Διπλό πρωτιάς: Ξάνθη - Παναθηναϊκός 0-1

Χάρη στο πρώτο γκολ του Ράσμους Τελάντερ με την πράσινη φανέλα, ο Παναθηναϊκός έφυγε με σπουδαίο διπλό από τη δύσκολη έδρα της Ξάνθης, επικρατώντας με 1-0. Μια νίκη που ανεβάζει έστω και προσωρινά το "τριφύλλι" στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό.

Το κλασσικό 4-4-2 με ρόμβο στο κέντρο επέλεξε ο Γιάννης Αναστασίου για το ματς στην Ξάνθη. Αντίθετα ο Ράζβαν Λουτσέσκου συνέχισε με το 4-2-3-1 και έχοντας τον Μανώλη Παπαστεριανό συνεχώς πάνω στον Ζέκα, σε μια προσπάθεια να "μπλοκάρει" την ανάπτυξη των "πρασίνων". Από τα πρώτα κιόλας λεπτά φάνηκε πως αυτό που είχαν κύριο στόχο και οι δύο προπονητές ήταν το μηδέν στην άμυνα.

Οι γηπεδούχοι κάλυπταν σωστά τους χώρους, χωρίς να επιτρέπουν στο "τριφύλλι" να πατήσει περιοχή. Η πρώτη υποψία ευκαιρίας σημειώθηκε στο 31ο λεπτό. Ο Ατζαγκούν βρήκε υπέροχα τον Καλτσά, εκείνος μπήκε στην περιοχή όμως το γύρισμά του ήταν τραγικό. Η καλύτερη φάση στο πρώτο μέρος ανήκε στον Παναθηναϊκό και είχε για δράστη της τον Αμπέντ. Ο μεσοεπιθετικός του "τριφυλλιού" εκτέλεσε αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή της Ξάνθης, όμως ο Τσέναμο ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός μάλιστα είχε την ατυχία να "χάσει" με τραυματισμό τον Ταυλαρίδη, τη θέση του οποίου πήρε ο Σάντσεθ. Έπρεπε να φτάσουμε στο 66ο λεπτό για να δούμε την πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο μέρος. Ο Γουάλας βρήκε με όμορφη σέντρα τον Βασιλακάκη στην περιοχή, εκείνος έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Στιλ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Οι "πράσινοι" απάντησαν με την κεφαλιά του Τελάντερ δύο λεπτά αργότερα, όμως ο διαιτητής Βοσκάκης έκοψε τη φάση ως οφ-σάιντ. Βάσει του ριπλέι όμως το σφύριγμα ήταν λάθος.

Στο 73' ο ορεξάτος Καρέλης που πέρασε στο ματς ως αλλαγή πήρε τη μπάλα από τον Αμπέντ, έπιασε το σουτ στην κίνηση όμως είδε τον Τσενάμο να αποκρούει στη γωνία του. Κι ενώ όλα έδειχναν πως δεν θα υπάρξει νικητής στο ματς, ήρθε ο πολύ καλός Ράσμους Τελάντερ και με δυνατή κεφαλιά στο 82' άνοιξε το σκορ στα "Πηγάδια". Το πρώτο γκολ του Δανού με την πράσινη φανέλα ήταν κι αυτό που έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό στη δύσκολη έδρα της Ξάνθης.

Την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα του Παναθηναϊκού πραγματοποίησε ο Ράσμους Τελάντερ. Δεν είναι μόνο το γκολ που πέτυχε και χάρισε τελικά τη νίκη, αλλά η συνολική παρουσία του Δανού αμυντικού στο ματς που πρόσφερε εγγύηση στα μετόπισθεν.

Αδύναμος Κρίκος

Βασιλακάκης και Ερέα έχασαν τελείως τον Τελάντερ στο 83ο λεπτό, στη φάση που έκρινε την αναμέτρηση.

Σπουδαία νίκη ήταν αυτή που πήρε στα "Πηγάδια" ο Παναθηναϊκός, όχι μόνο από βαθμολογική άποψη, αλλά κυρίως από ψυχολογική. Μια νίκη κόντρα σε μία ομάδα που είχε να τη νικήσει στην έδρα της από το 2012 και που στις δύο τελευταίες φορές που την αντιμετώπισε εκτός στο πρωτάθλημα ηττήθηκε με 4-2 και 3-1.

