ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 0-2 (vids)

Με γκολ των Καραγκούνη και Ρουκάβινα ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 την ΑΕΚ στον "τελικό" των πλέι οφ και θα μπει ως ισχυρός στην κληρωτίδα των δύο προκριματικών γύρων του Τσάμπιονς Λιγκ. Μπάγεβιτς: "Με αυτές τις συνθήκες δεν θέλω να μείνω". Videos...

Τη μεγάλη νίκη που τον στέλνει στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, σημείωσε το βράδυ της Κυριακής ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής των πλέι οφ της Superleague. Τα γκολ για τους "πράσινους", ο Καραγκούνης στο 30' με πέναλτι και ο Ρουκάβινα στο 36' με κοντινό πλασέ.

Εικόνα του αγώνα

H ΑΕΚ με την ώθηση που της έδωσε ο κόσμος ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και για 15 περίπου λεπτά κυριάρχησε στο χώρο της μεσαίας γραμμής πιέζοντας ψηλά τον Παναθηναϊκό. Στο 10ο λεπτό μάλιστα δημιούργησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι, με τον Τζιμπούρ αρχικά, να μην καταφέρνει από κοντά να νικήσει τον Γκαλίνοβιτς και ο επερχόμενος Μπλάνκο παίρνοντας το ριμπάουντ, να στέλνει τη μπάλα -προ κενής εστίας- να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του γκολκίπερ του Παναθηναϊκού.

Στη συνέχεια οι "πράσινοι", παγώνοντας αρχικά τον ρυθμό των γηπεδούχων και κερδίζοντας σιγά-σιγά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, υποχρεώνοντας τους παίκτες της ΑΕΚ σε αρκετά λάθη. Μετά το 20' κατάφεραν να κλείσουν τους κιτρινόμαυρους στα καρέ τους και με ασφυκτική πίεση να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για κάποιο τέρμα.

Φάσεις και Γκολ:

9ο λεπτό: Ωραίο σουτ του Σκόκο μέσα από την περιοχή, ο Γκαλίνοβιτς διώχνει ενστικτωδώς.
10ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σουτ του Τζιμπούρ, ο Γκαλίνοβιτς διώχνει και ο επερχόμενος Μπλάνκο στέλνει την μπάλα στο δοκάρι σε κενή εστία!
17ο λεπτό: Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Σουτ από κοντά του Σαλπιγγίδη, ο Σάχα διώχνει με δυσκολία. Νέο σουτ του Καραγκούνη, η μπάλα άουτ.
25ο λεπτό: Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Σαλπιγγίδη, ο οποίος πέρασε και τον Σάχα, αλλά από πλάγια θέση κλείστηκε και δεν μπόρεσε να πλασάρει.
30ο λεπτό: Γκολ για τον Παναθηναϊκό! Ο Καραγκούνης κερδίζει πέναλτι μετά από ανατροπή του από τον Σάχα. Το εκτέλεσε ο ίδιος ανοίγοντας το σκορ για τον Παναθηναϊκό!
36ο λεπτό: Γκολ για τον Παναθηναϊκό! Ο Καραγκούνης γυρίζει στο σημείο του πέναλτι στον Ρουκάβινα, ο οποίος δεν δυσκολεύεται με πλασέ να κάνει το 0-2!
50ο λεπτό: Θαυμάσιο σουτ του Κουτρομάνου, ο Γκαλίνοβιτς διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.
65ο λεπτό: Σουτ του Σαλπιγγίδη στην αντεπίθεση, ο Σάχα έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
82ο λεπτό: Καλό σουτ του Σαλπιγγίδη από πλεονεκτική θέση, μπλόκαρε ο Σάχα.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρα αγώνα ο Καραγκούνης, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια των αμυντικών της ΑΕΚ, μπήκε στην περιοχή ανατράπηκε από τον Σάχα με τον διαιτητή Κάκο να υποδεικνύει πέναλτι. Ο αρχηγός του "τριφυλλιού" ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον γκολκίπερ της Ένωσης -στέλνοντάς τον στην απέναντι γωνία- ανοίγοντας έτσι το σκορ για τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Μπάγεβιτς, αδυνατώντας να συνέλθουν έγκαιρα από την ψυχρολουσία, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν ξανά και να φτάσουν έξι λεπτά αργότερα σε ένα ακόμη γκολ.

Ο Καραγκούνης έκοψε από αριστερά την μπάλα όμορφα στην καρδιά της περιοχής της ΑΕΚ και ο Ρουκάβινα αφύλαχτος, με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι, νίκησε για δεύτερη φορά τον Σάχα για να κάνει το 2-0.

Στη συνέχεια και μέχρι τη συμπλήρωση των 45' ο δικέφαλος προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς ωστόσο να καταφέρει σημειώσει κάποιο τέρμα που θα τον ξανάβαζε στο παιχνίδι ενόψει της επανάληψης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ θέλησε να κυνηγήσει ένα γρήγορο γκολ όμως το αριστοτεχνικό στήσιμο της ομάδας του Τεν Κάτε στο γήπεδο, σε συνδυασμό με την ψυχραιμία που επέδειξαν οι παίκτες των "πρασίνων", δεν έδωσε το δικαίωμα στους "κιτρινόμαυρους" να απειλήσουν.

Τα λεπτά κύλησαν με την ΑΕΚ να έχει μια μικρή υπεροχή και τον Παναθηναϊκό να κυνηγά ένα τρίτο τέρμα με γρήγορες αντεπιθέσεις. Καμία εκ των δύο ομάδων ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει κάτι παραπάνω μέχρι τη συμπλήρωση του 90λεπτου με τους πράσινους να φτάνουν εν τέλει σε μια σπουδαία νίκη.

Κλειδί

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αντεπεξέλθει με τον καλύτερο τρόπο στην πίεση που του άσκησε αρχικά η ΑΕΚ και με την πάροδο του χρόνου να αναλάβει τον έλεγχο και να κυριαρχήσει. Το γρήγορο δεύτερο γκολ του Ρουκάβινα μετά το εύστοχο πέναλτι του Καραγκούνη του έδωσε μάλιστα τη δυνατότητα και την άνεση να διαχειριστεί καλύτερα το προβάδισμα στη συνέχεια και να πάρει σχεδόν εύκολα τη νίκη.

Ο Γιώργος Καραγκούνης αποτέλεσε τον κινητήριο μοχλό στην "πράσινη" μηχανή. Ο αρχηγός του "τριφυλλιού" πήρε από το χέρι την ομάδα του και με τα ηγετικά στοιχεία που χαρακτηρίζουν το παιχνίδι του, την οδήγησε στο σπουδαίο διπλό που ισοδυναμεί με το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς έπαιξε και έχασε με την επιλογή του να χρησιμοποιήσει σε έναν τόσο κρίσιμο αγώνα για τον Σάββα Γκέντζογλου στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο νεαρός δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις ανάγκες του παιχνιδιού και με τα πολλά λάθη στα οποία υπέπεσε, αποτέλεσε ανασταλτικό παράγοντα στην προσπάθεια της ομάδας του να φτάσει στην πολυπόθητη γι' αυτήν, νίκη.

Διαιτητής: Α.Κάκος
Βοηθοί: Χ.Μωϋσής, Ν.Ιωσήφογλου