Πανιώνιος - Ξάνθη 3-0

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάσο Μπακασέτα που σημείωσε χατ-τρικ, ο Πανιώνιος επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-0 της Ξάνθης στη Νέα Σμύρνη.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η Ξάνθη ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση της Νέας Σμύρνης κόντρα στον Πανιώνιο. Η ομάδα του Ράσβαν Λουτσέσκου επέβαλλε τον ρυθμό και είχε την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους απέναντι στους πολύ καλά οργανωμένους γηπεδούχους. Η πρώτη καλή φάση άργησε, αλλά... ήταν γκολ!

Ο Μπακασέτας πήρε φόρα και εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ για τον Πανιώνιο στο 39', η μπάλα πέρασε από το τείχος και κατέληξε στα δίχτυα του Τσέναμο. Η δύναμη του σουτ μάλιστα ήταν τέτοια που ο τερματοφύλακας της Ξάνθης δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα, η οποία πέρασε μέσα από τα χέρια του. Σαν να μην έφτανε το σοκ για τους φιλοξενούμενους, ο Μπακασέτας "ξαναχτύπησε" τρία λεπτά αργότερα. Με σουτ έξω από την περιοχή νίκησε και πάλι τον Τσέναμο και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Πανιώνιο.

Στην επανάληψη η Ξάνθη βγήκε με όρεξη και επιθετική διάθεση, προκειμένου να βρει το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο ματς. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και χτύπησαν στις αντεπιθέσεις. Στο 48' ο Μπακασέτας εξαπέλυσε ακόμη ένα φαρμακερό σουτ, όμως ο Τσέναμο κατάφερε να αποκρούσει. Στο 64' οι φιλοξενούμενοι συνδυάστηκαν υπέροχα, όμως το τελείωμα του Νιέτο δεν ήταν καλό και η μπάλα κατέληξε άουτ. Ο Ρισβάνης στο 71' θα μπορούσε να είχε χριστεί σκόρερ, όμως ο Τσέναμο ήταν πάλι εκεί. Η Ξάνθη δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς και ο Μπακασέτας την "σκότωσε" στις καθυστερήσεις. Ο επιθετικός του Πανιωνίου στο 95' μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Λισγάρα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του.

Ο Τάσος Μπακασέτας με τα τρία υπέροχα γκολ που πέτυχε, έκρινε την αναμέτρηση. Σίγουρα η καλύτερη εμφάνιση στην μέχρι τώρα καριέρα του.

Πολύ κακή επιθετικά η Ξάνθη. Σκουρτάι, Καπετάνος και Σολτάνι που ανέλαβαν να ηγηθούν στην επίθεση δεν κατάφεραν απολύτως τίποτα.