Ο Γιάννης Αναστασίου που ήταν υπό πίεση όλες αυτές της μέρες, πήρε πίστωση χρόνου και ήταν λογικός ο έξαλλος πανηγυρισμός του στο γκολ του Τελάντερ. Οι "πράσινοι" συνολικά ήταν καλύτεροι από την Ξάνθη, η οποία είχε αποκλειστικό στόχο να καταστρέψει το παιχνίδι του Παναθηναϊκού κι όχι τόσο να φτιάξει η ίδια φάσεις. Πολύ καλή εμφάνιση από τους περισσότερους παίκτες του "τριφυλλιού" που αν και το ματς εξελισσόταν δύσκολα, δεν το έβαλαν κάτω. Ο μοναδικός που υστέρησε ήταν ο Μαρινάκης, ο οποίος είχε προβλήματα στην δεξιά πλευρά.

Οι ενδεκάδες

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Τσενάμο, Μπέρτος (86' Νιέτο), Γουάλας, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός, Ερεα, Φλίσκας, Καπετάνος (63' Κρίστοφερ), Λισγάρας, Ντιμιτρόφ (57' Μπαξεβανίδης)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Μαρινάκης, Τελάντερ, Ταυλαρίδης (63' Σάντσεθ), Νάνο, Λαγός, Ζέκα, Αμπέντ, Ατζαγκούν (83' Λουντ), Καλτσάς (59' Καρέλης), Μπεργκ.

To LIVE της αναμέτρησης

19:47
Καλησπέρα σας!
19:47
Από εδώ θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη της αναμέτρησης του Παναθηναϊκού με την Ξάνθη στα Πηγάδια, για την 6η αγωνιστική της Super League.
19:48
Δείτε τη βαθμολογία και τα στατιστικά του πρωταθλήματος.
19:50
Και μην ξεχνάτε: μπορείτε να ακούσετε τη μετάδοση της αναμέτρησης ζωντανά από τον Sport24 Radio 103.3.
19:52
Με αρκετές αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο ματς κόντρα στον Πλατανιά θα αγωνιστεί σε λίγη ώρα στην Ξάνθη ο Παναθηναϊκός.
19:52
Μόνο η αμυντική τετράδα έμεινε η ίδια σε σχέση με τα δυο προηγούμενα ματς καθώς κάτω από την εστία θα κάτσει ο Στιλ ο οποίος θα έχει μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Μαρινάκη, Τελάντερ, Ταυλαρίδη και Νάνο.

Στην μεσαία γραμμή ο Λαγός θα πάρει τη θέση του Κουτρουμπή και θα έχει δίπλα του τον Ζέκα και τον Αμπέντ που θα παίξει αντί του Πράνιτς ενώ ο Ατζαγκούν που έχει πετύχει δυο γκολ στα τελευταία δυο ματς θα βρεθεί στην κορυφή του ρόμβου.

Στην επίθεση θα αγωνιστεί Μπεργκ με δίδυμο τον Νίκο Καλτσά και όχι τον Καρέλη στην τρίτη αλλαγή του Γιάννη Αναστασίου ενόψει Ξάνθης.
19:54

