Ξάνθη - Ηρακλής 4-1

Με ιδανικό τρόπο έκλεισε η χρονιά για την Ξάνθη η οποία επικράτησε του Ηρακλή με 4-1. Απογοητευτική ηεμφάνιση της ομάδας της Θεσσαλονίκης που έπαιξε από υποχρέωση και σε κανένα σημείο δεν έκανε αισθητή την παρουσία της.

Εικόνα αγώνα

Ο Παναγιώτης Γκουτσίδης στον τελευταίο αγώνα του ως υπηρεσιακός τεχνικός της Ξάνθης έδωσε ευκαιρίες σε νεαρούς παίκτες και αυτοί δεν τον απογοήτευσαν. Τόσο οι Μπέρτος, Παπαδόπουλος όσο και ο Σταθάκης, είχαν πολύ καλή απόδοση. Ειδικά η προσπάθεια του Σταθάκη επιβραβεύθηκε και με γκολ.

Εκτός όμως από τους νεαρούς ποδοσφαιριστές, και οι υπόλοιποι παίκτες της Ξάνθης, ιδίως ο Κιντάνα, είχαν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο, σε αντίθεση με τους αντίστοιχους του Ηρακλή.

1ο λεπτό: Ο Αγκάλι με δυνατό σουτ μέσα απο την περιοχή ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους

9ο λεπτό: Ο Σταθάκης με κεφαλία ύστερα απο εκτέλεση φάουλ κάνει το 2-0 για την Ξάνθη

26ο λεπτό: 3-0 για την Ξάνθη με σουτ του Κιντάνα έξω από την περιοχή.

29ο λεπτό: Ο Πόι βρίσκεται τετ-α-τετ με τον Μέλκα αλλά δεν καταφέρνει να σκοράρει

48ο λεπτό: Ο Σουάνης εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας του Ηρακλή και σε κενή εστία σημειώνει το 4-0.

75ο λεπτό: Ο Γιάντσης μειώνει σε 4-1 για τον Ηρακλή

Οι ακρίτες μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και ευτύχησαν να προηγηθούν 40’’ μετά την έναρξη του. Ο Αγκάλι βρέθηκε στην περιοχή και με δυνατό πλασέ έδωσε το προβάδισμα με το καλημέρα.

Μάλιστα στο 4ο λεπτό η Ξάνθη είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της. Στο 9’, έπειτα από φάουλ σε πλεονεκτική θέση το οποίο ανέλαβε να εκετελέσει ο Κιντάνα, ο Σταθάκης πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Ηρακλή κάνοντας το 2-0.

Η Ξάνθη, με ηγέτη το Ντιέγκο Κιντάνα, δεν σταμάτησε εκεί. Στο 26ο λεπτό, ο Αργεντινός με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 3-0 για την ομάδα του συνεχίζοντας το προσωπικό του ρεσιτάλ. Ο δείκτης του σκορ θα μπορούσε μάλιστα να ανέβει ψηλότερα για τους ακρίτες, οι οποίοι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έχασαν ευκαιρίες να πετύχουν κι άλλα τέρματα.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου επιφύλασσε άλλο ένα γκολ από τα αποδυτήρια για τους γηπεδούχους. Ο δραστήριος Δημήτρης Σουάνης επωφελήθηκε από λάθος της άμυνας του Ηρακλή και σημείωσε το 4-0.

Έπειτα από αυτό το σημείο, ο ρυθμός έπεσε, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι η Ξάνθη έχασε τα ηνία του αγώνα. Ο Ντοριβάλ που αντικατέστησε τον Σουάνη είχε την ευκαιρία να πετύχει το πέμπτο γκολ της ομάδας του, όμως το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 75’ ο Γιάντσης έκλεισε το σκορ πετυχαίνοντας με ωραίο σουτ το γκολ της τιμής για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Κλειδί

Τα δύο γρήγορα γκολ που πέτυχε η Ξάνθη έκριναν εν πολλοίς την έκβαση του αγώνα. Στη συνέχεια οι "ακρίτες" έπαιξαν χωρίς άγχος, ενώ ο αδιάφορος Ηρακλής δεν κυνήγησε το παιχνίδι.

Ο Αργεντινός Ντίεγκο Κιντάνα όχι μόνο προσέφερε 2 γκολ στους συμπαίκτες του, αλλά κράτησε κι ένα για τον εαυτό του. Αγωνίστηκε σαν να επρόκειτο για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος και όχι για ένα αδιάφορο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής.

Σύσσωμος ο Ηρακλής. Οι παίκτες του "γηραιού" ήταν αδιάφοροι και δεν έδειξαν κανένα ζήλο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Έμοιαζαν να κάνουν αγγαρεία σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους που πήραν μία μεγάλη νίκη και άφησαν ευχαριστημένους τους φιλάθλους που ήρθαν στο γήπεδο.

Διαιτητής: Παμπορίδης ( Κιλκίς)
Βοηθοί: Ευθυμιάδης (Πιερίας), Γκάγκας (Λάρισας)