Λεμονής: "Δεν μιλάω για τη διαιτησία"

Οι δηλώσεις από το Καυταντζόγλειο.

Οι δηλώσεις από το Καυταντζόγλειο:

Τάκης Λεμονής:

Τι είπε για τη διαιτησία: "Την προηγούμενη αγωνιστική ο κύριος Πέτρος Κόκκαλης είπε κάποια πράγματα και εγώ στη συνέντευξη Τύπου είπα πως υπάρχει μία ατμόσφαιρα στον Ολυμπιακό ότι φέτος η διαιτησία δεν είναι καλή. Σχολίασα τη δήλωση του κ.Κόκκαλη. Οσον αφορά στον σημερινό αγώνα και το γκολ οφσάιντ του Ηρακλή, δεν ξέρω, δεν έχω δει τη φάση. Δεν την έχω δει στο βίντεο. Ποτέ δεν μιλάω για τη διαιτησία. Δεν το κάνω τώρα, δεν το έκανα όταν ήμουν στην Καλλιθέα, στον Λεβαδειακό και την Ξάνθη. Τα πάμπερς τα ζητήσαμε για το Στάδιο Καραϊσκάκη. Στην ζωή μας θα πρέπει να έχουμε και λίγο χιούμορ. Εγώ είμαι εδώ για να με ρωτήσετε για το παιχνίδι. Είμαι ήδη εδώ πέντε λεπτά και δεν έχω ερωτηθεί για το παιχνίδι. Με ρωτάτε για αποφάσεις του διαιτητή που δεν μπορώ να απαντήσω εγώ. Εγώ παίρνω θέση σε θέματα που αφορούν τον αγώνα".

Τι είπε για το αγωνιστικό κομμάτι: "Μέχρι το 40' είχαμε μεγάλη ευκαιρία να καθαρίσουμε το ματς. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου κάναμε κάποια λάθη στις πάσες μας. Στο δεύτερο ημίχρονο, μετά το 1-0 αντιδράσαμε αμέσως, αλλάξαμε τον σχηματισμό που είχαμε στον αγωνιστικό χώρο και αυτό μας βοήθησε. Και στατιστικά να δείτε το ματς, νομίζω ότι ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος. Αν θυμάστε, ο κόσμος του Ηρακλή αποδοκίμαζε την ομάδα του μέχρι το 40' γιατί δεν έβγαζε την μπάλα πέρα από τη σέντρα. Η φάση που με προβλημάτισε ήταν η κεφαλιά του Γιάντση. Δεν έπρεπε να γίνει και πρέπει να μας προβληματίσει. Με προβληματίζει το γεγονός πως για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική δεχόμαστε γκολ από στημένη φάση.

Ο Ηρακλής έρχεται από μία αλλαγή προπονητή. Δεν είναι εύκολα τα πράγματα μέχρι να μάθουν οι παίκτες τον τρόπο δουλειάς του νέου τεχνικού. Προσπάθησε να αμυνθεί με αρκετούς παίκτες. Περιμέναμε πιο επιθετικό σχήμα. Είναι δύσκολο να κρίνεις αυτή τη στιγμή την ομάδα και τον προπονητή γιατί είναι μία περίοδος προσαρμογής. Εύχομαι στον Ηρακλή τα καλύτερα γιατί είναι μία ιστορική ομάδα.

Κάθε προπονητής πιστεύει ότι έχει την καλύτερη ομάδα. Εμείς έχουμε μια νέα ομάδα που βρίσκεται σε σωστό δρόμο. Διεκδικούμε τον τίτλο και είμαστε στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Με την προσθήκη των νέων παικτών θα έχουμε καλύτερη συνοχή και θα βελτιώσουμε το παιχνίδι μας".

Τι είπε για την εμφάνιση του Μίρνε Σίσιτς: "Θα θέλαμε ο Σίσιτς να μπει πιο ομαλά στην ομάδα. Εχουμε προβλήματα απουσιών και περιμένουμε να μας δώσει ταχύτητα και σέντρα. Περιμένουμε πολλά πράγματα από αυτόν. Εχει ενσωματωθεί εδώ και μία εβδομάδα στην ομάδα".

Από την πλευρά του, ο προπονητής του Ηρακλή Aνχελ Πεντράθα είπε: "Με το τελικό αποτέλεσμα δεν μπορούμε να είμαστε ευχαριστημένοι. Μέχρι το 70' και το δεύτερο γκολ του Κοβάσεβιτς η ομάδα είχε κρατήσει καλά την μπάλα. Είχαμε ένα πρώτο 20λεπτο όπου ο Ολυμπιακός μας πολιορκούσε και δυσκολευόμασταν γενικά σαν ομάδα. Στην συνέχεια αποκτήσαμε τακτική και ήμασταν πολύ κοντά στο τελευταίο δεκάλεπτο να αποκτήσουμε προβάδισμα στο σκορ με κάποιο γκολ. Για το αθλητικό κομμάτι της ομάδας θα πρέπει να της δώσουμε 10. Στις δύσκολες στιγμές είχαμε την συμπαράσταση του κόσμου μας, ενώ μετά το γκολ του Γιάντση ττο παιχνίδι ήταν μία άλλη ιστορία.

Ο διαιτητής ή θα έπρεπε εκεί να τελειώσει το παιχνίδι και να φύγει ή να το αφήσει να τελειώσει κανονικά. Αυτό που είπα και στους παίκτες στα αποδυτήρια είναι ότι αντιμετώπισαν μία ομάδα που μεγαλώνει, με την δική μας να είναι μία ομάδα με νέους παίκτες που μεγαλώνει. Ωστόσο θέλουμε να μας αντιμετωπίζουν σαν μία μεγάλη ομάδα. Μέρα με την ημέρα έρχομαι σε ολοένα μεγαλύτερη επαφή με τους παίκτες με στόχο να δημιουργήσουμε κάτι καλό. Το τελικό αποτέλεσμα το θεωρώ άδικο. Είμαστε ευχαριστημένοι από την απόδοση της ομάδας μας αλλά το τελικό αποτέλεσμα το θεωρώ άδικο.

Οσον αφορά στο μεταγραφικό κομμάτι, θα μιλήσουμε με την διοίκηση. Περιμένουμε την άφιξη τριών συγκεκριμένων παικτών".