Κορόνα Κίελτσε - ΑΕΚ 0-2

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη και στο δεύτερο φιλικό επί πολωνικού εδάφους, επικρατώντας με 2-0 της Κορόνα Κίελτσε. Σκόρερ για την Ένωση ο Πέτρος Μάνταλος και ο Χρήστος Αραβίδης.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με δύο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Μπάνικ Οστράβα παρέταξε την ΑΕΚ ο Τιμούρ Κετσπάγια. Τις θέσεις των Τζανετόπουλου και Αραβίδη πήραν οι Μπακασέτας και Σιμόες, χωρίς να υπάρχει διαφοροποίηση στην παράταξη των παικτών στο γήπεδο.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Μπακασέτας βγήκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως είδε το σουτ του να πηγαίνει πάνω του. Η συνεχής πίεση των "κιτρινόμαυρων" είχε ως αποτέλεσμα να αναγκάζουν σε πολλά λάθη τους αντιπάλους τους. Το κακό βέβαια ήταν πως η ΑΕΚ δεν μπορούσε να τα εκμεταλλευτεί.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η Ένωση άγγιξε το 1-0, όμως ο Τσιγκρίνσκι είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι έπειτα από κεφαλιά που έπιασε μέσα στην περιοχή. Στην επανάληψη ο Κετσπάγια προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, οι οποίες όπως φάνηκε έδωσαν πνοή στους "κιτρινόμαυρους". Στο 65' κατάφεραν μάλιστα να ανοίξουν και το σκορ με τον Μάνταλο να αξιοποιεί την σέντρα του Αραβίδη.

Ο Έλληνας επιθετικός της ΑΕΚ που πέρασε ως αλλαγή στο ματς έκανε το 2-0 με δικό του γκολ, εννέα λεπτά αργότερα. Ο Ζόριτς έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Αραβίδης με προβολή μέσα στην περιοχή, την έστειλε στα δίχτυα. Στα τελευταία λεπτά η Κορόνα Κίελτσε πήρε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε με κάποια σουτ την εστία του Μπάρκα, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

AEK (4-2-1-3): Ανέστης , Τσιγκρίνσκι, Γκάλο, Ντίντακ, Κολοβέτσιος, Μπαρμπόσα, Σιμόες, Βάργκας, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπακασέτας

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Μπάρκας, Πλατέλλας, Αραβίδης, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος, Γαλαννόπουλος, Πέκχαρτ, Σβάρνας

Photo Credits: Action Images

ΤΟ LIVE TOY ΑΓΩΝΑ

18:38
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το φιλικό της ΑΕΚ με την Κορόνο Κίελτσε.
18:49
Η ενδεκάδα της ΑΕΚ αποτελείται από τους:

Ανέστη, Τσιγκρίνσκι, Γκάλο, Ντίντακ, Κολοβέτσιο, Μπαρμπόσα, Σιμόες, Βάργκας, Γιόχανσον, Μάνταλο, Μπακασέτα
19:04
Πρόβα τζενεράλε είναι για την Κορόνα το αποψινό φιλικό, μιας και σε λίγες ημέρες ξεκινάει το πρωτάθλημα της Πολωνίας.
19:04
Τώρα βγαίνουν οι παίκτες στο γήπεδο.
19:06
Σέντρα στο ματς!
19:10

5'

Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Μπακασέτας βγήκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως είδε το σουτ του να πηγαίνει πάνω του.
19:17

10'

Πολύ καλύτερη η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά. Πιέζει ψηλά και δεν δίνει την ευκαιρία στην αντίπαλό της να φανεί απειλητική.
19:22

15'

Συνεχώς με τη μπάλα στα πόδια οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης. Δεν υπάρχουν όμως  διάδρομοι.
19:28

20'

Δυνατό σουτ από τον Γκρζέλακ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια της ΑΕΚ. Καλή στιγμή για την Κορόνα εδώ.
19:32

25'

Ένα ωραίο σουτ από τον Βάργκας που αναγκάζει τον κίπερ της Κορόνα σε μια εντυπωσιακή απόκρουση.
19:35
5 τελικές στα πρώτα λεπτά για την ΑΕΚ, μόλις 1 για την Κορόνα.
19:37

30'

ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ. Από την εκτέλεση του Μάνταλου κινήθηκε ο Τσιγκρίνσκι προς την πορεία της μπάλας.
19:40

35'

Πιέζει ψηλά η ΑΕΚ με αποτέλεσμα να κάνουν εύκολα το λάθος οι Πολωνοί.
19:47

40'

Τραγικό σουτ από τον Μπαρμπόσα από πλεονεκτική θέση. Παραμένει το 0-0.
19:49

43'

Μόνος του ο Μάνταλος φάτσα με τον αντίπαλο κίπερ, στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ!
19:51
Λήξη πρώτου ημιχρόνου στο Κίελτσε. ΑΕΚ και Κορόνα παραμένουν ισόπαλες με 0-0.
20:08
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
20:09
Με τον Μπάρκα στη θέση του Ανέστη κάτω από τα δοκάρια ξεκινάει η ΑΕΚ.
20:10

49'

Μια αψιμαχία μεταξύ Γκρζέλακ και Βάργκας έχει ως αποτέλεσμα να κιτρινιστούν και οι δυο.
20:16

54'

Αλλαγές για την ΑΕΚ.

Εκτός ο Βάργκας, ο Μπαρμπόσα και ο Γκάλο.

Μπαίνουν Πλατέλλας, Αραβίδης και Μπακάκης.
20:18

55'

Καλό σουτ του Μάνταλου και δύσκολη απόκρουση του Πέσκοβιτς.
20:24

60'

Έχει ανέβει στο δεύτερο ημίχρονο οι ΑΕΚ. Φαίνονται πιο ορεξάτοι οι παίκτες της Ένωσης.
20:25

62'

Ακόμη δύο αλλαγές.

Τσιγκρίνσκι και Σιμόες εκτός.

Τζανετόπουλος και Λαμπρόπουλος μέσα.
20:28

65'

ΓΚΟΛ! Η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ με τον Μάνταλο.
20:28
Ωραία κίνηση και γέμισμα του Αραβίδη από τα αριστερά. Η μπάλα έφτασε μετά από κόντρες στον Μάνταλο που με γυριστό σουτ την έστειλε στα δίχτυα.
20:31

66'

Πέκχαρτ αντί Μπακασέτα και Γαλαννόπουλος αντί Γιόχανσον για την ΑΕΚ.
20:34

68'

Σβάρνας αντί Κολοβέτσιου και Ζόριτς αντί Ντίντακ.
20:37

74'

ΓΚΟΛ! Ο Αραβίδης κάνει το 2-0 για την ομάδα του Κετσπάγια.
20:37
Ο Ζόριτς έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Αραβίδης με προβολή μέσα στην περιοχή, την έστειλε στα δίχτυα.
20:43

80'

Σουτ του Μάρκοβιτς από απόσταση, με τον Μπάρκα να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα.
20:50

85'

Πιέζει για το γκολ στα τελευταία λεπτά η Κίελτσε. Απειλούν την εστία του Μπάρκα οι γηπεδούχοι.
20:55
Έχουμε ήδη μπει στις καθυστερήσεις δίχως να αλλάξει κάτι.
20:56
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης.
20:57
Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη και στο δεύτερο φιλικό επί πολωνικού εδάφους, επικρατώντας με 2-0 της Κορόνα Κίελτσε. Σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Πέτρος Μάνταλος και ο Χρήστος Αραβίδης.