παρασίου.
15:04
Τέταρτος, ο Ιωάννης Παπαδόπουλος.
15:05
Ιδιαίτερα ανεβασμένος ο Παναιτωλικός στο δεύτερο γύρο, ειδικά μετά τις προσθήκες των Μουνιός και Φερέιρα.
15:05

4'

Φάουλ του Λίλα στον Μουνιός.
15:06
Από την άλλη, οι "Ζωσιμάδες" είναι πάντα "Ζωσιμάδες". Μια δύσκολη έδρα για κάθε αντίπαλο.
15:07

5'

Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ακόστα πιάνει το σουτ στην κίνηση, μετά από εκτέλεση πλαγίου. Ο Κυριακίδης, δεν χρειάστηκε να επέμβει αλλά το σίγουρο είναι ότι αιφνιδιάστηκε.
15:09
Ο ΠΑΣ έχει την πρωτοβουλία τον κινήσεων στα πρώτα αυτά λεπτά. Σε καθαρή παράταξη 4-4-2.
15:10
Η παράταξη του Παναιτωλικού παραπέμπει σε 4-5-1 περισσότερο. Ωστόσο είναι φανερό ότι η ομάδα του Αγρινίου παίζει περισσότερο από τα πλάγια.
15:11

9'

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ίλιτς βγαίνει από τα δεξιά ταχύτατα, σπάει στο κέντρο της άμυνας του Παναιτωλικού, ο Μανιάς κάνει την προβολή, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.
15:13

11'

Ο Ίλιτς πέφτει δυνατά πάνω στον Κυριακίδη και τον τραυματίζει. Σηκώνεται, ο Έλληνας γκολκίπερ.
15:15

13'

Σε θέση οφσάιντ, ορθώς, υποδεικνύεται ο Μανιάς.
15:16

15'

Σουτ του Κάπελ, μετά από ατομική προσπάθεια, η μπάλα άουτ. Όπως και να 'χει, είναι η πρώτη ευκαιρία του Παναιτωλικού, στο ματς.
15:17

15'

Κόρνερ παραχωρεί ο Μουνιός, η κεφαλιά του Τσουκαλά στην εξέλιξη της φάση περνά άουτ.
15:18

16'

Σε θέση οφσάιντ παρατηρείται ο Ίλιτς. Οριακά, αλλά ήταν.
15:18

17'

Σουτ του Βασιλούδη, η μπάλα κοντράρει σε σώματα αμυντικών, αλλά ο Περιστερίδης μπλοκάρει.
15:20
Πολλά λάθη από την ομάδα του Αγρινίου. Είναι κακή η εκκίνηση του Παναιτωλικού στο ματς, στο πρώτο τέταρτο.
15:21

20'

Νέο κόρνερ για τον ΠΑΣ. Ο Μύγας διώχνει προ του Ναδάλες.
15:22
Ο Κέβιν κάνει χέρι, αλλά ο διαιτητής βλέπει ότι ο Σκόνδρας έχει τραβήξει τον Ισπανό και υποδεικνύει επιθετικό φάουλ. Σωστή, εκ πρώτης όψεως, η απόφαση.
15:24

22'

Φωνάζει συνεχώς ο Γιάννης Ματζουράκης. Προφανές ότι δεν είναι ικανοποιημένος από τα όσα κάνουν οι παίκτες του.
15:24

23'

Φάουλ κερδίζει ο Ουάρντα από τον Λίλα. Έδωσαν τα χέρια, Αιγύπτιος και Αλβανός.
15:25

24'

Φάουλ του Μανιά στον Κέβιν.
15:26

24'

Φάουλ κερδίζει ο Ίλιτς, έπειτα από τη δυναμική επέμβαση του Κούσα.
15:28

26'

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Μανιάς στρώνει με το στήθος στον Ίλιτς, αλλά ο Σέρβος από αρκετά πλάγια- εντός της περιοχής - νικάται από τον Κυριακίδη.
15:28
Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι κατά διαστήματα υπάρχει μόνο η γηπεδούχος ομάδα στον αγωνιστικό χώρο.
15:30

28'

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Πάλι με τον Ίλιτς, με τον Μύγα να κόβει με τάκλιν την τελευταία στιγμή. Κούσας και Μάκος δεν μπόρεσαν να σταματήσουν το Σέρβο φορ.
15:30

