Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 3-1

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάσο Μπακασέτα που πέτυχε δύο γκολ και τον Καρίμ Ανασαριφάρντ που σκόραρε άλλο ένα, ο Πανιώνιος επικράτησε με 3-1 του ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη και έβαλε "φωτιά" στη "μάχη" για τα πλέι οφ. Είχε ισοφαρίσει προσωρινά για την ομάδα του Ίβιτς, ο Τζιόλης.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Παιχνίδι με πολύ τακτική παρακολούθησαν οι οπαδοί που βρέθηκαν στις εξέδρες της Νέας Σμύρνης στα πρώτα λεπτά. Πανιώνιος και ΠΑΟΚ πρόσεχαν κυρίως την άμυνά τους και στη συνέχεια προσπαθούσαν δειλά-δειλά να ξεδιπλώσουν επιθέσεις. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 29' με τον Μασούρα να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ και τον Βελλίδη να αποκρούει εντυπωσιακά. Οι "κυανέρυθροι" που ήταν γενικά καλύτεροι έχασαν νέα ευκαιρία στο 36', με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα να σταματάει στο δοκάρι.

Ο ίδιος παίκτης όμως, τρία λεπτά αργότερα βρήκε τελικά δίχτυα, νικώντας με εξαιρετικό πλασέ τον Βελλίδη. Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά και έφτασε μάλιστα στην ισοφάριση στο 53'. Ο Κάτσε εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα αριστερά, ο Τζιόλης πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα σε ένα σημείο που ο Διούδης δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Μετά το γκολ του δικεφάλου οι Νεοσμυρνιώτες δεν το έβαλαν κάτω. Ο Τάσος Μπακασέτας με έναν κεραυνό εκτός περιοχής στο 66' νίκησε τον Βελλίδη για το 2-1. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει όμως στάθηκε άτυχος στο 74', όταν η προβολή του Κοροβέση σταμάτησε στο δοκάρι. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 82' ο Ανσαριφάρντ που είχε περάσει ως αλλαγή, χόρεψε την άμυνα των φιλοξενούμενων και με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Ένα σκορ που έβαλε τον Πανιώνιο πάνω από τον ΠΑΟκ, στην τέταρτη θέση και έδωσε νέο ενδιαφέρον στη μάχη για τα πλέι οφ.

Δείτε το 1-0 από τον Μπακασέτα:

Δείτε το 1-1 από τον Τζιόλη:

Δείτε το 2-1 από τον Μπακασέτα:

Δείτε το 3-1 από τον Ανσαριφάρντ:

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος. Ο Τάσος Μπακασέτας έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και "σκότωσε" τον ΠΑΟΚ με δύο πολύ όμορφα γκολ.

Η άμυνα του Δικεφάλου αντιμετώπισε πολλά προβλήματα και δεν μπόρεσε να περιορίσει τους παίκτες του Πανιωνίου.