Λεβαδειακός - Αστέρας Τρίπολης 2-1

Ο Λεβαδειακός, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Μάντζιο (2 γκολ), επικράτησε με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης και πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη του. Ο Απόστολος Γιάννου μείωσε στο 87' για τους Αρκάδες. Τραγικό λάθος του Κώστα Θεοδωρόπουλου στο πρώτο γκολ.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τον Λεβαδειακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην απειλεί με αξιώσεις την εστία του Κώστα Θεοδωρόπουλου. Οι παίκτες των δύο ομάδων υπέπεσαν σε σωρεία λαθών, ενώ υπήρξαν αρκετές δυνατές μονομαχίες στα όρια του... αντιαθλητικού. Στο 23' ο Ελίνι Δημούτσος έγινε αναγκαστική αλλαγή και στη θέση του πέρασε ο Δημήτρης Κουρμπέλης.

Οι δύο ομάδες δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις μπροστά από τα αντίπαλα καρέ, κι όλα έδειχναν πως θα πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες. Όμως, στις καθυστερήσεις, σε μία ανύποπτη φάση, ο Βαγγέλης Μάντζιος έκανε τη σέντρα-σουτ από πλάγια θέση, ο Θεοδωρόπουλος δεν υπολόγισε σωστά, έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και την είδε στο βάθος της εστίας του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το... πρώτο. Ο Γιάννης Στάθης έκανε την κούρσα από δεξιά, γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Μάντζιο, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση διπλασίασε τα τέρματα των Βοιωτών. Στο 53' ο Κάρλος Μιλιάζες παραλίγο να χριστεί σκόρερ σε... λάθος εστία, αλλά ο Παναγιώτης Τσιντώτας αντέδρασε σωστά κι έδιωξε την μπάλα.

Οι Αρκάδες πίεσαν για τη μείωση του σκορ, με αποτέλεσμα να αφήσουν αρκετούς κενούς χώρους. Οι γηπεδούχοι τους εκμεταλλεύτηκαν κι έχασαν αρκετές καλές ευκαιρίες να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 87' με κεφαλιά του Απόστολου Γιάννου, ύστερα από σέντρα του Βασίλη Σκούρτη.

Ο Βαγγέλης Μάντζιος απέδειξε γι' ακόμα μία αγωνιστική πως αποτελεί "βαρόμετρο" για την επιθετική λειτουργία του Λεβαδειακού. Μπορεί να κάνει τη διαφορά, με την ποιότητά του, σε τέτοιες αναμετρήσεις και να χαρίσει πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Ο Κώστας Θεοδωρόπουλος ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής για τον Αστέρα. Πέρα από το τραγικό λάθος, που έδωσε το προβάδισμα στον Λεβαδειακό, ήταν ιδιαίτερα ασταθής καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ υπέπεσε σε αρκετά αβίαστα λάθη.

Ο Λεβαδειακός ήθελε περισσότερο τη νίκη και την πήρε. Βοήθησε, βέβαια, η τραγική αντίδραση του Θεοδωρόπουλου στο πρώτο γκολ, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Άκη Μάντζιου διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι κι έφτασαν στην κατάκτηση των τριών βαθμών. Στον αντίποδα, ο Αστέρας ήταν γι' ακόμη μία αγωνιστική κατώτερος των περιστάσεων, προβληματικός στην ανάπτυξη και φλύαρος στην τελική προσπάθεια.

Λεβαδειακός: Τσιντώντας, Μιλιάζες, Τριποτσέρης, Ουόν, Μουλόπουλος, Στάθης, Γιάχιτς, Τσίμο, Μίνγκας, Μάρκοβιτς, Μάντζιος.

Αστέρας Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Λούι, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Χαμντανί, Δημούτσος, Μάσα, Σκουρτάι, Γιάννου.

Το live του αγώνα

17:57
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε λίγα λεπτά έχουμε σέντρα στο παιχνίδι μας.
17:57
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Λεβαδειακός (Μάντζιος): Τσιντώντας, Μιλιάζες, Τριποτσέρης, Ουόν, Μουλόπουλος, Στάθης, Γιάχιτς, Τσίμο, Μίνγκας, Μάρκοβιτς, Μάντζιος.

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Χαμντανί, Δημούτσος, Μάσα, Σκουρτάι, Γιάννου.
18:02
Πολλές οι απουσίες για την ομάδα της Αρκαδίας. Εκτός έμειναν οι τραυματίες Μπερτόγλιο, Λανθαρότε, Φούντας, Νίκο Φερνάντεθ και ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, όπως και ο βασικός τερματοφύλακας Κοσίτσκι.
18:03
Λίγες αλλά σημαντικές οι απουσίες και για τον Λεβαδειακού που ούτως ή άλλως έχει μικρό ρόστερ. Εκτός έμειναν οι Μαχαίρας, Ρομέου και οι Μπελκγαζουανί, Ντομοβτσίσκι.

