ΠΑΟΚ-Αρης 3-0

Μέσα σε 13 λεπτά ο ΠΑΟΚ "καθάρισε" από το πρώτο ημίχρονο το ντέρμπι με τον Αρη. Εμφανώς ανώτερος και πιο εύστοχος, ο δικέφαλος του Βορρά επικράτησε εύκολα 3-0 των κίτρινων και πήρε βαθιά ψυχολογική ανάσα μετά τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα.

Μέσα σε 13 λεπτά ο ΠΑΟΚ "καθάρισε" από το πρώτο ημίχρονο το ντέρμπι με τον Αρη. Εμφανώς ανώτερος και πιο εύστοχος, ο δικέφαλος του Βορρά επικράτησε εύκολα 3-0 των κίτρινων και πήρε βαθιά ψυχολογική ανάσα μετά τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα. Βερόν και Χριστοδουλόπουλος οι κορυφαίοι των θριαμβευτών, παράπονα για τη διαιτησία από τον άτυχο Αρη που έχασε τους Γκαρσία και Καράμπελα στην αρχή της αναμέτρησης. Κάντε κλικ εδώ για να ενημερωθείτε για την εξέλιξη του ντέρμπι.

Το παιχνίδι δεν άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τον Αρη, αφού στην προθέρμανση ο Ντούσαν Μπάγεβιτς αναγκάστηκε να αντικαταστήσει τον Γκαρσία που αισθάνθηκε ενοχλήσεις με τον Σιστόν. Και σα να μην έφτανε αυτό, στο 7ο λεπτό του ντέρμπι, ο Καράμπελας τραυματίστηκε μετά απόαντικανονικό μαρκάρισμα του Γεωργιάδη (παράβαση που "σηκώνει" κόκκινη κάρτα) και ο Αουρέλιο πέρασε στο παιχνίδι. Από κει και πέρα, ο Μπάγεβιτς έκανε την έκπληξη και ξεκίνησε βασικό τον Μάρσιο Αμορόζο, αφήνοντας στον πάγκο τον Ιβιτς.

Στην αντίπερα όχθη, ο Γκάβρανσιτς έκανε, ως αναμενόταν, το ντεμπούτο του με τον δικέφαλο του Βορρά, ενώ στην αρχική ενδεκάδα βρέθηκε και ο Βερόν, ο οποίος ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο.

Οσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, αν διαγράψουμε τα πρώτα 25 λεπτά ενός νευρικού και ανούσιο ποδοσφαίρου, στο υπόλοιπο χρονικό διάστημα μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο κι αυτή ήταν ο ΠΑΟΚ. Υπάρχουν βέβαια και κάποια πράγματα που ίσως να άλλαζαν τη ροή του ματς. Πρώτον, στο 17ο λεπτό ο Αρης ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Κνολ μέσα στην περιοχή, μετά από προσπάθεια του Κόκε. Δεύτερον, στο 25’ ο Αμορόζο έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν βρέθηκε μόνος απέναντι από το τέρμα των γηπεδούχων, αλλά πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

Στο 32ο λεπτό το ντέρμπι πήρε φωτιά όταν ο Μπαλάφας με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Μελίσση από τα δεξιά, άνοιξε το σκορ για το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος. Στο γκολ φέρει ευθύνη ο Χαλκιάς, ο οποίος είδε την μπάλα να σκάει μπροστά του μη μπορώντας να αντιδράσει.

Δεν πρόλαβαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων και πέντε λεπτά αργότερα ήρθε ο Χριστοδουλόπουλος να κάνει το 2-0. Η φάση προήλθε από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά και λάθος διώξιμο του Χαλκιά, το οποίο εκμεταλλεύτηκε άριστα ο Χριστοδουλόπουλος, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στον δικέφαλο.

Ο Αρης προσπάθησε να συνέλθει από τα δύο ηχηρά «χαστούκια» που δέχθηκε, αλλά ήταν ολοφάνερο πως υπήρχε πρόβλημα στην ανάπτυξη και μεγάλη απόσταση μεταξύ κέντρου και επίθεσης. Ο Κόκε γύριζε πίσω για να πάρει μπάλα, ενώ ο Αμορόζο ήταν καλά κλεισμένος είτε από τον Γκάβρανσιτς, είτε από τον Κνολ.

Στο 44ο λεπτό οι κίτρινοι ζήτησαν δικαίως πέναλτι σε χέρι του Σνάουτσερ μέσα στην περιοχή, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Γιάχιτς είχε την ευκαιρία να μειώσει και να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι, το γυριστό σουτ, όμως, που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ. Κι επειδή όποιος χάνει τις ευκαιρίες το πληρώνει, στην αμέσως επόμενη φάση, ο ΠΑΟΚ βγήκε με υποδειγματικό τρόπο στην αντεπίθεση, ο Χριστοδουλόπουλος έβγαλε ωραία σέντρα από τα αριστερά και ο Σάλμον με εξ επαφής πλασέ στην κίνηση ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο θριαμβευτικό 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν λογικό να πέσει ο ρυθμός του αγώνα και ο ΠΑΟΚ να κατεβάσει ταχύτητα. Ωστόσο, δεν έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού ακόμα και όταν ο Αρης άρχισε να ανεβαίνει προς την περιοχή του Φερνάντεζ, ψάχνοντας την απάντηση στα τρία τέρματα των γηπεδούχων.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Μπάγεβιτς πέρασε στο γήπεδο τον Ιβιτς στη θέση του Αμορόζο, θέλοντας να κερδίσει αυτό που έχασε κατά κράτος στο πρώτο μέρος. Περισσότερο χώρο στο κέντρο και πιο σωστές μπαλιές μπροστά. Αυτές ήταν δύσκολο να έρθουν, αφού η αμυντική γραμμή του ΠΑΟΚ δούλεψε άριστα και μόνο κάποιες ατομικές ενέργειες του Κόκε δημιουργούσαν μια κάποια απειλή για τον Φερνάντεζ.

Ο χρόνος κυλούσε υπέρ των γηπεδούχων που με το 3-0 υπέρ τους και τον τρόπο που έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι, δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα να κρατήσουν μπάλα, να κερδίσουν χρόνο και να κυνηγήσουν κι ένα τέταρτο γκολ.

Διαιτητής: Ι.Σταυρίδης
Βοηθοί: Δ.Σαραϊδάρης, Λ.Βασιλειάδης