ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-1 (video)

Σε ένα ματς πραγματικό θρίλερ, η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει την ανατροπή στις καθυστερήσεις και να πάρει τη νίκη με 2-1 κόντρα σε ένα μαχητικό Αστέρα Τρίπολης, που έχυσε την καρδάρα με το γάλα στο τέλος. Οι "κιτρινόμαυροι" με τους Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς και Ραφίκ Τζιμπούρ να σκοράρουν στις καθυστερήσεις κέρδισαν ένα χαμένο παιχνίδι και μαζί και μερίδα του κόσμου τους που αποδοκίμασαν ακόμα και την ισοφάριση! Δάκρυα του Γιώργου Δώνη στο τέλος του αγώνα.

Εικόνα

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά για να αιφνιδιάσει τους παίκτες του Αστέρα αλλά δεν τα κατάφερε. Παρότι γύριζε καλά τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, έβλεπε πως δεν υπήρχαν κενά και έτσι χρειάστηκε τη μέγιστη δυνατή βοήθεια από όλους τους παίκτες της. Σε αυτό το πλάνο, ο Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς ανέβαινε αρκετές φορές και είχε δύο τελικές προσπάθειες, τη στιγμή που οι συμπαίκτες του τα έβρισκαν σκούρα λόγω της πολυκοσμίας στην περιοχή των φιλοξενουμένων.

Η επιθετική λογική των παικτών του Κάρλος Καρβαλιάλ αφορούσε μόνο αντεπιθέσεις, με τον Λούσιο Φιλομένο να αποτελεί την "αιχμή του δόρατος" και τον Ζαουάντ Ζαϊρί να ταλαιπωρεί τις δύο πτέρυγες των "κιτρινόμαυρων" και ιδίως την αριστερή του Χουανφράν. Ο υποτονικός ρυθμός, τον οποίο επεδίωξε και πέτυχε ο Αστέρας, ευνοούσε τα σχέδια του Πορτογάλου προπονητή του και από τη στιγμή που τα "αστέρια" της ΑΕΚ δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, δεν υπήρχαν προσωπικές εμπνεύσεις που να έβγαζαν από το αδιέξοδο τους γηπεδούχους. Η ελευθερία του Νάτσο Σκόκο πίσω από τους δύο επιθετικούς ήρθε μετά το πρώτο εικοσάλεπτο, ωστόσο δεν βοήθησε ιδιαίτερα την επιθετική λειτουργία της ομάδας του, η οποία είχε μπλοκάρει.

Το φιλμ του αγώνα

7ο λεπτό: Κλέψιμο του Καφέ στη γωνία της περιοχής, από πλάγια θέση δοκιμάζει το σουτ, διώχνει ο Αμπάρης

31ο λεπτό: Μακρινή κεφαλιά του Ζαϊρί, η μπάλα παίρνει περίεργει τροχιά και απειλεί τον Σάχα που διώχνει σε κόρνερ

43ο λεπτό: Ο Ζαϊρί από δεξιά βγάζει τη συρτή μπαλιά, ο Φιλομένο γυρίζει στη μικρή περιοχή της ΑΕΚ, ο Γεωργέας διώχνει πάνω στη γραμμή το σουτ μετά από κόντρες

52ο λεπτό: Σουτ του Τζιμπούρ, ο Αμπάρης τη χάνει μέσα από την αγκαλιά του και αυτή χτυπά στο δοκάρι

61ο λεπτό: Σέντρα του Γεωργέα από αριστερά, κεφαλιά του Μπλάνκο, εξ επαφής διώχνει ο Αμπάρης

61ο λεπτό: Κόρνερ από δεξιά, κεφαλιά του Καφέ, με εκπληκτική προσπάθεια διώχνει στη γραμμή ο Αμπάρης

67ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Δυνατό φάουλ του Μαρσελάο, η μπάλα χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι, σκάει εντός της εστίας και στη συνέχεια βγαίνει έξω

79ο λεπτό: Σουτ του Τζιμπούρ από πλάγια θέση, ο Αμπάρης σε κόρνερ με τα πόδια

90ό λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Μαϊστόροβιτς με δυνατή κεφαλιά ισοφαρίζει για την ΑΕΚ

93ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Φάση διαρκείας στα καρέ του Αστέρα μετά από κόρνερ, η μπάλα στρώνεται στον Τζιμπούρ που με "ψαλίδι" κάνει το 2-1

Στο δεύτερο μέρος ο Γιώργος Δώνης έριξε στο ματς τον Αντώνη Ρίκκα και τον Ραφίκ Τζιμπούρ και η κατάσταση βελτιώθηκε για τους "κιτρινόμαυρους", κυρίως λόγω της ανεξήγητης χαλαρότητας που επέδειξαν οι πλάγιοι μπακ του Αστέρα. Κάποιες πολύ καλές στιγμές βρήκαν αντίπαλο τον Γιώργο Αμπάρη, ενώ σε μία περίπτωση, σε σουτ του Τζιμπούρ, βοήθησε και το δοκάρι. Κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 67ο λεπτό, ο Αστέρας άνοιξε το σκορ με φάουλ-βολίδα του Μαρσελάο, το οποίο, όπως αποδείχθηκε, καταρράκωσε ψυχολογικά τους γηπεδούχους.