18:14

18:14

18:14
Έτσι θα παίξουν οι δυο ομάδες
18:14
1' Σέντρα στο παιχνίδι μας!
18:15
Θεωρητικά είναι ευκαιρία για τον Λεβαδειακό να διεκδικήσει ένα καλό αποτέλεσμα. Ο Αστέρας βέβαια είναι σκληρό καρύδι παρά τις απουσίες.
18:16
Καλή παράδοση για τον Λεβαδειακό. Μόλις μία φορά έχει χάσει την έδρα του από τον Αστέρα.
18:17
Αναγνωριστικές πάσες στα πρώτα λεπτά. Καμία ομάδα δεν έχει πάρει το κέντρο ακόμα.
18:18
4' Φάουλ για τον Λεβαδειακό και όλοι στην περιοχή του Αστέρα.
18:19
Επικίνδυνο μαρκάρισμα του Μίνγκα, ο διαιτητής δεν θα δώσει κάρτα. Βέβαια οι παίκτες τα βρήκαν μεταξύ τους.
18:21
Ο Λεβαδειακός δείχνει να πατάει καλύτερα μέχρι στιγμής. Βέβαια μεγάλη φάση δεν έχουμε ακόμα. Όλα γίνονται από τα αριστερά.
18:23
Επιστροφή στην Ελλάδα και για τον Γιάχιτς μετά από τέσσερα χρόνια. Ο Βόσνιος άσος πέρσι αγωνίστηκε στην Γρασχόπερς.
18:23
Πολλά τα λάθη και τα φάουλ στα πρώτα λεπτά με αποτέλεσμα να μην βλέπουμε παιχνίδι.
18:25
11' Ο Σκουρτάι έφτασε μία ανάσα από το σουτ μέσα τη μικρή περιοχή, ο Τριποτσέρης τελευταία στιγμή θα διώξει!
18:25
12' Κόρνερ για τον Αστέρα Τρίπολης.
Παναθηναϊκός - Πλατανιάς 1-0
Λεβαδειακός - Αστέρας Τρίπολης 0-0 (σε εξέλιξη)
Πανιώνιος - Πανθρακικός 0-0 (σε ξέλιξη)
Ατρόμητος - ΠΑΟΚ 20:30
Δευτέρα 28/9
Βέροια - ΑΕΚ 19:30
18:27
Κακό παιχνίδι μέχρι στιγμής. Φωνές από τους δυο προπονητές για να "ξυπνήσουν" οι παίκτες τους.
18:29
15' Σουτ του Μάσα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα θα περάσει άουτ.
18:30
Λάθος γύρισμα στον Θεοδωρόπουλο, ο Σανκαρέ αναγκάζεται να διώξει όπως-όπως.
18:31
Μετά από μία σεζόν στην ΑΕΛ, ο Μουλόπουλος επέστρεψε στον Λεβαδειακό. Μην ξεχνάμε πως μετρούσε επτά σεζόν στους Βοιωτούς.
18:32
17' Σκληρό μαρκάρισμα του Σανκαρέ στον Ναβάρο και πρώτη κάρτα στο ματς. Ο Αφρικανός άσος "κατέβασε" κάτω Ισπανό με το πόδι του.
18:34
Η φάση με τον Σανκαρέ και τον Ναβάρο
18:34
Ο Δημούτσος φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα και μάλλον θα βγει έξω.
18:35
Τον ματιάσαμε πριν που είπαμε για τα γκολ του!
18:36
Φάουλ σε καλό σημείο για τον Αστέρα. Έξω από την περιοχή και αριστερά.
18:37
23' Ο Δημούτσος λίγο πριν βγει από το ματς θα χάσει μία καλή ευκαιρία με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή! Έξυπνο το γύρισμα του Σκουρτάι.
18:37
23' Δημούτσος έξω, μέσα ο Κουρμπέλης. Αναγκαστική η αλλαγή.
18:38
24' Κλωτσιά του Χαμντανί στον Γιάχιτς, γλύτωσε την κάρτα ο άσος του Αστέρα.
18:38
Σκληρό παιχνίδι από τους φιλοξενούμενους μέχρι στιγμής.
18:39
25' Ο Μάσα με ωραία ενέργεια θα μπει στην περιοχή, ο Γιάννου δεν θα μπορέσει να σουτάρει.
18:40
26' Ο Σκουρτάι με ατομική ενέργεια ξεπέρασε 3 παίκτες, αλλά στο τέλος δεν έκανε τίποτα! Θα μπορούσε να σουτάρει.
18:42
Δεν έχουμε κάποια αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής στο παιχνίδι.
18:42
29' Κόρνερ για τον Λεβαδειακό μετά από ωραία ενέργεια του Μιλιάζες.
