ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 1-0 (vid)

Γλυκιά ήταν η τελευταία γεύση που άφησε στον ΠΑΟΚ το εφετινό πρωτάθλημα. Ο ευρωπαίος πλέον "Δικέφαλος" νίκησε 1-0 την ΑΕΛ στην Τούμπα και καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο, ο οποίος στο "αντίο" μιας γεμάτης σεζόν, ήταν εκ νέου παρών.

Εικόνα του αγώνα

Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος είχαν όλη την καλή διάθεση να μην αντιμετωπίσουν αδιάφορα ένα ματς δίχως βαθμολογικό κίνητρο. Το χρωστούσαν στον κόσμο, που ήταν και πάλι εκεί, ως αποχαιρετιστήριο δώρο. Τους έλειψε βέβαια η ενέργεια (στο πρώτο ημίχρονο έπαιζαν κάτω από τον ήλιο) και η ταχύτητα, αλλά η αλήθεια είναι ότι προσπάθησαν να δημιουργήσουν. Το γκολ του αμαρκάριστου στη μικρή περιοχή Αναστασάκου στο 21oλεπτόήρθε από λάθη στην άμυνα της ΑΕΛ, ωστόσο η προσπάθεια από την οποία κερδήθηκε το κόρνερ ήταν προϊόν συνεργασίας των Ίβιτς, Σορλέν και του σκόρερ.

Το γκολ και φάσεις

21ο λεπτό

: Σέντρα του Σορλέν, σουτ στην κίνηση του Αναστασάκου, ο Σέρεμετ έδιωξε σε κόρνερ.

21ο λεπτό: ΓΚΟΛ!!! Μετά από κόρνερ, ο Αναστασάκος βρέθηκε αφύλακτος και με πλασέ άνοιξε το σκορ.

47ο λεπτό: Σουτ του Πάρα, σταθερά ο Χαλκιάς.

90ο λεπτό: Ο Μπακαγιόκο δεν κατάφερε να σκοράρει σε κενή εστία. Ο Φεράρι έσωσε την εστία της ΑΕΛ, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Η ΑΕΛ ήταν σαφώς πιο υποτονική. Ο Γιαννακόπουλος έτρεξε αρκετά, αλλά χωρίς ουσία, ενώ οι Ίλιτς και Πάρα δεν βοήθησαν όσο θα μπορούσαν τον Τσίγκα που έπαιξε στην κορυφή. Χαρακτηριστικό της επιθετικής αδυναμίας των βυσσινί το γεγονός πως το πρώτο (και μοναδικό)απειλητικό σουτ προς τον Χαλκιά έγινε στο 47' από τον Αργεντινό.

Ο Ουζουνίδης δεν θέλησε να αλλάξει... τακτική (χρησιμοποίησε απλώς τον νεαρό Μπαλή αντί του Βλασόπουλου και τους Κυριάκο, Μιούλερ αργότερα) και ο ΠΑΟΚ δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο του ματς, το οποίο όσο έφτανε προς το τέλος του τόσο πιο... κουραστικό έγινε. Ξανακέρδισε παλμό μόνο όταν ο Φερνάντο Σάντος αποφάσισε, στο τελευταίο 10λεπτο, να ολοκληρώσει τις αλλαγές, αφού ο κόσμος αποθέωσε ονομαστικά και δια χειροκροτήματος τους Σέρτζιο Κονσεϊσάο και Πάμπλο Κοντρέρας.

Κλειδί του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ σκόραρε στη μία από τις δύο ξεκάθαρες ευκαιρίες του αγώνα (η άλλη του Μπακαγιόκο στο τέλος) και δεν χρειάστηκε να κοπιάσει περισσότερο προκειμένου να κλείσει νικηφόρα μια χρονιά που μόνο επιτυχημένη χαρακτηρίζεται.

Ας μας συγχωρέσουν οι 22 (συν έξι) ποδοσφαιριστές που κόπιασαν στο χορτάρι. Το βραβείο ανήκει στους φιλάθλους του ΠΑΟΚ όχι μόνο για το ότι σε ένα αδιάφορο παιχνίδι σχεδόν γέμισαν την Τούμπα, αλλά γιατί καθ' όλη τη διάρκεια της σεζόν, εξαιρουμένων κάποιων μεμονωμένων περιστατικών, στήριξαν έμπρακτα την προσπάθεια όλης της ομάδας.

Αδύναμος Κρίκος

Πώς και πώς περίμεναν τη λήξη του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Ουζουνίδη. Ήταν ένα διαδικαστικού χαρακτήρα παιχνίδι, στο οποίο δεν έπραξαν παραμικρό για να το θυμόμαστε.