20:04
Αξίζει να σημειωθεί πως αν ο Παναθηναϊκός περάσει από την Ξάνθη θα "πιάσει" στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα τον Ολυμπιακό, ο οποίος αύριο παίζει στην Τούμπα με τον Ολυμπιακό.
20:05
Την ίδια ώρα ο Πανιώνιος κερδίζει 5-1 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο!
20:05
Νωρίτερα, ο Λεβαδειακός νίκησε 3-1 στην Κομοτηνή τον Πανθρακικό. Πρωταγωνιστής (ποιος άλλος;) ο Βαγγέλης Μάντζιος.
20:07
ΚΑΙ Η ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΤΗΣ ΞΑΝΘΗΣ:
20:08
Τελικό αποτέλεσμα και στο Αγρίνιο: Παναιτωλικός-Πανιώνιος 1-5.
20:11
Στον πάγκο για την Ξάνθη θα είναι οι: Γκαραβέλης, Μπαξεβανίδης, Νιέτο, Φάρκας, Ζαραδούκας, Αλμέιδα, Ράνος
20:11
Στον πάγκο του Παναθηναϊκού θα είναι οι: Κοτσόλης, Κουτρουμπής, Κλωναρίδης, Λουντ, Καρέλης, Σάντσεθ, Πράνιτς
20:12
Συνοπτικά οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Τσενάμο, Μπέρτος, Γουάλας, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός, Ερεα, Φλίσκας, Καπετάνος, Λισγάρας, Ντιμιτρόφ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Μαρινάκης, Τελάντερ, Ταυλαρίδης, Νάνο, Λαγός, Ζέκα, Αμπέντ, Ατζαγκούν, Καλτσάς, Μπεργκ.
20:27
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
20:27
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το ματς.
20:29
Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Βασίλειου Κοντοβαζαινίτη.
20:29
Ο Μ. Βοσκάκης είναι ο ρέφερι της αναμέτρησης.
20:29
Σέντρα στο ματς!
20:31
9 νίκες Ξάνθης, 5 ισοπαλίες και 12 νίκες Παναθηναϊκού η παράδοση στα Πηγάδια.
20:33
Ο Γιάννης Αναστασίου δεν έχει ευχάριστες μνήμες από αυτό το γήπεδο. Έχει ηττηθεί και τις δύο φορές που ήρθε ως προπονητής του Παναθηναϊκού για ματς πρωταθλήματος. Τη μία με 3-1 και την άλλη με 4-2.
20:34
4' Κρατούν μπάλα οι πράσινοι στα πρώτα λεπτά.
20:35
6' Οφ-σάιντ ο Μπεργκ.
20:37
7' Κίτρινη κάρτα στον Μάρκους Μπεργκ.
20:37
# Ο Νίκος Καρέλης έλαβε εντολή να ξεκινήσει προθέρμανση.
20:40
11' Κόρνερ για την Ξάνθη.
20:40
Διώχνει η άμυνα του Παναθηναϊκού.
20:41
Εικόνα από τον "πράσινο" πάγκο.
20:42
12' Μακρινό σουτ του Μπέρτου, η μπάλα φεύγει άουτ.
20:45
14' Χαμηλός ο ρυθμός στο ματς καθώς συμπληρώνουμε το πρώτο τέταρτο.
20:49
18' Χωρίς κάποια μεγάλη φάση μέχρι στιγμής. Οι δύο ομάδες έχουν κατέβει με αμυντικό προσανατολισμό.
20:50
# Ο Παπαστεριανός έχει γίνει η σκιά του Ζέκα.
20:53
22' Καλύπτουν πολύ καλά τους χώρους οι παίκτες της Ξάνθης, δυσκολεύοντας το έργο των "πρασίνων".
20:55
Άναψαν τα αίματα προς στιγμήν στο ματς για ένα φάουλ του Λαγού στον Ντιμιτρόφ. Ο Λισγάρας πήγε να ζητήσει το λόγο από τον παίκτη του Παναθηναϊκού.
20:56
27' Η κατοχή είναι συντριπτικά υπέρ του Παναθηναϊκού (66%), όμως ακόμη δεν έχει πατήσει την αντίπαλη περιοχή.
20:59
29' Επικίνδυνη σέντρα στου Ντιμιτρόφ από τα δεξιά. Βγαίνει και μαζεύει ο Στιλ.
21:00
31' Ωραία μπαλιά του Ατζαγκούν στον Καλτσά, εκείνος όμως δεν κάνει καλό κοντρόλ και φεύγει πλάγια. Το γύρισμά του δεν ήταν καλό και η Ξάνθη έδιωξε.
21:01
32' Διαμαρτυρίες των "πράσινων" για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ουάλας πάνω στον Μπεργκ μέσα στην περιοχή. Καμία αντίδραση από τον Βοσκάκη. Η αλήθεια είναι πως ο Σουηδός έπεσε πολύ εύκολα.
21:02
33' Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα.
21:03
Απίστευτη κούρσα του Αμπέντ νωρίτερα που πέρασε 3 παίκτες της Ξάνθης.
21:05
36' Φάουλ σε καλό σημείο για σέντρα για τον Παναθηναϊκό.
21:06
Πολύ άσχημη η εκτέλεση του Νάνο. Διώχνουν οι αμυντικοί της Ξάνθης.
21:08
Δυναμική η παρουσία των φίλων του Παναθηναϊκού στο γήπεδο της Ξάνθης.
21:10
40' Πρώτη τελική του Παναθηναϊκού προς το τέρμα. Ο Αμπέντ εκτέλεσε αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, με τον Τσέναμο να πέφτει και να μπλοκάρει τη μπάλα.
21:10
Έχει βελτιωθεί η εικόνα της ομάδας του Αναστασίου στα τελευταία λεπτά.
21:13
43' Μακρινό σουτ του Ατζαγκούν που θέλει να "κρεμάσει" τον Τσέναμο. Ωστόσο η μπάλα φεύγει άουτ.
21:15