18:43
Ο Θεοδωρόπουλος θα μαζέψει. Είναι καλός στο ψηλό παιχνίδι, αλλά ασταθής όταν σουτάρουν οι αντίπαλοι.
18:44
31' Σκληρό τάκλιν του Γιάχιτς στον Ιγκλέσιας και κάρτα.
18:45
Το ματς έχει αρχίσει και "μυρίζει" για αποβολή. Δυνατά τα μαρκαρίσματα.
18:47
Αντεπίθεση για τον Ναβάρο, κακή επιλογή από τον Ισπανό. Δεν βοηθάει απόψε.
18:48
Νωρίτερα ο Ιγκλέσιας έκανε χέρι, αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε κάτι. Εκτός περιοχής.
18:48
34' Κόρνερ για τον Αστέρα. Ωραία η ενέργεια του Γιάννου.
18:49
35' Περίεργη κεφαλιά του Σκουρτάι, η μπάλα στον Τσιντώντα.
18:49
36' Κίτρινη στον Σκουρτάι για μαρκάρισμα στον Μιλιάζες.
18:51
37' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Λεβαδειακό μετά από μαρκάρισμα του Γκοϊάν. Θα μπορούσε να δώσει κάρτα ο διαιτητής στον Ρουμάνο.
18:51
Είπαμε το ματς "μυρίζει" για αποβολή.
18:52
Ουόν, Μιλιάζες και Μουλόπουλος μπλέξανε τα... μπούτια τους στην κομπίνα και έχασαν τη μπάλα!
18:53
39' Κι άλλη κάρτα στο ματς. Την είδε ο Στάθης για μαρκάρισμα στον Κουρμπέλη. Τον βρήκε χαμηλά, σωστή η απόφαση.
18:55
41' Πανέμορφη πάσα του Μάντζιου στον Ναβάρο, ο τελευταίος δεν θα σουτάρει όπως θα έπρεπε. Εντυπωσιακή ενέργεια πραγματικά.
18:57
Πιέζει ο Λεβαδειακός στα τελευταία λεπτά.
18:58
Όμορφη ενέργεια του Μάντζιου, τη σέντρα του θα καθαρίσει ο Σανκαρέ.
19:00
46' Γκοοοοοοοοοολ 1-0 ο Λεβαδειακός με τον Μάντζιο.
19:01
Σέντρα - σουτ του Μάντζιου, ο Θεοδωρόπουλος δεν υπολόγισε σωστά και δέχθηκε το γκολ. Είπαμε και πριν πως ο Έλληνας πορτιέρο έχει πρόβλημα στα σουτ.
19:17
46' Σουτ του Σκουρτάι, η μπάλα θα περάσει έξω. Έπεσε κάτω κιόλας ο άσος του Αστέρα.
19:19
Λεβαδειακός - Αστέρας Τρίπολης 1-0 (σε εξέλιξη)
Πανιώνιος - Πανθρακικός 1-0 (σε ξέλιξη)
19:20
49' Γκοοοοοοολ 2-0 ο Λεβαδειακός πάλι με τον Μάντζιο!
19:21
Ο Στάθης γύρισε ωραία στον Μάντζιο στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Εκεί ο έμπειρος επιθετικός έπιασε αμέσως το σουτ και έστειλε τη μπάλα χαμηλά στα δίχτυα.
19:21
Σπουδαίο ματς από τον Μάντζιο.
19:22
Έχει ξεκινήσει καλά τη σεζόν ο Μάντζιος. Δυο γκολ τα οποία στην εξέλιξη της σεζόν ίσως αποδειχθούν "χρυσά".
19:23
Έχουμε φτάσει στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Αστέρας ακόμα δεν έχει φτιάξει μία μεγάλη φάση. Κακό ματς από τους Αρκάδες.
19:24
53' Παραλίγο τρομερό αυτογκόλ από τον Μιλιάζες! Ο Τσιντώντας θα κάνει τρομερή απόκρουση.
19:25
Ο Πορτογάλος δίνει απίστευτα φάλτσα στη μπάλα που πήγαινε στα δίχτυα της ομάδας του
19:26
Ο Τσιντώντας έπεσε άσχημα στον αγωνιστικό χώρο και δείχνει να πονάει αρκετά. Συγκρούστηκε με τον Σανκαρέ.
19:27
Ο Μούκαμ θα περάσει σε λίγο στον αγωνιστικό χώρο για τον Αστέρα.
19:28
57' Φάουλ για τον Λεβαδειακό σε καλό σημείο στη γωνία της μεγάλης περιοχής.
19:29
59' Έξω ο Ναβάρο, μέσα ο Γιακουμάκης
19:30