29'

Σε θέση οφσάιντ ο Μανιάς.
15:32

31'

Κερδίζει κόρνερ ο Μουνιός, μετά την κόντρα με τον Ναδάλες.
15:33
Πιο δραστήριος παίκτης του Παναιτωλικού, ο Αμρ Ουάρντα. Άλλωστε δέκτης των περισσότερων φάουλ από τους αμυντικούς του ΠΑΣ.
15:34

33'

Φάουλ του Κέβιν στον Ακόστα.
15:34

34'

Και κίτρινη κάρτα βλέπει ο Κέβιν.
15:35
Ισορροπεί με το πέρασμα του χρόνου, ο Παναιτωλικός.
15:37

35'

Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Καπέλ κουβαλά την μπάλα, πιάνει και το σουτ με το αριστερό, αλλά ο Περιστερίδης είναι σε ετοιμότητα κι απομακρύνει σε κόρνερ.
15:39
Έχει κατεβάσει ταχύτητα ο ΠΑΣ. Ωστόσο, σου δίνει την εντύπωση ότι είναι η ομάδα που μπορεί να φθάσει πιο κοντά στο γκολ, να απειλήσει.
15:39
Και ο Μουνιός, δεν "τραβάει" σήμερα για τον ΠΑΣ.
15:40

39'

Ο Στρούνα κερδίζει το φάουλ από τον Βασιλούδη.
15:41

40'

Σουτ του Λίλα, σκαστό, η μπάλα στην αγκαλιά του Κυριακίδη.
15:41

40'

Φάουλ του Τσουκαλά, στον Μάρκος Πάουλο.
15:44
Τα χαφ του ΠΑΣ κάνουν πολύ καλή δουλειά. Αναχαιτίζουν κάθε προσπάθεια του Παναιτωλικού .
15:46
Στο έδαφος ο Ουάρντα μετά το μαρκάρισμα του Λίλα. Σηκώνεται, ο Αιγύπτιος.
15:47
Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος και λάθος υπόδειξη οφσάιντ στον Κάπελ.
15:48
Ημίχρονο στο πρώτο μέρος. Ο ΠΑΣ καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα.
16:03
Πάμε για το δεύτερο ημίχρονο στην πρωτεύουσα των Ιωαννίνων.
16:05

46'

Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο στα Γιάννενα.
16:06

47'

Σουτ του Τσουκαλά, μακρινό, η μπάλα πάνω από την εστία του Κυριακίδη.
16:07

48'

Φάουλ του Στρούνα στον Κάπελ.
16:09
Ίδιο μοτίβο, με τον ΠΑΣ να επιτίθεται και τον Παναιτωλικό να αμύνεται.
16:10

51'

Φάουλ του Κούσα στον Ακόστα. Μπαίνει δυναμικά στις φάσεις, ο αμυντικός του Παναιτωλικού.
16:12

54'

Ο Σκόνδρας κόβει τον Κάπελ, παραχωρώντας κόρνερ.
16:13
Σε λίγο αναμένονται και οι πρώτες κινήσεις των Γιάννη Πετράκη και Γιώργου Ματζουράκη. Ο Παναιτωλικός, ειδικά, είναι εμφανές ότι χρειάζεται φρεσκάρισμα.
16:13

55'

Φάουλ του Μύγα, στον Τσουκαλά.
16:16
Λάθος από τον Ουάρντα. Αβίαστα. Αρκετά τέτοια, από τον Παναιτωλικό.
16:17

58'

Κόρνερ παραχωρεί ο Μουνιός.
16:18

60'

Φάουλ του Κάπελ στον Τσουκαλά.
16:19

60'

Και κίτρινη κάρτα στον Ολλανδό.
16:21

62'

Ο Μαρκόβσκι προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τη σύγχυση στην άμυνα του ΠΑΣ, ωστόσο ο Περιστερίδης επεμβαίνει άμεσα.
16:23

64'

Στο έδαφος ο Λίλα, ο οποίος έπεσε κάτω μαρκάροντας τον Μαρκόβσκι. Ο Αλβανός μέσος, ωστόσο, σηκώνεται χωρίς πρόβλημα.
16:24

65'

Ο Λίλα κερδίζει φάουλ από τον Μαρκόβσκι.
16:25
Πολύ κακό το ματς στο δεύτερο ημίχρονο.
16:25