Ένα λεπτό είναι ο έξτρα χρόνος.
21:16
Στο χορτάρι βρίσκεται ο Ερέα που δέχεται τις πρώτες βοήθειες.
21:17
Ακούγεται το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο.
21:17
Συντηρητικά έχουν αγωνιστεί μέχρι τώρα οι δύο ομάδες. Κυρίως παιχνίδι κέντρου. Η Ξάνθη κλείνει πολύ καλά τους χώρους, δυσκολεύοντας την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού.
21:34
49' Κόρνερ για την Ξάνθη. Το παραχωρεί ο Τελάντερ.
21:34
Διώχνει με το κεφάλι ο Ζέκα.
21:37
51' Τίποτα σπουδαίο στο ματς. Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίζεται ακριβώς όπως τελείωσε και το πρώτο.
21:38
53' Οφ-σάιντ ο Ντιμιτρόφ.
21:40
55' Κρατάει μπάλα ο Ζέκα και προσπαθεί να φτιάξει παιχνίδι.
21:41
Κόβεται τελικά από τους αμυντικούς της Ξάνθης.
21:42
56' Πιέζουν αρκετά το τελευταίο δίλεπτο οι πράσινοι.
21:42
57' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ντιμιτρόφ αφήνει τη θέση του στον Μπαξεβανίδη.
21:43
Ο Καρέλης θα μπει σε λίγο στον αγωνιστικό χώρο.
21:44
59' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Έξω ο Καλτσάς και στη θέση του ο Καρέλης.
21:45
60' Κίτρινη κάρτα στον Αμπέντ.
21:48
62' Δείχνει να μην πατάει καλά ο Ταυλαρίδης. Λογικά θα γίνει αλλαγή.
21:49
63' Όντως τελικά. Ο Ταυλαρίδης βγαίνει, στη θέση του ο Σάντσεθ,
21:49
63' Αλλαγή και για την Ξάνθη. Εκτός ο Καπετάνος, μέσα ο Κρίστοφερ Γκόμες.
21:52
66' Τρομερή χαμένη ευκαιρία για την Ξάνθη. Όμορφη σέντρα του Γουάλας από τα αριστερά, ο Βασιλακάκης πήρε την κεφαλιά όμως ο Στιλ έδιωξε εντυπωσιακά.
21:52
67' Κόρνερ τώρα για τον Παναθηναϊκό που έτρεξε στην αντεπίθεση.
21:54
68' Κεφαλιά του Τελάντερ με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Ο Βοσκάκης σφυρίζει οφ-σάιντ, όμως τελικά όπως απέδειξε το ριπλέι ήταν λάθος το σφύριγμα.
21:55
70' Νέο οφ-σάιντ στον Μπεργκ, που όμως ούτε αυτό ήταν βάσει του ριπλέι.
21:56
70' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.
21:56
Περνάει απ' όλους η μπάλα κι απομακρύνεται.
21:59
73' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καρέλης έκανε το σουτ στην κίνηση, όμως ο Τσενάμο απέκρουσε.
22:02
76' Επικίνδυνη σέντρα του Μπαξεβανίδη από τα δεξιά. Κανένας παίκτης της Ξάνθης στην πορεία της μπάλας.
22:03
77' Κίτρινη κάρτα στον Καρέλη.
22:04
Έχει πρόβλημα ο Σάντσεθ που είναι πεσμένος στο χορτάρι και δείχνει να πονάει.
22:04
Τελικά κάνει νόημα στον Αναστασίου πως μπορεί να συνεχίσει.
22:04
79' Κόρνερ για την Ξάνθη.
22:05
Στο πρώτο δοκάρι η εκτέλεση, διώχνει ο Ζέκα.
22:06
Έχει ματώσει στο μάγουλο ο Τελάντερ που βγαίνει για λίγο εκτός αγωνιστικού χώρου προκειμένου να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.
22:07
82' Σέντρα του Μπέρτου, βγαίνει και μπλοκάρει ο Στιλ.
22:08
82' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.
22:08
Κάνει και αλλαγή ο Αναστασίου. Εκτός ο Ατζαγκούν, μέσα ο Λουντ.
22:08
83' ΓΚΟΛ! Ο Τελάντερ με κεφαλιά ανοίγει το σκορ!
22:10
Από την εκτέλεση του Νάνο, ο Τελάντερ σηκώθηκε την κατάλληλη στιγμή, νίκησε την άμυνα της Ξάνθης και με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσενάμο.
22:11
86' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Μπέρτος, μέσα ο Νιέτο.
22:14
Να κρατήσουν μπάλα ζητά από τους ποδοσφαιριστές του ο Αναστασίου στα τελευταία λεπτά.
22:16
Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
22:16
90+1' Δυνατό σουτ του Παπαστεριανού, η μπάλα άουτ.
22:18
90+3' Αδύναμο σουτ του Βασιλακάκη, μπλοκάρει ο Στιλ.
22:19
90+4' Κίτρινη κάρτα στον Λαγό.
22:20
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης!
22:21
Ο Παναθηναϊκός παίρνει σπουδαίο διπλό στην έδρα της Ξάνθης, χάρη στο πρώτο γκολ του Ράσμους Τελάντερ με την πράσινη φανέλα.
22:21
Αυτή η νίκη ανεβάζει τους "πράσινους" έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό.
22:22
Κάπου εδώ τελειώνει και το LIVE μας για την αναμέτρηση. Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε τε ματς μαζί μας. Από εμάς. Καλό σας βράδυ.