Για περίπου ένα δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Δώνη δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή. Η πίεση των φιλοξενουμένων (σε δυο περιπτώσεις, μάλιστα, σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα "τυφλά" διωξίματα των αμυντικών της ΑΕΚ) κράτησε τους κινδύνους μακριά.Σεαυτό συνέβαλε και η αποχώρηση τουΡίκκα στο 76' λόγω τραυματισμού κι ενώ ο Δώνης είχε κάνει όλες τις αλλαγές.

Η ύστατη προσπάθεια της ΑΕΚ να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας "καρποφόρησε" και με το παραπάνω. Ο Μαϊστόροβιτς στο 90', κι ενώ οι γηπεδούχοι δεν είχαν κάποια καλή στιγμή μέχρι τότε, με κεφαλιά έκανε το 1-1. Οι γηπεδούχοι πίστεψαν ότι μπορούν ακόμα περισσότερα και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τζιμπούρ με ανάποδο "ψαλίδι" και μετά από φάση διαρκείας (με τον Γαλλοαλγερινό να έχει κάνει φάουλ στον Αμπάρη) "λύτρωσε" την ΑΕΚ και της έδωσε τη νίκη, την πρώτη μετά από τέσσερα παιχνίδια.

Κλειδί

Η πίστη που επέδειξαν οι παίκτες της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά ήταν απαράμιλλη. Τέτοια που δεν έδειξαν σε κανένα άλλο σημείο τον Οκτώβριο. Από το 90' μέχρι το 94' έκαναν ό,τι δεν έκαναν σε όλο τον αγώνα, έβαλαν τον Αστέρα Τρίπολης στην περιοχή του και δικαιώθηκαν, κάνοντας μία σπουδαία ανατροπή.

Μικρά-μικρά από το ΟΑΚΑ

*** Στις εξέδρες του γηπέδου βρέθηκε ο Δημήτρης Μελισσανίδης.

*** Περίπου 300 ήταν οι φίλαθλοι του Αστέρα στο ΟΑΚΑ.

*** Ενα σκληρό μαρκάρισμα του Γεωργέα στον Καρντόζο στη λήξη του πρώτου μέρους επέφερε ένταση μεταξύ τους και μετά το τελευταίο σφύριγμα, ενώ κατά την αποχώρηση ενεπλάκη και ο Αλεξόπουλος, δίχως συνέχεια.

*** Μετά την επίτευξη του δευτέρου τέρματος της ΑΕΚ, ο Δώνης διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή Σπάθα για τις πολλές καθυστερήσεις. Πριν από την επίτευξη του δευτέρου γκολ της ΑΕΚ, είχε κάνει το ίδιο, αλλά αυτή τη φορά γιατί θεώρησε ότι έπρεπε να κρατήσει περισσότερες. Ο διαιτητής Σπάθας τον απέβαλλε και κατά την αποχώρησή του από τον αγωνιστικό χώρο, ο τεχνικός της ΑΕΚ δάκρυσε.

Ο Γιώργος Αμπάρης, με μία εμφάνιση που θύμισε σε πολύ τις περσινές εξαιρετικές, έσωσε σε ουκ ολίγες περιπτώσεις την εστία του από παραβίαση. Ωστόσο ο Ραφίκ Τζιμπούρ κερδίζει τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη στη... στροφή, αφού η είσοδός του στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο έκανε σαφώς πιο επικίνδυνη την ΑΕΚ. Ενα δοκάρι, ένα "ψαλίδι" στο 93' που έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ και η εν γένει παρουσία του δικαίωσε τον προπονητή του να βγάλει τον Εντίνιο μετά από μόλις 45 λεπτά.

Απογοήτευση

Οταν για ενενήντα λεπτά κάνεις ένα σχεδόν τέλειο αμυντικό παιχνίδι και μέσα σε τρία λεπτά καταστρέφεις τα πάντα, σαφώς και δεν δικαιούσε παρά το... βατόμουρο από αυτό το ματς. Ο λόγος για την άμυνα του Αστέρα, η οποία δεν άντεξε στο τέλος την πίεση των "κιτρινόμαυρων" και αντί να κερδίσει χρόνο, έστελνε τη μπάλα συνεχώς σε πόδια αντιπάλων. Αποτέλεσμα, το 0-1 του 89' να γίνει 2-1 στο 93'.

Διατητής: Η. Σπάθας (Πειραιά)
Βοηθοί: Ν. Φαντόπουλος (Πειραιά), Σ. Γουργιώτης (Φθιώτιδας)
ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-1