66'

Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Μάρκος Πάουλο, ο οποίος καθυστέρησε την εκτέλεση πλαγίου από τον ΠΑΣ.
16:27

67'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ακόστα με κεφαλιά τροφοδοτεί τον Μανιά, ο οποίος ολομόναχος στο κέντρο της άμυνας, με σκαστή κεφαλιά νικάται από τον Κυριακίδη, ο οποίος παραχωρεί κόρνερ.
16:27

68'

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ίλιτς πιάνει εξαιρετικό σουτ, αλλά ο Κυριακίδης προβαίνει σε ακόμη μια εξαιρετική απόκρουση και παραχωρεί, εκ νέου, κόρνερ.
16:28

68'

Και νέα ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Τζημόπουλος μόνος στη μικρή περιοχή, εξ' επαφής, στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
16:29
Μέσα σε ένα δίλεπτο, ο ΠΑΣ έχασε τρεις μοναδικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Κύριος λόγος που δε συνέβη αυτό, ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού, Κυριακίδης.
16:31

73'

Νέο κόρνερ κερδίζει ο ΠΑΣ.
16:32

73'

ΓΚΟΛ! Ο Ίλιτς εκτελεί το κόρνερ, ο Λίλα πιάνει γυριστή ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και νικά τον Κυριακίδη. Ο ΠΑΣ ανοίγει το σκορ, κάτι το οποίο βάσει εικόνας, εδικαιούτο.
16:34

75'

Ο Μάρκος Πάουλο κάνει φάουλ στον Ναδάλες.
16:34
Ο Καραντώνης δεν του βγάζει δεύτερη κίτρινη κάρτα. Θα ήταν υπερβολικό, άλλωστε.
16:34

76'

Φάουλ του Μύγα στον Ακόστα.
16:35

76'

Και κίτρινη κάρτα στον Μύγα.
16:36

77'

Πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ, ο ΠΑΣ. Ο Τζημόπουλος στο κέντρο της άμυνας του Παναιτωλικού πιάνει την κεφαλιά ολομόναχος, αλλά ο Κυριακίδης είναι εξαιρετικός σήμερα. Του αρνείται, πάλι το γκολ.
16:37

79'

Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα, για φάουλ στον Κάπελ.
16:39

80'

Διπλή αλλαγή από τον Γιάννη Ματζουράκη. Ο Χαντάκιας στη θέση του Μάρκος Πάουλο, ο Οσμάρ Φερέιρα στη θέση του Βασιλούδη.
16:40
Ετοιμάζει κίνηση ο Γιάννης Πετράκης. Θα περάσει τον Μανιά στη θέση του Γιάκου.
16:41

82'

Τώρα πραγματοποιείται η πρώτη αλλαγή του ΠΑΣ.
16:43

84'

Ο Τσουκαλάς πιάνει το σουτ, η μπάλα ψηλά άουτ.
16:43
Ετοιμάζει και τρίτη αλλαγή, ο Γιάννης Ματζουράκης.
16:44

86'

Ο Τσουκαλάς απομακρύνει σε κόρνερ. Πιέζει η ομάδα του Αγρινίου.
16:46

87'

Κίτρινη κάρτα στον Μιχαήλ. Γιατί καθυστέρησε την εκτέλεση φάουλ, από τον Παναιτωλικού.
16:47

88'

Ο Κλέζιο πέρασε στη θέση του Κέβιν.
16:48

89'

Ο Μουνιός παίρνει την μπάλα με το χέρι, κι ο Καραντώνης το βλέπει.
16:49

90'

Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Ηλιάδης στη θέση του Ίλιτς.
16:49
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων, διανύουμε το πρώτο εξ' αυτών.
16:51

92'

ΓΚΟΛ! Ο Ηλιάδης βγαίνει από τα δεξιά, κάνει τη σέντρα και ο Ακόστα με κεφαλιά εν κινήσει κάνει το 2-0 και σφραγίζει τη νίκη για τον ΠΑΣ.
16:52

93'

Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Καρανίκας στη θέση του Ναδάλες.
16:53
Τέλος της αναμέτρησης στα Ιωάννινα. Ο ΠΑΣ Γιάννινα νικά τον Παναιτωλικό με 2-0. Δίκαιο το αποτέλεσμα.