Νωρίτερα ο Ναβάρο με τον Θεοδωρόπουλο πρωταγωνίστησαν σε μία φάση που οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι. Δεν είναι ξεκάθαρο αν πρόλαβε τη μπάλα ο Ισπανός.
19:30
60' Σανκαρέ έξω, Μούκαμ μέσα.
19:33
62' Κίτρινη κάρτα στον Μάσα.
19:34
Η φάση που ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι (από κάτω προς τα πάνω)
19:35
Ο Αστέρας έχει την κατοχή της μπάλας πλέον, με τον Λεβαδειακό να περιμένει πίσω.
19:35
Νωρίς-νωρίς γύρισαν οι γηπεδούχοι και μπορεί να το πληρώσουν. Έχει παίκτες με ποιότητα ο Αστέρας. 'Εστω και πληγωμένος.
19:37
Όλος ο Λεβαδειακός πίσω. Θα βγει και ο Μάρκοβιτς τώρα.
19:37
Λεβαδειακός - Αστέρας Τρίπολης 2-0 (σε εξέλιξη)
19:38
67' Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα να μειώσει το σκορ! Ο Σκουρτάι από τη μικρή περιοχή θα σουτάρει, ο Τσιντώντας θα διώξει με το πόδι!
19:38
68' Έξω ο Μάρκοβιτς, μέσα ο Φαβάλι.
19:40
Στα 34 ο Μιλιάζες κάνει μία ακόμα καλή σεζόν. Το μαλλί κλασικό πλέον...
19:43
Σε θέση οφσάιντ ο Μούκαμ, άρα σωστά η φάση του Μάσα δεν μέτησε
19:43
Προσπαθεί ο Αστέρας στα τελευταία λεπτά να πετύχει ένα γκολ που θα τον βάλει ξανά στο παιχνίδι.
19:45
74' Γύρισμα - σουτ του Γιακουμάκη, ο Θεοδωρόπουλος θα μαζέψει.
19:47
Μοιάζουν κουρασμένοι οι παίκτες του Αστέρα. Μην ξεχνάμε πως οι απουσίες είναι πολλές (Μπερτόγλιο, Λανθαρότε, Φούντας, Νίκο Φερνάντεθ,  Δημήτρης Παπαδόπουλος, Κοσίτσκι).
19:47
77' Ο Μάσα θα σουτάρει από απόσταση, η μπάλα άουτ.
19:48
77' Έξω ο Μίνγκας, μέσα ο Θέος.
19:48
78' Κόρνερ για τον Αστέρα. Για να δούμε.
19:49
Τίποτα, μάζεψε ο Τσιντώντας. Καλά στοιχεία από τον 22άχρονο τερματοφύλακα.
19:50
Ο σκόρερ των δυο τερμάτων του Λεβαδειακού, Βαγγέλης Μάντζιος
19:52
Ο Ζησόπουλος ετοιμάζεται να μπει στο παιχνίδι. Σηκώθηκε και κέρδισε το χειροκρότημα από τον κόσμο. Αγωνίστηκε αρκετά χρόνια στους Βοιωτούς.
19:53
82' Κεφαλιά του Σκουρτάι, η μπάλα θα περάσει άουτ. Ο άσος του Αστέρα ήταν ολομόναχος.
19:53
Τώρα ο Τσιντώντας δείχνει να πονάει και ζητά το ιατρικό τιμ.
19:54
83' Λούι έξω, Ζησόπουλος μέσα.
19:54
Όμορφη εικόνα από το γήπεδο της Λιβαδειάς
19:55
61-39% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Αστέρα
19:55
85' Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη.
19:55
Φάουλ σε καλό σημείο για τους γηπεδούχους.
19:56
85' Ο Μιλιάζες σούταρε, ο Θεοδωρόπουλος μάζεψε.
19:56
Πέντε λεπτά ακόμα μέχρι το 90'
19:57
Φάουλ σε καλό σημείο για τον Αστέρα. Για να δούμε!
19:57
87' Κόρνερ μετά από εκτέλεση του Μάσα!
19:58
87' Γκοοοοοοολ 2-1 ο Αστέρας με τον Γιάννου!
19:59
Ο Σκουρτάι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γιάννου πήρε την κεφαλιά και μείωσε σε 2-1. Το ματς τώρα γίνεται ροντέο.
19:59
Ο Χαμντανί έκανε φάουλ στον Μάντζιο. Το κέρδισε έξυπνα ο έμπειρος άσος και κάρτα στον παίκτη του Αστέρα.
20:00
Όχι δεν είναι ο άνθρωπος-μπάλα, αλλά ο Ουόν του Λεβαδειακού
20:01
90' Κίτρινη και στον Ζησόπουλο.